Zielona „obwodnica” Gocławia
Trwają intensywne prace nad zazielenianiem „obwodnicy” Gocławia – osiedlowe ulice zyskają 18 ogrodów deszczowych, tysiące krzewów i ponad 200 drzew. W sumie, w tym roku, sami tylko stołeczni drogowcy posadzą w całej Warszawie blisko tysiąc drzew.
Cień i woda
Coraz bardziej zielono na Gocławiu. Oprócz ostatnich prac zmieniających infrastrukturę, drogowcy zadbali także o nowe zasadzenia i działania sprzyjające gospodarce wodnej. Na ul. Jugosłowiańskiej wyremontowano chodnik i wytyczono brakujący fragment drogi dla rowerów, w zeszłym roku na całej długości ulic Meissnera i Umińskiego wyznaczono pasy do parkowania i pasy rowerowe, poprawiając bezpieczeństwo na przejściach dla pieszych. Dodatkowo na ul. Meissnera została wymieniona nawierzchnia. W tym roku analogiczne zmiany wdrożono na ul. Abrahama.
– Ulice to nie tylko asfalt, chodniki i drogi dla rowerów. To także otaczająca je zieleń, której w Warszawie z każdym rokiem przybywa. Betonowe powierzchnie zastępujemy drzewami, kwiatami i ogrodami deszczowymi. Dzięki tym zmianom mieszkańcy mogą się cieszyć estetyczną przestrzenią miejską, a my możemy ich lepiej chronić przed zanieczyszczeniami powietrza, upałami i podtopieniami podczas nawalnych deszczy – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.
Ogrody deszczowe to norma
Uzupełnieniem zmian drogowych jest zieleń. Na gocławskich ulicach posadzonych zostanie łącznie 210 drzew – 85 jesionów pensylwańskich, 62 grusze drobnoowocowe, 34 lipy srebrzyste, 27 lip holenderskich oraz 2 topole białe. Na ul. Umińskiego – 39 drzew, na ul. Abrahama – 86, a na ul. Meissnera – 85.
W wielu miejscach sadzone są mieszanki bylin z krzewami. Wśród nich znajdują się m.in. róża pomarszczona, tawuła wierzbolistna, lawenda, szałwia omszona czy liatra kłosowa – w sumie 51 tys. roślin. Dodatkowo ul. Jugosłowiańską ozdobią także trawy – miskant chiński i kostrzewa Gautiera.
Na tzw. obwodnicy Gocławia pojawiają się też ogrody deszczowe, które stanowią naturalną formę zapewniającą odwodnienie jezdni i retencję wody opadowej. Składają się z kilku warstw żwiru i piasku, umożliwiającego wsiąkanie wody w grunt – jej nadmiar po napełnieniu będzie odprowadzany do kanalizacji. Ogrody są lokowane przy wyjazdach z dróg osiedlowych – to powierzchnie wyłączone z ruchu, wyłożone drobnymi kamieniami.
Na Gocławiu ogrodów deszczowych powstanie łącznie 18 – 4 na ul. Meissnera, 6 na ul. Umińskiego i 8 na ul. Abrahama. W sumie zajmą 364 m kw. Zostaną posadzone w nich rośliny lubiące wilgoć, takie jak kosaciec syberyjski, kosaciec żółty, mięta nadwodna, bodziszek błotny, siedmiopalecznik błotny, krwawnica pospolita, sit rozpierzchły, trzęślica modra „Variegata”, śmiałek darniowy, pełnik europejski i przetacznik długolistny.
W ramach prac zagospodarowany zostanie również mały skwer przy al. Stanów Zjednoczonych, gdzie pojawi się 5 klonów pospolitych oraz 3 wiśnie ptasie.
Prowadzone przez ZDM prace powinny zakończyć się pod koniec czerwca.
Gdzie jeszcze nowe drzewa i krzewy?
W ramach budowy ciągu pieszo-rowerowego na ul. Stalowej (przy PKP Targówek) posadzono 12 nowych drzew i prawie 4,5 tys. krzewów. Prace w tym miejscu są już na końcowym etapie. Na Stalowej zieleń sadzono również w zeszłym roku.
Zieleń pojawi się też na przebudowywanej ul. Kondratowicza. Drogowcy posadzili 491 nowych drzew – głównie klony, jesiony, platany, lipy, ale też i wiśnie, jabłonie oraz kasztanowce. Metro Warszawskie posadzi kolejne kilkaset. /um/