Polskie bociany – misja w Szwecji!
14 lutego 2022 roku 32 bociany z Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Warszawie wyjechały do Szwecji. Dlaczego? Wezmą tam udział w programie Storkprojektet, który ma przywróć tego pięknego ptaka Skanii, gdzie dawniej występował bardzo licznie.
Projekt Bocian Biały
Przebywające na terenie stołecznego ogrodu zoologicznego bociany białe są byłymi pacjentami Ptasiego Azylu. Każdy z nich, z powodu różnego rodzaju urazów, nie jest już w stanie żyć samodzielnie w naturalnym środowisku. Mogą jednak pomóc w odtworzeniu tego gatunku na obszarach, z których zniknęły. Tak właśnie dzieje się w Szwecji.
Projekt Bocian Biały realizowany jest już od od 1989 roku, a prowadzi go Stowarzyszenie Ochrony Przyrody w Skanii oraz Skańskie Towarzystwo Ornitologiczne. Przewiezione do Szwecji z warszawskiego ZOO boćki umieszczane są w specjalnych wolierach, gdzie mogą przystąpić do lęgów. One same nie mogą już wrócić do natury, ale ich potomstwo owszem. Ponieważ młode wykluwają się w Szwecji, istnieje duża szansa, że po zimowej wędrówce wrócą do tego kraju.
W programie hodowlanym, prowadzonym w ramach projektu Bocian Biały, biorą udział również ptaki zdolne do życia w naturze. Je również umieszcza się na wybiegach, gdzie tworzą pary i gniazdują rok lub kilka lat; po czym są wypuszczane. W tym przypadku reintrodukcja opiera się między innymi na tym, iż bociany chętnie wracają do swoich starych gniazd, których używają co roku.
Warto dodać, że bociany z warszawskiego ogrodu zoologicznego pomagały już odtworzyć populację tego gatunku na Wyspach Brytyjskich, z których boćki zniknęły jeszcze w średniowieczu!
Bocian biały
Nie da się zaprzeczyć, że bocian biały (Ciconia ciconia) jest jednym z symboli Polski i jak chyba żaden inny ptak tak bardzo nie kojarzy się nam z polskim wiejskim krajobrazem. Chętnie gnieździ się w pobliżu ludzkich siedzib, a jego gniazda można znaleźć na drzewach, dachach budynków oraz łupach trakcji energetycznych (na których nierzadko instaluje się specjalne konstrukcje, służące jako podpora gniazda).
Jak wszyscy wiedzą, bociany są mięsożerne. Nie polują jednak wyłącznie na żaby, jak wieść gminna niesie. Ich ofiarami są również inne płazy, a poza nimi gryzonie, ssaki owadożerne (np. krety), duże owady (np. szarańczaki, chrząszcze), ryby, dżdżownice, czasem gady. Bociany nie pogardzą również pisklętami oraz jajami innych ptaków. Co więcej, wśród bocianów zaobserwowano również przypadki kanibalizmu – rodziców zjadających własne młode.
Poza Polską boćki gniazdują również w innych krajach Europy, między innymi w Hiszpanii, na Ukrainie i na Białorusi. Niewielka liczba tych ptaków buduje gniazda w północnej części kontynentu afrykańskiego. Zimę spędzają w Afryce na sawannach od Kenii i Ugandy na północy po Kraj Przylądkowy w RPA na południu.
W naszym kraju prócz bocianów białych występują jeszcze bociany czarne (Ciconia nigra). Ptaki te są jednak znacznie rzadsze i unikają ludzi. /jn/
Źródła: Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie, torkprojektet.se, torkprojektet.se, bocian.org.pl, wikipedia.org
Zdjęcia poglądowe (źródło Pixabay.com)