Wydarzenia po prawej stronie Wisły w weekend 2-4 grudnia 2022 roku
Przed nami pierwszy weekend grudnia. Wielu z nas z pewnością myśli już o zbliżających się wielkimi krokami świętach. Zanim jednak wpadniemy w szał przedświątecznych zakupów, warto nieco się zrelaksować. Zwłaszcza, że nie brakuje okazji. Oto nasza propozycja darmowych imprez na najbliższy piątek, sobotę i niedzielę, czyli 2,3,4 grudnia 2022 roku.
Wydarzenia na Białołęce
Sobota, 3 grudnia, godz. 13.00 i 15.00, Małe Centrum Kultury przy Ostródzkiej, ul. Ostródzka 172 – Warsztaty integracyjne
Zajęcia muzyczno-rytmiczne dla rodziców z dziećmi, które poprowadzi mgr sztuki muzycznej Michał Siadkacza wraz z Katarzyną Sweklej.
Zajęcia odbędą się w grupach:
- godz. 13.00-15.00 – I grupa,
- godz. 15.00-17.00 – II grupa.
Aby wziąć udział w warsztatach należy zapisać się poprzez formularz zgłoszeniowy.
Niedziela, 4 grudnia, godz. 11.00, Białołęcki Ośrodek Kultury, van Gogha 1 – Teatr 356: Przygoda w bibliotece
Przedstawienie muzyczne dla dzieci (przedszkola i SP do 5/6 klasy) pt. „Przygoda w bibliotece”, autorstwa Piotra Witonia. Występują:
- Anna Garman
- Agnieszka Kruk-Owocka
- Emilia Bykowska
- Hubert Sołtys
- Katarzyna Paczóska
- Marta Hanc
- Marta Komińczuk
- Marta Wilczyńska-Miszczuk
- Milena Maziarz
- Monika Sawko
- Monika Stawicka-Drabik
Każdy kiedyś marzył o tym, by spotkać postać z bajki… W tym przedstawieniu jest to możliwe, choć lekko zakręcone. Czy dwóm dzielnym detektywom uda się rozwikłać tajemniczą bajkową zagadkę? Czy biblioteka okaże się całkiem przyjemnym miejscem dla dzieci? I czy warto czytać książki? Tego będzie można dowiedzieć się, oglądając ,,Przygodę w bibliotece”.
Wstęp na przedstawienie za okazaniem darmowej wejściówki – do odebrania w kasach Białołęckiego Ośrodka Kultury.
Wydarzenia na Pradze Południe
Piątek, 2 grudnia, godz. 15.30, Miejsce Akcji PACA 40, ul. Paca 40 – Warsztaty pieśni dla kobiet 60+
Warsztaty muzyczne, podczas których uczestniczki dowiedzą się, jak pracować z głosem, poznają ćwiczenia oddechowe i emisyjne, zgłębią śpiew intuicyjny oraz wspólnie nauczą się tradycyjnych pieśni międzynarodowych.
Zajęcia poprowadzi Anna Wisz – wokalistka folkowa, trenerka głosu, absolwentka Sztuk Społecznych oraz Iberystyki na Uniwersytecie Warszawskim, która od lat podróżuje po świecie, poznając kolejne pieśni oraz tradycje ludowe. Koncertowała w ponad 20 krajach z muzykami z całego świata.
By uczestniczyć w zajęciach nie trzeba umieć śpiewać ani znać języków obcych, ale trzeba się zapisać. Można to zrobić dzwoniąc pod numer 22 126 26 18 lub wysyłając maila na adres zapisy@cal.org.pl.
Projekt realizowany jest przez Stowarzyszenie CAL dzięki dofinansowaniu ze środków Dzielnicy Praga-Południe m.st Warszawy.
Sobota, 3 grudnia, godz. 10.30, Miejsce Akcji PACA 40, ul. Paca 40 – Medytacja krok po kroku
Nauka medytacji, podczas których uczestnicy poznają proste i wysoce efektywne techniki medytacji dobre dla każdego. Do zajęć nie potrzeba się specjalnie przygotowywać, wystarczy wygodny, ciepły strój (w sali do siedzenia dostępne są kanapy, materace i krzesełka).
