Uwaga! „Szkolna Ulica”. Samochodem nie podjedziesz.
Na Pradze Południe oraz w Ursusie wystartowały „Szkolne ulice”. Od 16 września 2022 r., w godz. 7.30-8.30, dojazd w bezpośrednią okolicę szkół nie będzie możliwy. Ruch samochodowy będzie ograniczony przez znak drogowy B-1 obowiązujący w dni nauki szkolnej w godzinach 7.30-8.30.
Obecnie projektem objęte są: Szkoła Podstawowa nr 375 wraz z Oddziałami Zamiejscowymi Przedszkola nr 198 na ul. Abrahama 10 oraz Szkoła Podstawowa nr 381 przy ul. M. Drzymały 1.
Dlaczego wprowadzono takie rozwiązanie? Wszystko po to, by poranne dojście do szkoły stało się dla dzieci bezpieczne, wolne od natłoku aut pod szkołą oraz od zapachu spalin. Jak informuje Zarząd Dróg Miejskich, takie rozwiązanie sprawdziło się przy Szkole Podstawowej nr 323 na Ursynowie.
„Szkolne ulice” wprowadzane są w wielu miastach na świecie. Są odpowiedzią na wzmożony, poranny ruch samochodowy przy placówkach. „Szkolna ulica” polega na czasowym ograniczeniu ruchu samochodów w bezpośrednim sąsiedztwie szkoły. Dzięki takiemu rozwiązaniu ostatni odcinek pokonywany przez dzieci w drodze do szkoły przebiega bez ryzyka – czytamy w komunikacie ZDM.
Zmiany we wspomnianych placówkach rozpoczęto od konsultacji ze szkolną społecznością. Dokonano obserwacji terenów przy obiektach, pomiaru ruchu, sprawdzono jakość powietrza. Pomiar ruchu wykazał, że:
- do placówki przy ul. Abrahama, w godz. 7.30-8.30 podjeżdżało około 90 samochodów Pomiary ruchu ul. Abrahama
- by dostać się do Szkoły Podstawowej nr 381, dzieci pokonują ponad 250 m wąską ul. Drzymały. Jeżeli w ulicę wjedzie auto, to nie uda mu się wyjechać bez zawracania. Samochody najczęściej manewrują tuż przy szkolnej furtce, niejednokrotnie wjeżdżając na chodnik, a to stwarza niebezpieczne sytuacje dla dzieci. Pomiary ruchu ul. Drzymały
W wyniku wszystkich działań przy placówkach ustawiono znak B-1 obowiązujący w dni nauki szkolnej w godzinach 7.30-8.30? W tym czasie wjazd w lokalną ulicę nie jest możliwy. Nie można już podjeżdżać tuż przed szkolną furtkę. Rodzice mogą korzystać z pobliskich parkingów. Mogą na piechotę odprowadzić dziecko do szkoły. „Szkolna ulica” przy ul. Drzymały będzie funkcjonować na próbę do końca października. Jeżeli się sprawdzi, zostanie wprowadzona na stałe.
Dlaczego „Szkolną ulicę” wprowadzono 16 września? Data nie jest przypadkowa. Tego dnia rozpoczyna się Europejski Tydzień Mobilności, którego celem jest promowanie transportu publicznego, proekologicznych idei przemieszczania się oraz zmniejszenia zanieczyszczeń powietrza. Wprowadzone zmiany to część programu „Droga na szóstkę”, którego celem jest poprawa bezpieczeństwa dzieci w drodze do szkoły oraz wspieranie aktywności mobilnej najmłodszych. Więcej o programie: Droga na szóstkę
W 2020 r., w sześciu dzielnicach, przeprowadzono badania przy 6. placówkach, w których będą przeprowadzane podobne zmiany. Szkolna ulica” powstanie przy:
- Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 41 (ul. Drewniana 8, Śródmieście)
- Szkole Podstawowej z Oddziałami Dwujęzycznymi nr 157 im. Adama Mickiewicza (ul. Kazimierzowska 16, Mokotów)
- Szkole Podstawowej nr 175 im. Heleny Marusarzówny (ul. Trzech Budrysów 32, Ochota)
- Szkole Podstawowej nr 195 im. Króla Maciusia I (ul. Króla Maciusia 5, Wawer)
- Szkole Podstawowej nr 323 im. Polskich Olimpijczyków (Filia przy ul. Warchałowskiego 4 [pod główną siedzibą przy ul. Hirszfelda jest już „Szkolna ulica”], (Ursynów)
- Szkole Podstawowa nr 373 im. I. J. Paderewskiego, (ul. Angorska 2, Praga-Południe)
Wyniki przeprowadzonego audytu dostępne są https://zdm.waw.pl/dzialania/droga-na-szostke/audyt/
Rada m.st. Warszawy przyznała na ostatniej sesji środki na wprowadzenie zmian na drogach przy ww. placówkach. Zarząd Dróg Miejskich przystąpi wkrótce do opracowania a następnie wdrażania projektu „Szkolna ulica” w ramach akcji „Droga na szóstkę” przy wskazanych szkołach. Dokładnych terminów nie znamy. /om/
Źródło i foto: Zarząd Dróg Miejskich