Muszla Koncertowa w Parku Praskim zamknięta
Pięć lat temu Muszla Koncertowa w Parku Praskim przeszła generalny remont. Wtedy wydawało się, że mieszkańcy otrzymali nowe miejsce spotkań kulturalnych i ciekawych wydarzeń. Po niespełna sześćdziesięciu miesiącach obiekt został zamknięty. Dlaczego?
Źle zastosowane materiały
– Obecne problemy z wyremontowaną w 2017 roku za kwotę ponad 1 mln zł muszlą koncertową w Parku Praskim mogą wynikać z zastosowanych materiałów – drewno narażone na działanie warunków atmosferycznych oraz braku bieżących konserwacji. Wydaje się, że zastosowane rozwiązanie, czyli wyłożenie sceny oraz obłożenie elewacji panelami drewnianymi nie było najlepsze. Penetracja wody plus niewłaściwa impregnacja lub jej brak doprowadziły do przegnicia drewnianych paneli, a tym samym ich destrukcji – mówi Krzysztof Michalski z Porozumienia dla Pragi. – Zastanawiające jest jakich materiałów użyto do impregnacji i czy była ona sezonowo powtarzana. Obecnie należy tak naprawdę wyremontować całą scenę, być może z zastosowaniem innych rozwiązań materiałowych. Uważamy, że właśnie na takie działania, a nie tworzenie kolejnych „wymarzonych” projektów dla parku i wizualizacje powinny być w pierwszej kolejności przeznaczone publiczne środki – dodaje.
Usterki? Jakie usterki
Początkowo wykonawca remontu wzywany do usunięcia usterek wykonywał naprawy, jednak nie trwało to długo.
– Remont muszli w Parku Praskim został wykonany zgodnie z projektem oraz wytycznymi Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, który narzucił wykonanie drewnianego parkietu w muszli koncertowej w Parku Praskim. Gdy zaczęły pojawiać się pierwsze usterki, wezwaliśmy generalnego wykonawcę do ich usunięcia. W pierwszym roku wywiązywał się on z napraw, kolejnych odmawiał – zaznacza Karolina Jakobsche, rzeczniczka prasowa Urzędu Dzielnicy Praga-Północ.
W parku zmniejszyła się także liczba wydarzeń, które przyciągałyby mieszkańców.
– Od momentu, gdy zarządzanie Parkiem Praskim przejął Zarząd Zieleni, liczba wydarzeń artystyczno-kulturalnych, w tym koncertów i występów wymagających nagłośnienia, uległa dużemu ograniczeniu. Jest to podyktowane wytycznymi ZZW, które uzależniają organizację imprez od okresu lęgowego ptaków i ich aktywności. Dodatkowym ograniczeniem jest obecność Ogrodu Zoologicznego w bezpośrednim sąsiedztwie. Warto podkreślić, że możliwość organizacji wydarzeń, zarówno samorząd, jak i firmy komercyjne, muszą każdorazowo konsultować ze Stołecznym oraz Mazowieckim Konserwatorem Zabytków, ponieważ Park Praski od 1990 roku znajduje się w rejestrze zabytków. Powyższe formalności oraz niezbędne zgody, m.in. Zarządu Zieleni sprawiają, że spadło zainteresowanie wykorzystywaniem obiektu do organizacji imprez i wydarzeń kulturalno-artystycznych – mówi Karolina Jakobsche.
Muszla odzyska dawny blask
Mimo, iż obecnie przy wejściu na obiekt widnieje kartka z napisem „Uwaga, zakaz wstępu”, sytuacja ta ma się zmienić. Pod koniec ubiegłego roku na konferencji prasowej w urzędzie całkowity remont Parku Praskiego zapowiadał m.in. zastępca burmistrza dzielnicy Dariusz Kacprzak – pisaliśmy o tym tutaj:
Kolejka gondolowa, Dom Kultury, modernizacja Muszli Koncertowej
Sprawa renowacji parku jest nadal aktualna.
– Muszla odzyska dawny blask w ramach projektu zakładającego budowę nowego Domu Kultury na skraju Parku Praskiego, który oprócz budowy nowej siedziby DK z salą widowiskową przewiduje remont muszli koncertowej oraz utworzenie zaplecza z toaletami i restauracją dla rodzin z dziećmi – przekonuje rzeczniczka praskiego Ratusza.
Czy i kiedy to nastąpi przekonamy się w najbliższych miesiącach.
/Marcin Kalicki/
Fot. Zarząd Oczyszczania Miasta