Zajęcia odbywają się w sali 8: „Strefa relaksu”, mieszczącej się na parterze budynku. Wstęp bez zapisów!
Sobota, 3 grudnia, godz. 12.00-16.00, PZO Food Hall, Grochowska 312 – Warsztaty Mikołajkowe
W programie:
- tworzenie z masy śniegowej,
- plastyczne warsztaty świąteczne,
- przygotowanie zimowych lampionów,
- pisanie listów do Mikołaja (organizatorzy przygotowali skrzynkę na listy, do której będzie można wrzucić swój list),
- otwarta strefa animacji.
Wstęp wolny, ale udział wiąże się z kosztem zamówienia jedzenia/picia.
Sobota, 3 grudnia, godz. 16.00 i 19.00, Teatr Akt, ul. Łaziebna 9 – Grochów Grochów: Mutacja_22
Premierowe spektakle „Mutacja_22” Trupy Incydentalnej „Grochów Grochów” działającej od 2015 roku w ramach Teatru Akt.
Wystąpią: Mirella Kurkowska, Anna Dymowska, Anna Ładno, Dorota Mrozowicka, Ada Lisewska, Claudia Wawrzyńczyk, Mirek Barbachowski, Dominik Muraszko, Mariusz Kaleta, Amok Choreomaniak. Muzyka: Robert Jęderzejewski. Światło: Krzysztof Skarżyński. Opieka artystyczna: Marek Kowalski, Tomasz Musiałowicz, Agnieszka Musiałowicz.
„Grochów Grochów” to program artystycznej edukacji w formie spotkań warsztatowych dla młodzieży i dorosłych z zakresu teatru ruchu połączony z prezentacjami spektakli w siedzibie Teatru Akt. Natomiast spektakl „Mutacja_22” to esencja spektakli „Grochowa Grochow”, „Steda go”, „Pegaza dęba”, literackich inspiracji grochowskich: Edward Stachura, Andrzej Stasiuk, Stanisław Wyspiański i klimatu Koziej Górki, gdzie wszystko się zaczęło.
Spektakl „Mutacja_22” współfinansuje m.st Warszawa.
Wydarzenia na Pradze Północ
Piątek, 2 grudnia, godz. 16.00, Praska Światoteka, Szwedzka 6/82 – Bezpłatne warsztaty liście z zimnej porcelany
Zajęcia z tworzenia figur z zimnej porcelany. To tani, nietoksyczny i łatwy w stworzeniu materiał. Jego nazwa może zwodzić, gdyż oprócz finalnego wyglądu ma niewiele wspólnego z ceramiką, czy prawdziwą porcelaną. Jest to materiał biodegradowalny, stworzony z artykułów spożywczych i papierniczych.
Liczba miejsc na warsztaty ograniczona, dlatego obowiązują zapisy – LINK.
Organizatorzy proszą o przyniesienie kapci na zmianę oraz o odpowiedzialne rezerwowanie biletów – nie przychodząc na zajęcia zajmujemy miejsce innym osobom. Każdy z uczestników musi mieć swój bilet. Osoby rezerwujące i nie pojawiające się na zajęciach nie będą mogły uczestniczyć w kolejnych naszych warsztatach.
Warto również zabrać ze sobą pudełka by spakować na wynos swoje dzieła.
Zajęcia finansowane są z środków UNICEF.
Piątek, 2 grudnia, godz. 16.30, Stalowa 28 – Warsztaty robienia świec
Podczas zajęć uczestnicy będą samodzielnie wykonywać świece, dobierać kolory, zapachy a także dekoracje, które sprawią, że wykonane świece będą bardzo wyjątkowe.
Obowiązują zapisy – LINK.
Organizatorzy proszą o przyniesienie kapci na zmianę oraz o odpowiedzialne rezerwowanie biletów – nie przychodząc na zajęcia zajmujemy miejsce innym osobom.
