Ranne ptaszki
Miłośnicy ptaków i spacerów mogą zebrać się w niedzielę o 7:00 rano pod Pawilonem Edukacyjnym Kamień. Rusza wtedy miejski spacer ornitologiczny.
Wskazane jest, by na spacer zabrać ze sobą lornetkę. Jest szansa, by zobaczyć unikatowe ptaki gniazdujące nad Wisłą – jeżyka, czaplę siwą, czarnego bociana, kwokacza. Największy unikat to rybitwa białoczelna – w całej Europie żyje tylko 40 par tych ptaków, z tego kilkanaście nad Wisłą. Łatwiej natknąć się na stado mandarynek, zobaczyć mewy śmieszki czy szczygły, których jest teraz nad Wisłą dużo.
Spacer organizuje Fundacja Promocji Rekreacji KiM. Zbiórka w niedzielę 31.07 o godzinie 7:00 przy Pawilonie Edukacyjnym Kamień na Golędzinowie. Następne spacery fundacji zaplanowano na niedziele 11 września (od Kamienia do Poniatówki), 18 września (po Zakolu Wawerskim) oraz 1 i 2 października (1.10 obchodzimy Światowy Dzień Ptaków – spacer w Parku Młocińskim, a 2.10 – Europejski dzień Ptaków – spacer spod Kamienia).
Na spacer nie trzeba się zapisywać – wystarczy przyjść na miejsce. Spacery są współfinansowane przez Ratusz.
Spacery: Nadwiślański Świt i Mała Wisła
To nie jedyna organizacja, która przy wsparciu miasta organizuje nadwiślańskie spacery. Fundacja Ja Wisła zaprasza chętnych na dwa spacery 21 sierpnia. Jeden to Nadwiślański Świt – dwugodzinny spacer rozpoczynający się o świcie na trasie: Saska Kępa – Pomnik Syreny – Most Świętokrzyski – Saska Kępa. Spotkanie nad Wisłą na powitanie słońca rozpoczyna się pod pomnikiem Syreny. Będą medytacje majestatu budzącej się do życia przyrody, słuchanie koncertów ptaków, witających śpiewem słońce.
Drugi spacer – Mała Wisła – rozpoczyna się o godz. 11:00 na plaży Saskiej na Saskiej Kępie. Jest to mini wyprawa dla rodzin z dziećmi lubiącymi spacery. Trasa dla małych dzieci liczy około 2 km i trwa cztery godziny. W ramach spaceru nad rzeką będzie poszukiwanie naturalnych skarbów, bezpieczna zabawa nad wodą, wsłuchiwanie się w głosy i historie znad Wisły. Przyglądanie się przyrodzie i ptakom. Przekazywanie wzorców zachowań wobec natury.
Zapisy i rezerwacje: fundacja@jawisla.pl tel.: 503 099 975
Stołeczne Towarzystwo Ochrony Ptaków organizuje w tej chwili – również przy miejskim współfinansowaniu – spacery dla grup, głównie z Lata w Mieście. Spacery trwają 1,5 godziny. Terminy i godziny – do uzgodnienia. Zapisać się można pod adresem edukacja.stop@gmail.com W mailu koniecznie należy podać swój numer telefonu, najlepiej komórkowego.
Na spacerach opowiadamy o przyrodzie związanej z Wisłą warszawską. Wędrujemy nad Wisłę na teren obszaru Natura 2000 Dolina Środkowej Wisły. Uczestnicy dowiadują się jak obserwować i chronić przyrodę, jak prawidłowo dokarmiać ptaki, jak podczas prac ogrodniczych chronić jeże, ptaki czy nietoperze i inne zwierzęta mieszkające w mieście, obserwują zwierzęta, poznają florę i faunę oraz zależności ekologiczne pomiędzy elementami przyrody. Wyszukujemy ślady zwierząt, pokazujemy szczególnie cenne dla nich miejsca bytowania, żerowania, odpoczynku – zachęca Stołeczne Towarzystwo Ochrony Ptaków.
Żródło i foto: UM