Poezja pod oknami
„Mieszkaniec” rozmawia z Anną Bojarską-Urbańską, prezeską Fundacji Piwnica Poetycka ENS na Rzecz Kultury i Dziedzictwa Narodowego, aktorką, pieśniarką, współzałożycielką osiedlowego międzypokoleniowego Miejsca Aktywności Lokalnej Kredens Pod Oknami na Pradze Południe.
– Kiedy powstał Kredens Pod Oknami?
– Tak naprawdę jego idea istnienia tworzyła się stopniowo w wyniku kilkuletniej współpracy Fundacji Piwnica Poetycka ENS z Zarządem Spółdzielni Mieszkaniowej „Szaserów”. Początek samego miejsca, osiedlowego, międzypokoleniowego klubu nastąpił na przełomie marca i kwietnia 2019. Wraz z Zarządem Spółdzielni „Szaserów” zaprosiliśmy mieszkańców na międzypokoleniowy warsztat palm wielkanocnych. 3 kwietnia zaś, odbyło się pierwsze spotkanie Piwnicy Poetyckiej na Pradze Południe z udziałem mistrzyni słowa, Ireny Jun. To był początek budowania repertuaru, oferty programowej. Mieścimy się w piwnicy przy ul. Szklanych Domów 13. Mamy czerwony neon z napisem „klub” i zielony kaseton z nazwą miejsca. Tu, wiele lat temu, był sklep spożywczy, bezpośrednio przed nami biuro administracji SM Szaserów. Nasze osiedle powstało w drugiej połowie lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku i wpisuje się w dzieje Warszawy i Pragi Południe. Dziś mieszka tu wiele starszych osób. Osiedle ma ponad 60-letnią historię. Wcześniej nieoficjalnie nazywano je „Osiedlem Bezdomnych Kochanków”. Dzieje pierwszych mieszkańców i budowy osiedla są zatrzymane w 25 opowieściach mieszkańców w archiwum historii mówionej na stronie www.piwnicapoetycka.pl.
– Domyślam się, że tworzenie Kredensu Pod Oknami jest w pewnym sensie kontynuacją działalności artystycznej Pani i Pani męża, Marka Urbańskiego?
– Od 2013 roku w ścisłej współpracy i wsparciu Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej „Szaserów” organizowaliśmy koncerty muzyki kameralnej, piosenek dedykowanych mamom, wydarzenia dla dzieci, wszystko to na naszym, pełnym zieleni podwórku, zwanym Placem Pod Dębami. Zarząd SM „Szaserów” i pani wiceprezes Ewa Łukszo zaproponowała nam w 2019 r. współtworzenie osiedlowego klubu i rozwijanie programu senioralnego, międzypokoleniowego. Chcieliśmy nazwą miejsca nawiązać do kontynuacji koncertów pod oknami i tym samym zaznaczyć stworzenie nowej osiedlowej przestrzeni. Jest wypełniona starymi meblami i pamiątkami po bliskich, po mieszkańcach osiedla, przedmiotami nam darowanymi.
– Jakie wydarzenia odbywają się w Kredensie Pod Oknami?
– Już trzykrotnie odbyły się warsztaty malarstwa intuicyjnego z żywą muzyką na Placu Pod Dębami, sąsiedzkie warsztaty bębniarskie, warsztaty tańca afrykańskiego, warsztaty ceramiczne, sąsiedzkie zajęcia szydełkowania i haftu, koncerty, recitale, spotkania sąsiedzkie oraz wystawy, także prac mieszkających na osiedlu artystów. Mieliśmy radość i zaszczyt w cyklu spotkań „Nasi goście” słuchać opowieści Elżbiety Ficowskiej, Zofii Czernickiej, Barbary Krafftówny, Remigiusza Grzeli, Krystyny i Wiesława Ochmanów, Magdaleny Zawadzkiej, a w październiku zeszłego roku zaśpiewała dla nas ponad godzinny koncert Sława Przybylska z akompaniamentem wybitnego muzyka i kompozytora Janusza Tylmana. O naszych wydarzeniach informujemy na profilu FB Kredens pod Oknami oraz w specjalnych dwóch gablotach w pobliżu klubu.
– Chciałbym zapytać o dalsze plany. Domyślam się, że duży wpływ na nie ma niestety pandemia?
– Pandemia mocno pokomplikowała wszystkim życie, nasze plany także. Na szczęście możemy działać w plenerze, na placu w naszym zielonym osiedlu. Będziemy kontynuować i rozwijać warsztaty, spotkania z cyklu „Nasi goście” i pogadanki o zdrowiu, koncerty, przegląd kina podwórkowego, ćwiczenia dla seniorów, myślimy o stworzeniu zajęć dla dzieci i dziadków, zajęć jogi, być może zajęć samoobrony dla seniorów. Zapraszamy wszystkich do realizacji własnych projektów. „Łapię” pomysły i właściwie spontanicznie układam plan działań tak, by nasze miejsce tętniło życiem, inspirowało, by było ważne dla mieszkańców osiedla, ale nie tylko – aby było znane i lubiane w Warszawie, Polsce, świecie. Realizujemy także relacje online, zatem jest to możliwe… i zapraszamy!
Rozmawiał Rafał Dajbor