Światowy Dzień Hipopotama w warszawskim ZOO
15 lutego obchodzimy Światowy Dzień Hipopotama. Z tej okazji Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie zaprasza mieszkańców stolicy na spacer edukacyjny po terenie ogrodu.
O hipciach i nie tylko!
Podczas spaceru będzie można dowiedzieć się wielu interesujących rzeczy o niezwykłych stworzeniach, jakimi są hipopotamy. Ale nie tylko o nich! Specjalista oprowadzający spacerowiczów chętnie opowie również o innych mieszkańcach ZOO: szympansach, gorylach, słoniach, żyrafach, antylopach i wielu innych.
Dodatkową atrakcją ma być możliwość porozmawiania z niektórymi opiekunami afrykańskich zwierząt z warszawskiego ogrodu zoologicznego. Chętnie opowiedzą o swoich podopiecznych i zdradzą tajniki swojej pracy.
Spacer z ZOOedukatorem po warszawskim ZOO z okazji Światowego Dnia Hipopotama odbędzie się 15 lutego 2022 roku o godzinie 10.30 (zbiórka przy wejściu od ul. Ratuszowej). Wydarzenie adresowane jest do grup rodzinnych oraz gości indywidualnych, przy czym cała grupa może liczyć maksymalnie 25 osób.
Każdy, kto chciałby wziąć udział w spacerze z okazji Dnia Hipopotama musi się wcześniej zgłosić, dzwoniąc do działu edukacji pod numer 22 619 56 28. Zapisy ruszyły już dzisiaj i trwają do wyczerpania miejsc. Kto pierwszy ten lepszy! Impreza jest płatna –15 zł od osoby. Uczestnicy spaceru zobowiązani są również do zakupu biletów wstępu do ZOO.
Uwaga! Spacer może zostać odwołany, jeśli nie uda się zebrać wystarczającej liczby chętnych.
Hipopotamy nilowe
W Miejskim Ogrodzie Zoologicznym w Warszawie mieszkają hipopotamy nilowe (Hippopotamus amphibius), których ojczyzną jest Afryka (obszary na południe od Sahary). Zwierzęta te żyją w dużych stadach i prowadzą ziemnowodny tryb życia. W ciągu dnia najchętniej przebywają w wodzie, odpoczywając. Wieczorem i nocą natomiast wychodzą na brzeg, by zjadać okoliczną roślinność.
Co ciekawe, choć hipopotamy spędzają dużo czasu w wodzie, wcale nie są najlepszymi pływakami! Doskonale natomiast poruszają się po lądzie – potrafią biegać z szybkością 30 kilometrów na godzinę!
Hipopotamy nilowe należą do największych mieszkańców Afryki i są jednych z największych współczesnych lądowych ssaków na świecie. Dorosły samiec może ważyć nawet 3,5 tony oraz dorastać do 5,5 metra długości i 1,5 metra wysokości w kłębie!
Pomimo sympatycznego wyglądu, hipopotamy nilowe są najbardziej niebezpiecznymi zwierzętami Afryki! Z natury bardzo terytorialne, atakują niemal każdego, kto za bardzo się do nich zbliży. Błędne przekonanie o ich łagodności wywodzi się również z tego, że uchodzą za zwierzęta roślinożerne. Mało kto jednak wie, że hipopotamy nie pogardzą świeżym mięsem, a nawet padliną!
Hipopotamy karłowate
Prócz hipopotamów nilowych na świecie żyją jeszcze mniejsze od nich hipopotamy karłowate (hipopotamek karłowaty, Choeropsis liberiensis), zamieszkujące lasy deszczowe i bagna zachodniej Afryki. Długość ciała tych zwierząt dochodzi do 2 m, wysokość w kłębie do 90 cm, waga do 275 kg.
W przeciwieństwie do swych większych krewniaków, hipopotamki karłowate są samotnikami, choć bywają widywane również parami. Nie są też tak silnie związane z wodą jak hipopotamy nilowe i dużo czasu spędzają na lądzie. Nie są też tak agresywne i nie stanowią zagrożenia dla ludzi.
Hipopotamki prowadzą nocny tryb życia, w dzień odpoczywają. Są głównie roślinożerne – żerują na lądzie, zjadając korzenie, trzcinę, bulwy, kłącza i owoce, a od czasu do czasu pokarm zwierzęcy, np. ryby.
Najbliższymi krewniakami hipopotamów nilowych i karłowatych są… wieloryby! Obydwa gatunki zaliczamy do rodziny Hipopotamowatych (Hippopotamidae). /jn/
Źródło: Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie, national-geographic.pl, ekologia.pl