Żona chce podpisać z teściową umowę o dożywocie.
Czytelnicy pytają – adwokat Wojciech Lipka odpowiada
Żona chce podpisać z teściową umowę o dożywocie. Z jakimi obowiązkami po stronie żony związana jest taka umowa? Czy nabyta na podstawie umowy nieruchomość będzie jej majątkiem osobistym?
Umowa dożywocia została uregulowana w art. 908 k.c., zgodnie z którym w zamian za przeniesienie własności nieruchomości, jak również udziału we współwłasności nieruchomości, nabywca zobowiązuje się zapewnić zbywcy dożywotnie utrzymanie, które w przypadku braku odmiennej umowy polega na przyjęciu zbywcę jako domownika, dostarczać mu wyżywienia, ubrania, mieszkania, światła i opału, zapewnić mu odpowiednią pomoc i pielęgnowanie w chorobie oraz sprawić mu własnym kosztem pogrzeb odpowiadający zwyczajom miejscowym.
Przyjmuje się, że zakres świadczeń na rzecz dożywotnika powinien być taki, aby jego potrzeby życiowe były zaspokojone w stopniu wyłączającym konieczność zdobywania przez niego środków do życia z innych źródeł oraz, że zobowiązany nie musi zapewniać uprawnionemu utrzymania na dotychczasowym poziomie, gdyż usprawiedliwione potrzeby życiowe w danych okolicznościach nie muszą odpowiadać dotychczasowej stopie życiowej dożywotnika.
Nabyta na podstawie tej umowy nieruchomość wchodzi do majątku wspólnego małżonków, jeżeli nabyta jest przez jednego z nich w trakcie trwania małżeństwa, a małżonków obowiązuje ustrój wspólności ustawowej.
Adwokat Wojciech Lipka specjalizuje się w sprawach rodzinnych, spadkowych, odszkodowawczych, dotyczących nieruchomości w roszczeniach z „umów frankowych”.