Rok 2022 – Rokiem Mirona Białoszewskiego
Na ostatniej sesji Rady miasta stołecznego Warszawy rajcy podjęli stanowisko, zgodnie z którym rok 2022 ustanowiono Rokiem Mirona Białoszewskiego. W tym roku przypada setna rocznica urodzin wybitnego poety, dramatopisarza i prozaika.
Miron Białoszewski przez całe życie związany był z Warszawą. Urodził się w stolicy 30 lipca 1922 roku.
„Rada m.st. Warszawy pragnie oddać hołd wybitnemu warszawiakowi, ustanawiając rok 2022 Rokiem Mirona Białoszewskiego. Jeśli któreś miasto bowiem miałoby Białoszewskiego uhonorować w taki sposób, to tylko Warszawa” – czytamy w stanowisku radnych.
Za ustanowieniem roku 2022 Rokiem Mirona Białoszewskiego opowiedzieli się wszyscy stołeczni rajcy. Chcieli w ten sposób oddać niejako hołd warszawskiemu poeci, ale także przybliżyć mieszkańcom osobę tej wybitnej postaci.
„Koleje losu, czas wojny, dramat powstania warszawskiego, a także powojenna aktywność zawodowa i twórcza, sprawiały, że mieszkał kolejno na Woli, Starym Mieście, Śródmieściu, Saskiej Kępie. Aktywność twórczą rozwijał także na Ochocie, gdzie w 1955 roku, wraz z Lechem Emfazym Stefańskim i Bogusławem Choińskim założył prywatny, eksperymentalny Teatr na Tarczyńskiej. Po jego rozpadzie w swoim mieszkaniu na pl. Dąbrowskiego założył Teatr Osobny, wraz z malarzem Ludwikiem Heringiem i aktorką Ludmiłą Murawską. Napisał do niego m.in. “Działalność” i “Osmędeuszy”” – zaznaczają radni w stanowisku.
Białoszewski urodził się w kamienicy przy ul. Leszno 99, gdzie spędził młodzieńcze lata. W 1942 roku przeprowadził się na ul. Chłodną, a po zakończeniu działań wojennych, przez trzynaście lat mieszkał przy ul. Poznańskiej 37. Kolejny raz miejsce zamieszkania zmienił w 1958 roku. Przy placu Jana Henryka Dąbrowskiego mieszkał do 1975 roku. To właśnie w tym miejscu przyjaciele Białoszewskiego, w tym autorka książek dla dzieci i młodzieży – Wanda Chotomska, chcieli upamiętnienia poety. Jako że przechadzał się on codziennie przejściem pomiędzy ulicą Marszałkowską a placem Jana Henryka Dąbrowskiego, postanowiono nazwać to miejsce dreptakiem. W 1976 roku poeta po raz ostatni zmienił adres zamieszkania, przeprowadzając się na Saską Kępę. Przy ul. Lizbońskiej 2 mieszkał przez siedem lat.
Miron Białoszewski na stałe wpisał się kulturowy dorobek miasta stołecznego. W 1980 roku otrzymał Nagrodę Warszawy. Zmarł 17 czerwca 1983 roku.
/MK/
Źródło/Fot.: UM Warszawa