Najsilniejsze leki na sen przy bezsenności
Bezsenność (insomnia) jest bardzo poważnym problemem. Aby żyć i normalnie funkcjonować, człowiek potrzebuje odpowiedniej dawki snu. Dlatego nigdy nie powinno się lekceważyć problemów z zasypaniem. W przypadkach insomnii pomóc mogą odpowiednie leki.
Czym jest bezsenność?
Bezsenność to nic innego jak zaburzenie naturalnego dobowego rytmu człowieka. Ludzki organizm ma „zaprogramowany” rytm biologiczny, składający się z naprzemienne występujących faz aktywności i snu. Niestety z różnych przyczyn rytm ten zostaje zaburzony, co objawia się albo nadmierną sennością, albo problemami z zasypianiem.
Ludzie cierpiący z powodu insomnii nie tylko nie mogą normalnie zasnąć, ale ich sen – jeśli w końcu uda im się zasnąć – zwykle jest płytki i niespokojny. Takie osoby nie czują się wypoczęte po przebudzeniu. Dolegliwość może mieć charakter przejściowy, ale może również utrzymywać się przez długi czas. W każdym przypadku pomóc mogą dobrej jakości leki nasenne, zakupione np. w sklepie internetowym wapteka.pl (link: https://www.wapteka.pl/bezsennosc,248.html)
Co jest przyczyną bezsenności?
Przyczyn insomnii jest wiele. Bardzo często problemy ze snem są jednym ze skutków stresu i depresji. Równie często źródłem problemu jest niezdrowy tryb życia, czyli np. picie zbyt dużej ilości alkoholu czy nieprawidłowa dieta (w tym objadanie się przed pójściem do łóżka).
Źródłem problemów z zasypaniem jest również tzw. niebieskie światło. Emitują je urządzenia elektroniczne, czyli telewizory, komputery i telefony komórkowe. Przeglądanie mediów społecznościowych na telefonie komórkowym czy oglądanie filmów na laptopie w łóżku może zaburzać pracę szyszynki, czyli gruczołu wytwarzającego melatoninę. Hormon ten, zwany hormonem snu, odpowiada za prawidłowe zasypianie i przebieg snu.
Bezsenność może być również skutkiem problemów ze zdrowiem, takich jak anemia, bezdech senny, otyłość czy choroby układu nerwowego. Może ją powodować również przyjmowanie niektórych leków czy picie zbyt dużej ilości herbaty lub/i kawy. Do przejściowych problemów z zasypaniem może przyczyniać również zmiana strefy czasowej, silne zmęczenie fizyczne (paradoksalnie), hałas, światło i wiele innych czynników (czasem trudnych do zidentyfikowania).
Jak radzić sobie z bezsennością?
Leczenie insomnii nie zawsze bywa łatwe. Kluczem do sukcesu jest ustalenie źródła problemu i wyeliminowanie go. Czyli np. zmiana trybu życia i złych nawyków, takich jak chociażby oglądanie przed snem telewizji.
W przypadku problemu z zasypianiem można sięgnąć również po dobrej jakości środki nasenne, które dostępne są bez recepty w sklepie wapteka.pl. Mogą to być np. preparaty na bazie chmielu, ashwagandhy, kozłka lekarskiego, melisy czy waleriany. Rośliny te mają właściwości uspakajające, dzięki czemu łagodzą stres i ułatwiają zasypianie. Doskonale sprawdzają się również krople i tabletki na bezsenność z melatoniną, które pomagają przywrócić naturalny dobowy rytm i poprawiają jakość snu. Powinny być przyjmowane ściśle według informacji umieszczonej na ulotce.
Preparaty na bezsenność, dostępne bez recepty, polecane są przede wszystkim osobom, które mają przejściowe problemy ze snem i wiedzą, co może być podłożem takiego stanu. W przypadku długotrwałej bezsenności, zwłaszcza o nieznanym podłożu, najlepiej zasięgnąć porady specjalisty. Lekarz nie tylko pomoże znaleźć źródło problemu, ale – jeśli uzna to za konieczne – przepisze również odpowiednie leki. Łagodne środki mogą być wydane przez lekarza pierwszego kontaktu, natomiast silniejsze leki zazwyczaj przepisywane są przez psychiatrów, którzy są lekarzami zawodowo leczącymi bezsenność.
Leczenie farmakologiczne obejmuje nie tylko przyjmowanie leków nasennych. Zależnie od źródła problemu lekarz może przepisać również leki przeciwdepresyjne i przeciwpsychotyczne, bądź inne medykamenty. Należy je stosować ściśle według zaleceń lekarza.
Jak zapobiegać bezsenności?
Bezsenności można zapobiegać. Przede wszystkim poprzez prowadzenie zdrowego trybu życia. W walce z insomnią pomaga zwiększenie aktywności fizycznej i umysłowej. W miarę możliwości należy eliminować sytuacje stresowe, np. poprzez unikanie konfliktów.
W profilaktyce bezsenności pomaga również kładzenie się do łóżka o tej samej porze i unikanie krótkich drzemek w ciągu dnia. Przed snem nie należy się przejadać ani pić alkoholu czy też napojów zawierających kofeinę. Warto również na dwie godziny przed pójściem spać zrezygnować z oglądania telewizji czy korzystania z komórki lub komputera.
Foto: Pixabay