Bezpłatne miejsca do majsterkowania i wypożyczania narzędzi
W sześciu dzielnicach stolicy działają bezpłatne miejsca do majsterkowania, w których znajdziemy odpowiednie narzędzia lub po prostu kawałek miejsca do takich zadań.
Każdemu z nas psują się meble czy sprzęty domowego użytku. W chwili, w której przestają działać, są najczęściej wyrzucane. Często z tego powodu, że właściciel nie potrafi lub nie ma warunków czy narzędzi do ich naprawy. Warsztaty do majsterkowania to miejsca, w których popsute rzeczy można naprawić samemu lub pod okiem fachowca, przy użyciu znajdujących się tam narzędzi. W warsztatach można się także nauczyć majsterkowania. Do takiego miejsca może przyjść każdy mieszkaniec, kobiety, mężczyźni czy rodzice z dziećmi.
Na osoby, które chciałyby zreperować sprzęt w domu czeka Sąsiedzka Skrzynka Narzędziowa. SSN to zestaw podstawowych sprzętów niezbędnych w trakcie prac naprawczych i remontów. Skrzynkę można bezpłatnie pożyczyć na kilka godzin lub dni. Dzięki niej mieszkańcy nie muszą kupować narzędzi, które przydadzą im się jednorazowo lub których używają bardzo rzadko. Zawartość skrzynki może zawierać narzędzia na potrzeby danej społeczności, może to być np. sprzęt ogrodniczy, zestaw narzędzi przystosowany dla dzieci.
Funkcjonowanie Sąsiedzkiej Skrzynki Narzędziowej
Do funkcjonowania Sąsiedzkiej Skrzynki Narzędziowej potrzebny jest opiekun. Rolą takiej osoby jest kontakt z mieszkańcami, rezerwacja i wydawanie narzędzi, sprawdzanie stanu technicznego sprzętu, zakup brakujących materiałów eksploatacyjnych. Opiekun jest też odpowiedzialny za promocję skrzynki wśród mieszkańców.
SSN powinna mieć swoje stałe miejsce, z którego będzie wypożyczana i do którego będzie zwracana. Mieszkańcy powinni mieć możliwość wypożyczenia sprzętu po godzinach swojej pracy, po godz. 17.00. Godziny wypożyczania narzędzi powinny być dostosowane do życia społeczności, do godzin pracy okolicznych mieszkańców.
Funkcjonowanie Sąsiedzkiej Skrzynki Narzędziowej wiąże się z kosztami. Rzeczą naturalną jest to, że narzędzia lub materiały eksploatacyjne zużywają się, czasami ulegają zniszczeniu.
Gdzie funkcjonują Sąsiedzkie Skrzynki Narzędziowe i kto finansuje ich zawartość?
Odpowiednim punktem są Miejsca Aktywności Lokalnej (MAL) działające w stolicy. W takich miejscach najłatwiej można znaleźć obsługę SSN, a mieszkańcy mają do niej łatwy dostęp. Szacunkowy koszt jednej skrzynki to 1500-2500 zł, w zależności od sklepu, w którym zostanie kupiony sprzęt i od samego wyposażenia skrzynki. W przypadku pozyskania partnera biznesowego do założenia SSN (np. OBI, Castorama, Jula, Leroy Merlin) i uzyskania od partnerów sprzętów niezbędnych do założenia kilku skrzynek, koszt skrzynki może się znacznie zmniejszyć. Partner biznesowy zyskuje w zamian reklamę swoich narzędzi wśród mieszkańców, posty w mediach społecznościowych, w treści których użytkownicy wymieniają się doświadczeniami. Może się również zdarzyć, że mieszkaniec, po wypróbowaniu jakiegoś narzędzia, będzie chciał kupić takie samo na prywatny użytek.
Na stronie Urzędu m.st. Warszawy zamieszczony jest przykładowy regulamin funkcjonowania SSN, w którym czytamy, że narzędzia mogą być wykorzystywane wyłącznie do prac domowych i działań społecznych. Zabronione jest wykorzystywanie narzędzi w celach komercyjnych, np. w celu prowadzonej działalności gospodarczej lub w celu zarobkowego wykonywania napraw. Warto więc pamiętać o tym, że SSN ma służyć mieszkańcom w prywatnych naprawach, remontach czy majsterkowaniu.
Gdzie w Warszawie znajdziemy działające miejsca lub narzędzia do majsterkowania?
Bemowo: Bemowska Szopa – przestrzeń do prac stolarskich i obróbki metalu, ul. Dźwigowa 51
Śródmieście: Miejsce do majsterkowania FabLab Wbijaj, ul. Stara 4 (na dole skarpy – wejście od ul. Boleść)
Rembertów: Warsztatownia w Szopie Dobrych Pomysłów działająca przy Domu Kultury „Rembertów”, Al. Komandosów 8
Targówek: Warsztat stolarski w ReStore¸ ul. Łojewska 12
Wola: Wolskie Centrum Kultury w którym funkcjonuje sąsiedzki warsztat stolarski oraz Męska Szopa oraz Sąsiedzka Skrzynka Narzędziowa, ul. Działdowska 6
Włochy: SSN w MiniMAL Okęcka Sala Widowiskowa Domu Kultury, ul. 1 Sierpnia 36a oraz warsztat do majsterkowania Męska Szopa Warszawa Włochy, ul. Rybnicka 27
→ Dzielnicowe punkty majsterkowania oraz wypożyczania narzędzi działają w różnych godzinach.
Szczegóły warto sprawdzić na stronie um.warszawa.pl/waw/sasiedzka/majsterkowanie
Mieszkańcom Warszawy podoba się inicjatywa miejsc do majsterkowania oraz Sąsiedzkich Skrzynek Narzędziowych. Takie miejsca to nie tylko szansa na naprawienie sprzętu, ale także możliwość spotkania się z innymi ludźmi, szansa na sąsiedzką pomoc i wspólne majsterkowanie. To także szansa na zmniejszenie konsumpcji poprzez danie drugiego życia sprzętom. Takie działanie przełoży się również na ochronę środowiska. Na swoje miejsce do prac warsztatowych i SSN czekają mieszkańcy pozostałych dzielnic. Sąsiedzka Skrzynka Narzędziowa jest finansowana ze środków m.st. Warszawy. /OM/
Źródło: UM
Foto: Archiwum Gazety Mieszkaniec