Zajęcia finansowane są z środków m.st. Warszawy i UNICEF.
Piątek, 2 grudnia, godz. 17.00, Pałacyk Konopackiego, ul. Strzelecka 11/13 – Przegląd filmów krótkometrażowych i wernisaż wystawy fotografii O!ZNAKI PRACY 2022
Finał tegorocznej edycji konkursu fotograficznego i filmowego O!ZNAKI PRACY 2022,
Program spotkania:
- godz. 17.00-18.00 – przegląd filmów krótkometrażowych O!ZNAKI PRACY 2022,
- 18.00-20.00 – ogłoszenie wyników konkursu filmowego O!ZNAKI PRACY 2022 i wręczenie nagród; Ogłoszenie wyników konkursu fotograficznego O!ZNAKI PRACY 2022 i wręczenie nagród.
Liczba miejsc na wydarzenie jest ograniczona, dlatego mogą w nim wziąć udział jedynie osoby posiadające bezpłatne wejściówki, które są rozdawane mailowo po przesłaniu zgłoszenia na adres oznakipracy@ciop.pl.
Więcej informacji o można znaleźć na stronie wydarzenia.
Sobota, 3 grudnia, godz. 10.00, Praska Światoteka, Szwedzka 6/82 – Warsztaty robienia sushi
Sushi to tradycyjna potrawa japońska, czyli połączenie ryżu z płatami wodorostów nori z dodatkami. Na zajęciach będzie można dowiedzieć się:
- jakie istnieją rodzaje sushi,
- jak przygotować idealny ryż do sushi,
- jak przygotować składniki do sushi,
- jak poprawnie zawinąć rolki przy użyciu maty bambusowej,
- jak poprawnie jeść sushi (użycie imbiru, sosu sojowego i wasabi),
- jak poprawnie używać pałeczek japońskich.
Na koniec warsztatów będzie okazja do wspólnego posiłku, podczas którego przygotowane na warsztatach specjały zostaną wspólnie zjedzone.
Liczna miejsc na zajęcia ograniczona, dlatego obowiązują zapisy – LINK.
Organizatorzy proszą o przyniesienie kapci na zmianę i o odpowiedzialną rezerwacje miejsc. Zgłaszając swój udział i nie przychodząc na zajęcia, blokujemy możliwość udziału innym osobom.
Wydarzenie finansowane jest ze środków UNICEF i m.st. Warszawy.
Sobota, 3 grudnia, godz. 10.00, Praska Światoteka, Szwedzka 6/82 – Farbowanie koszulek metodą TIE DYE
Zwiąż i zafarbuj – to tłumaczenie i jednocześnie najprostsza definicja modnego trendu. Tie dye to technika, której efektem są bardzo kolorowe, nieregularne i zawsze zaskakujące wzory. Właśnie ten element zaskoczenia jest istotny w samodzielnym zdobieniu ubrań, ważne jest też kreowanie mody – bo tym niewątpliwie jest zabawa w farbowanie. A element zaskoczenia będzie odroczony – koszulka musi pozostać w barwnikach na ok 24h.
Liczba miejsc ograniczona, dlatego na zajęcia obowiązują zapisy – LINK.
Organizatorzy proszą o przyniesienie kapci na zmianę i o odpowiedzialną rezerwacje miejsc. Zgłaszając swój udział i nie przychodząc na zajęcia, blokujemy możliwość udziału innym osobom.
Warsztaty finansowane są ze środków UNICEF.
Sobota, 3 grudnia, godz. 10.00, Praska Światoteka, Szwedzka 6/82 – bałwanki ze skarpet
Kreatywne zajęcia dla dzieci w każdym wieku, na których będą mogły wykorzystać swoją wyobraźnie w tworzeniu niecodziennych dekoracji z przedmiotów codziennego użytku.
Liczba miejsc na warsztatach ograniczona, dlatego obowiązują zapisy – LINK.
