Kszyk w Zoo!
W ptaszarni Warszawskiego Ogrodu Zoologicznego pojawił się nowy lokator – kszyk (Gallinago gallinago). Ten skryty ptak zamieszkał w wolierze swoich bliskich krewniaków, batalionów (również niezwykłych i wartych zobaczenia z bliska).
Bekas kszyk – zagrożony przedstawiciel polskiej awifauny
Kszyki zasiedlają podmokłe łąki, bagna, mokradła, torfowiska i turzycowiska. Lubią również brzegi jezior, strumieni oraz rowów melioracyjnych, gdzie szukają pożywienia w trakcie sezonowych migracji. Ich pokarmem są drobne bezkręgowce (owady, pierścienice, mięczaki), które wyciągają z miękkiego podłoża. Podczas poszukiwania pożywienia ich długie dzioby działają niczym sondy i pęsety.
Kszyki nie są dużymi ptakami – długość ciała wynosi około 25-29 cm, a waga to około 70–180 g. W ich upierzeniu przeważa brązowa barwa – to typowe ubarwienie maskujące, pozwalające ptakom ukryć się wśród roślinności. Dzięki temu są mniej widoczne dla drapieżników. Doskonale pasuje też do skrytego trybu życia kszyków – ptaki najchętniej przebywają pod osłoną roślin. Samce i samice są ubarwione tak samo.
Dawnej kszyki nazywano barankami lub koziołkami. Nazwy te nawiązują do charakterystycznego beczącego dźwięku, który samce wydają podczas godów. Ptaki wykonują wówczas spektakularne loty, w trakcie których ostro pikują w dół. Niezwykły dźwięk, przypominający beczenie barana, wytwarzany jest przez wibrujące skrajne sterówki (pióra na ogonie) podczas takiego spadania. Nazwa gatunkowa tych ptaków pochodzi od innego wydawanego przez nie dźwięku: „kszyk, kszyk”, tym razem powstającego w gardle.
Kszyk jest gatunkiem wędrownym. W naszym kraju, gdzie gniazduje, pojawia się w marcu i kwietniu. Jesienne odloty zaczynają się natomiast już w lipcu. W Polsce gatunek ten uznany jest za zagrożony i został objęty ścisłą ochroną gatunkową.
Kilka słów o batalionach
Przy okazji warto powiedzieć kilka słów o współlokatorach kszyków w warszawskiej ptaszarni, czyli batalionach (Calidris pugnax), ich bliskich krewniaków. To również bardzo niezwykłe ptaki.
W przeciwieństwie do kszyków, w okresie godowym samce batalionów przyjmują specjalne ubarwienie godowe, a na ich szyjach wyrastają piękne kryzy. Najciekawsze przy tym jest to, że upierzenie godowe każdego samca jest inne! Nie znajdziemy dwóch identycznie ubarwionych ptaków! Podczas godów samce wykonują niezwykłe tańce i rytualne walki.
Źródło: Warszawski Ogród Zoologiczny, Wikipedia
Foto: Warszawski Ogród Zoologiczny