Zmiany na dwóch przejściach na Wiatracznej
Zarząd Dróg Miejskich realizuje program poprawy bezpieczeństwa na drogach. Na dwóch przejściach dla pieszych przez ul. Wiatraczną przy ul. Prochowej zostały wybudowane azyle. Wprowadzona zmiana to efekt audytu nieosygnalizowanych zebr w Warszawie.
Na Pradze Południe w ramach audytu zostało wziętych pod lupę 351 przejść dla pieszych bez sygnalizacji świetlnej. 31 w 21 lokalizacjach otrzymało najniższą notę, czyli 0 lub 1 punkt w skali 0-5. Wśród takich przejść znalazło się to przez ul. Wiatraczną po północnej stronie wlotu ul. Prochowej – oceniono je na 1. Drugą zebrę, po południowej stronie wlotu, uznano tylko nieznacznie za bezpieczniejszą – dostała „dwójkę”.
Bez parkowania i wyprzedzania przed przejściami
Audytorzy oceny wystawili na podstawie 30 kryteriów. Zwrócili uwagę na parkowanie na chodniku w obrębie przejść. Uznali to za dość duże zagrożenie, bo zatrzymane tam samochody ograniczają widoczność kierowcom i pieszym. Zalecili eliminację takiego parkowania poprzez wstawienie słupków.
Jedną z rekomendacji było także podzielenie przejść na dwie części, aby w przypadku dużego ruchu piesi mogli pokonać je na raty.
„Należy przebudować obszar skrzyżowania z wyznaczeniem wyspy azylu” – wskazali audytorzy.
Zebry zostały wyposażone w azyle, które uniemożliwiły wyprzedzanie. Takie manewry były często spotykane zwłaszcza w rejonie przejścia po północnej stronie wlotu ul. Prochowej. Kierowcy wymijali zatrzymujące się na przystanku „Dwernickiego 01” autobusy, co wzmagało niebezpieczeństwo.
Wcześniejsze działania na ul. Wiatracznej.
W 2017 r. wymieniono nawierzchnię między ulicami Szaserów a Grochowską, usunięto koleiny i ubytki. Skrócono oba przejścia, a kilka dni temu zostały wdrożone docelowe zmiany, zarekomendowane w trakcie audytu.
Zebry będą poprawiane w całym mieście
Audyt przejść dla pieszych objął 4093 przejścia bez sygnalizacji we wszystkich dzielnicach Warszawy. Te ocenione najniżej („zera”, „jedynki” i w kilku przypadkach „dwójki”) są sukcesywnie poprawiane pod kątem bezpieczeństwa przechodniów. Do tej pory zmiany zgodne z zaleceniami audytorów zostały wprowadzone na 330 zebrach, w tym 151 „zerach” i „jedynkach”. Kilkadziesiąt kolejnych przejść jest w trakcie przebudowy lub projektowania.
Źródło: ZDM
Foto: ZDM