Blask szermierki
W weekend (11-12 listopada) w Hali Szermierczej przy al. Stanów Zjednoczonych 24, pod Patronatem Medialnym „Mieszkańca”, odbył się Turniej z okazji 98.rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Zawody zorganizował Polski Klub Szermierczy, który ma siedzibę przy dawnym Technikum Łączności, a obecnym Zespole Szkół im. Agnieszki Osieckiej.
Osiem drużyn z sześciu klubów, czyli trzydziestu nastoletnich szermierzy, walczyło o punkty i zwycięskie miejsca w turnieju, który odbył się pod hasłem „Przywróćmy blask polskiej szermierki”. – W naszym zamierzeniu jest, aby już za dwa lata, na okrągłą rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości, turniej zyskał rangę międzynarodową.- mówił Marek Poznański, prezes PKSzerm Warszawa.
Gościem honorowym i patronem turnieju był Witold Bańka, Minister Sportu i Turystyki, którego poprosiliśmy o ocenę imprezy.
W indywidualnej klasyfikacji trzecie miejsce zajęli zawodnicy gospodarzy – Max Górski i Jakub Cieślik. W finałowej walce ich klubowy kolega Jan Socha (na zdjęciu w towarzystwie bliskich oraz miłośników sportu – ministra Witolda Bańki, posła Macieja Wąsika i radnego Warszawy Cezarego Jurkiewicza) pokonał Piotra Urbana z Gryfu Mielec.
–Doświadczenie w obyciu turniejowym, ciężka praca i umiejętności – przepis na sukces wyjaśniał „Mieszkańcowi” zwycięzca. Czternastoletni Janek, który ostatnio zajął 11 miejsce na Pucharze Polski do lat 20, już jest przez wielu postrzegany jako nasza olimpijska nadzieja. Podobne nadzieje pokładane są w starszym Bartku Zbieradzie (16 l.), który na finałach stoczył pokazową walkę ze srebrnym medalistą IO w Pekinie, Adamem Wierciochem. Bartek tak wymęczył wicemistrza, że po pojedynku ten ledwo łapał oddech
Finałowym walkom kibicowała publika, która licznie wypełniła Halę Szermierczą. Kibiców szczególnie wciągnęły finały drużynowe pomiędzy PKSzerm Warszawa I i MKS Gryf Mielec.
Choć gospodarze, na zdjęciu pod dyskretną pieczą „Mieszkańca” (w składzie Jakub Cieślik, Max Górski, Antoni Nossarzewski i Jan Socha) potrafili w czasie walki odskoczyć nawet na kilka trafień, to pojedynek rozstrzygnął się dopiero w ostatnich sekundach. Szermierze z Mielca (w składzie Maciej Kaźmierski, Szymon Tarachanowicz oraz bracia Piotr i Paweł Urban) ulegli tylko jednym punktem (36:35). Kolejne miejsca zajęły drużyny UKS MDK Olimp Lubin i MKS Kusy Szczecin I. Dalej były drugie składy PKSzerm i szczecinian oraz KSZ Warszawianka i Zerwikaptur Kraków.
O artystyczną oprawę turnieju zadbała grupa „NORA” z tutejszego Zespołu Szkół nr 37. Pod kierownictwem Krzysztofa Konrada grupa przygotowała wiązankę pieśni i piosenek patriotycznych.
Publikę szczególnie porwała autorska interpretacja „Murów” Jacka Kaczmarskiego. Dawało się w niej wyczuwać rytmy pierwotnego wykonania, jak i znacznie późniejszej wersji grupy Habakuk.
Nagrody w turnieju wręczali: minister Witold Bańka, wiceburmistrz Pragi-Południe Piotr Żbikowski i dyrektor Michał Kuczmierowski z PKO BP (główny sponsor turnieju).