Organizatorzy proszą o przyniesienie kapci na zmianę i o odpowiedzialną rezerwacje miejsc. Zgłaszając swój udział i nie przychodząc na zajęcia, blokujemy możliwość udziału innym osobom.
Warsztaty finansowane są z środków UNICEF i m.st. Warszawy.
Sobota, 3 grudnia, godz. 10.00-13.00, Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 73 w Warszawie, ul. Białostocka 10/18 – Olimpiada Integracyjna
Impreza dla rodziców z dziećmi w wieku 5-6 lat. W programie:
- rzuty do celu,
- multimedialna równoważnia,
- zabawy zręcznościowe,
- wyścigi deskorolek,
- zabawy z pudełkiem sensorycznym oraz wiele innych.
Każde dziecko otrzyma upominek i wraz z rodzicami będzie miało okazję wziąć udział w świątecznych warsztatach.
Sobota, 3 grudnia, godz. 11.00, Pałacyk Konopackiego, ul. Strzelecka 11/13 – Kiedy gruba baba śpiewa
Warsztaty z opery dla młodzieży w wieku 12-19 lat. Obowiązują zapisy – należ wysłać maila na adres sekretariat@dkpraga.pl lub zadzwonić pod numer 22 618 41 51.
Więcej informacji na stronie wydarzenia.
Sobota, 3 grudnia, godz. 14.00, Pałacyk Konopackiego, ul. Strzelecka 11/13 – Cookies, czyli performatywne gotowanie tradycyjnych słodyczy Kazachstanu
Zajęcia inspirowane kuchnią kazachską z artystką Weroniką Święcicką, podczas których będzie można poznać nie tylko kuchnię Kazachstanu, ale również kazachskie zwyczaje, kulturę i sztukę. Uczestnicy warsztatów przygotują tradycyjne słodycze kazachskie: złociste i błyszczące baursaki oraz miodowy czak-czak.
Liczna miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy – LINK.
Sobota, 3 grudnia, godz. 14.00, Kamień. Pawilon Edukacyjny, Wybrzeże Puckie 1 – Skrzydlata Dzielnica Wisła
Spacer ornitologiczny, w trakcie którego będzie można poznać skrzydlatych mieszkańców Dzielnicy Wisła, takie kaczki krzyżówek i różne gatunki mew. Spacer poprowadzi przyrodnik Zarządu Zieleni m.st. Warszawy Hubert Mateuszczyk. Uczestnicy proszeni są o zabranie lornetek. Jeśli ktoś nie ma, będzie mógł wypożyczyć w Kamieniu. Czas trwania spaceru to około 1 godz. 30 min.
Niedziela, 4 grudnia, godz. 10.00, Beach Bar Aquatica, ul. Wybrzeże Helskie 1/5 – Cztery pory Wisły
Szkółka morsowania Dzielnicy Wisła. Wydarzenie cykliczne odbywające się w każdą niedzielę grudnia.
Po dopełnieniu formalności rejestracyjnych uczestnicy przejdą szkolenie teoretyczne. Następnie zwartą grupą udadzą się na Plażę Rusałka przy ZOO gdzie po solidnej rozgrzewce będą mogli zanurzyć się w zimnych wodach warszawskiej Wisły.
Rejestracja na morsowanie rozpocznie się o godzinie 10.00 w Beach Bar Aquatica, ul. Wybrzeże Helskie 1/5. Na zapisane osoby, zgodnie z tradycją, czeka gorąca zupa i napoje.
Wielki finał cyklu wydarzeń zaplanowano na 18 grudnia o zachodzie słońca. Kąpiel, muzyka, ciepłe napoje, wspólne ognisko i nagrody dla najwytrwalszych uczestników szkółki – taki jest plan.
Niedziela, 4 grudnia, godz. 10.00, Praska Światoteka, Szwedzka 6/82 – Trening koncentracji uwagi z elementami maindfullness
Umiejętność koncentracji daje się trenować i usprawniać, czyli można nauczyć się „kierować” swoją uwagą przez odpowiednie ćwiczenia. Trening koncentracji uwagi z elementami maidfullnes polega m.in. na tworzeniu oraz utrzymywaniu przez krótki czas prostych obrazków w swoim umyśle. Może być wykonywany zarówno przez osoby dorosłe, jak i przez dzieci.
Podczas zajęć uczestnicy:
- poznają ćwiczenia oddechowe i wyciszające,
- poznają metody na koncentrację uwagi,
- przećwiczą proste sekwencje wspomagające koncentracje uwagi.
Liczba miejsc ograniczona, dlatego obowiązują zapisy – LINK.
Organizatorzy proszą o odpowiedzialne rezerwowanie biletów – zgłaszając chęć udziału i nie przychodząc na zajęcia, zajmujemy miejsce innym osobom. Każdy z uczestników musi mieć swój bilet.
Niedziela, 4 grudnia, godz. 10.00, Praska Światoteka, Szwedzka 6/82 – foto budka i wykonywanie ramek do zdjęć
Warsztaty dla dzieci, podczas których będą mogły zrobić sobie zdjęcie w świątecznych przebraniach, a następnie wydrukowane zdjęcie włożyć do własnoręcznie ozdobionej ramki. Uczestnicy będą mogły same zadecydować o materiałach, które użyją podczas zdobień jak i wybrać własnoręcznie zdjęcie, które będą chciały podarować swoim opiekunom!
Liczba miejsc ograniczona, dlatego obowiązują zapisy – LINK.
Organizatorzy proszą o przyniesienie kapci na zmianę oraz o odpowiedzialne rezerwowanie biletów – zgłaszając chęć udziału i nie przychodząc na zajęcia, zajmujemy miejsce innym osobom. Osoby rezerwujące i nie pojawiające się na zajęciach nie będą mogły uczestniczyć w kolejnych naszych warsztatach. Każdy z uczestników musi mieć swój bilet.
Niedziela, 4 grudnia, godz. 10.00, Praska Światoteka, Szwedzka 6/82 – Warsztaty pienienia chleba
W trakcie zajęć uczestnicy samodzielnie upieką domowy chleb z dodatkami lub bez, korzystając ze sprawdzonego przepisu. Dowiedzą się również, jak zrobić domowy zakwas i jak z niego korzystać.
Można wziąć własne foremki wymiar ok. 20x10x8 cm (na ok 1 kg chlebek) i koniecznie opakowanie, w którym będzie można zabrać upieczony chleb do domu.
Liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy – LINK.
Organizatorzy proszą o przyniesienie kapci na zmianę oraz o odpowiedzialne rezerwowanie biletów – zgłaszając chęć udziału i nie przychodząc na zajęcia, zajmujemy miejsce innym osobom. Osoby rezerwujące i nie pojawiające się na zajęciach nie będą mogły uczestniczyć w kolejnych naszych warsztatach.
Niedziela, 4 grudnia, godz. 11.00-15.00, Bazar Różyckiego – Prezent z drugiej ręki
Przedświąteczna garażówka na Różycu. To doskonała okazja na zakup oryginalnych prezentów dla członków rodziny i przyjaciół na mikołajki i pod choinkę. Takich, jakich być możne nie można już znaleźć w żadnym sklepie.
Wydarzenia w Rembertowie
Piątek, 2 grudnia, godz. 15.00-17.00, Woodpark, ul. Eskulapów 10a – Jazdy rekreacyjne na hulajnodze, deskorolce lub rolkach
Specjalna propozycja dla każdego, kto lubi jeździć na hulajnodze, deskorolce lub rolkach.
Wydarzenia na Targówku
Sobota, 3 grudnia, godz. 10.00, Dom Kultury Zacisze, ul. Blokowa 1 – Zapach Świąt
Warsztaty w świątecznym klimacie z tworzeniem niepowtarzalnych ozdób i dekoracji świątecznych, przepysznych pierników i zdobywaniem nowych umiejętności! Będzie twórczo, pachnąco, barwnie i smakowicie. Dodatkową atrakcją będą warsztaty sitodruku na bawełnianych torbach.
Zajęcia przeznaczone są dla rodzin, dzieci, młodzieży i dorosłych!
Liczba miejsc ograniczona! Zapisy online – LINK.
Wydarzenia w Wawrze
Niedziela, 4 grudnia, godz. 17.00, Wawerskie Centrum Kultury, Filia Marysin, ul. Korkowa 119/123 – Senny Notatnik
Wernisaż wystawy malarstwa Nicoletty Komorek oraz warsztaty malarstwa. Sala widowiskowa na parterze. Wystawa potrwa do 19 grudnia 2022 roku.
Nicoletta Komorek jest absolwentką Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej na wydziale Edukacji Artystycznej. W swojcj pracach łączy technikę akwareli z cienkopisem, czasem stosuje wstawki papieru holograficznego lub wycinki z książek.
Niedziela, 4 grudnia, godz. 18.00, Wawerskie Centrum Kultury, Filia Marysin, Korkowa 119/123 – Usta
Koncert Sceny Piosenki Poetyckiej. Wystąpi Anna Burger. Piosenkarka wykonuje utwory do których pisze teksty i komponuje muzykę. Jest laureatką kilku ogólnopolskich festiwali piosenki poetyckiej, literackiej i poezji śpiewanej, w tym dwukrotną laureatka Złotej Piątki Międzynarodowego Festiwalu Bardów OPPA. W marcu 2022 roku wydała płytę pt. „Usta” i taki też tytuł będzie miał jej koncert.
Wydarzenie odbędzie się w sali widowiskowa na parterze budynku Wawerskiego Centrum Kultury.
Wydarzenia w Wesołej
Sobota, 3 grudnia, godz. 17,00, Ośrodek Kultury w Dzielnicy Wesoła m.st. Warszawy, Stefana Starzyńskiego 21 – Koncert „Od renesansu do romantyzmu”
Na widzów czekają popisowe arie barokowe, utwory kompozytorów takich jak: Cyprian Bazylik, Gostino Steffani, Georg Friedrich Händel, J.S. Bach, Alessandro Scarlatti, Léo Delibes, Antonín Leopold Dvořák, Stanisław Moniuszko czy Wolfgang Amadeusz Mozart.
Występują:
- Dorota Całek – sopran,
- Piotr Kędziora – baryton,
- Marta Zamojska-Makowska – sopran,
- Chór Gregorianum,
- Chór Il Canto Magnificat.
Dyrygent: Berenika Jozajtis, akompaniament (Pianistka): Gabriela Machowska.
Obowiązują zapisy na wydarzenie pod numerem telefonu 22 773 55 99.
Współorganizatorem wydarzenia jest Fundacja Il Canto Magnificat.
Niedziela, 4 grudnia, godz. 16.00, Ośrodek Działań Twórczych filia „Pogodna”, ul. Jana Pawła II 25 – Wernisaż wystawy „Surrealizm i fantastyka” Wiesława Sawickiego
Wernisaż wystawy polskiego artysty Wiesława Sawickiego. Samą wystawę będzie można oglądać do 16 stycznia 2023 roku.
Wiesław Sawicki urodził się w 1957 w Debrznie, w dawnym województwie słupskim. Od 1959 roku mieszka w Wesołej. Z wykształcenia jest technikiem, a z zamiłowania malarzem. Posiada wiedzę o różnych technikach malarstwa i to zarówno teoretyczną jak i praktyczną. Najczęściej jednak swoje obrazy maluje w technice pasteli. Bogate doświadczenie i dorobek wystawienniczy sprawił, że w 2007 roku został przyjęty jako członek Związku Polskich Artystów Plastyków. Miał liczne wystawy zbiorowe i indywidualne, też za zagranicą, min. w Niemczech i USA, a jego dzieła trafiły do prywatnych kolekcji m. in, w Australii, Stanach Zjednoczonych, Francji, Portugalii, Belgii, Walii i Białorusi.
/JPN/
Foto: Pixabay