Świąteczny klimat Warszawy
Udekorowana Warszawa jest gotowa na święta. Świąteczne dekoracje są widoczne nie tylko na ulicach, ale także w komunikacji miejskiej. Bożonarodzeniową atmosferę można poczuć na ulicach całej stolicy.
Świąteczne Metro
Udekorowany pociąg wyjechał na tory linii M1 już 3 grudnia, a od 12 grudnia kursuje także na linii M2. Kolorowy skład będzie jeździć naprzemiennie na obu liniach do 8 stycznia 2023 r.
Kolorowy autobus
Po ulicach Warszawy jeździ także świąteczny, elektryczny autobus, który kursuje na liniach: 111 (19–23 grudnia), 180 (24–26 grudnia), 128 (27–30 grudnia), 116 (31 grudnia-1 stycznia), 503 (2–5 stycznia).
Świąteczny tramwaj
Niebieski skład będzie można zobaczyć w różnych częściach miasta. Ponieważ rozkład jazdy jest inny każdego dnia, bieżącą trasę można sprawdzić na stronie www.czynaczas.pl/warsaw lub www.facebook.com/tramwaje.warszawa/ Tramwaj będzie kursować po warszawskich ulicach do 8 stycznia 2023 r.
Świąteczna iluminacja
Trakt Królewski jest już świątecznie ozdobiony. Świetlne dekoracje możemy podziwiać, spacerując Krakowskim Przedmieściem i ul. Nowy Świat (od Senatorskiej do ronda gen. Ch. de Gaulle’a). W okresie przedświątecznym, w weekendy, trakt zmienia się w deptak. Natomiast w okresie świąteczno-noworocznym, od 24 grudnia do 1 stycznia, oraz 6–8 stycznia 2023 r., Trakt Królewski będzie wyłączony z ruchu samochodowego. Zgodnie z decyzją prezydenta Rafała Trzaskowskiego, ze względu na ograniczenie kosztów, iluminacja będzie gasnąć przed północą (z wyjątkiem nocy z 24 na 25 grudnia oraz z 31 grudnia na 1 stycznia 2023 r.).
Jakie świąteczne dekoracje możemy zobaczyć w trakcie spaceru? Jest to m.in. tramwaj konny przy pomniku Kopernika, Karuzela na placu Hoovera, kataryniarz, baloniarz oraz choinka na placu Zamkowym, karuzela na Rynku Nowego Miasta oraz altana „Zakochaj się na święta” przy Multimedialnym Park Fontann.
Świąteczna iluminacja zdobi także Łazienki Królewskie. Aleja Chińska (od bramy przy ul. Agrykola do bramy przy ul. Gagarina) ozdobiona jest w świetliste postaci w strojach z epoki. Nie zabraknie też kolorowych światełek. Dekoracje można podziwiać codziennie do godz. 20.00 do końca lutego 2023 r.
Do 26 lutego 2023 r. można odwiedzać:
- Królewski Ogród Światła w Wilanowie (z wyjątkiem 24 i 31 grudnia 2022 r.) w godz. 16.00–21.00. Obowiązują bilety.
- Ogród Magiczny Botaniczny obok Łazienek Królewskich, wejście od Al. Ujazdowskich (wt.-czw. w godz. 17.00–20.00, pt.-ndz. w godz. 15.00–21.00. Obowiązują bilety, które można kupić na stronie lumagica.pl
- Ogród Świateł – Królewna Śnieżka w Ogrodzie Botanicznym w Powsinie, ul. Prawdziwka 2. Obowiązują bilety. Szczegółowe informacje oraz godziny otwarcia www.krolewnasniezka.ogrodswiatel.pl/
Szopki
Czas świąteczny kojarzy się również ze zwiedzaniem szopek bożonarodzeniowych. Za pierwszą żywą szopkę uważa się tę wystawioną w wigilię 1223 r. przez św. Franciszka z Asyżu w miasteczku Greccio. Najbardziej znaną szopką w Warszawie jest szopka w kościele Przemienienia Pańskiego na ul. Miodowej, powszechnie znana jako szopka u Kapucynów. Godziny otwarcia można sprawdzić na stronie www.kapucyni.warszawa.pl
Warto wybrać się także na Bielany do kościoła Pokamedulskiego w Lasku Bielańskim. Można tu obejrzeć żywą szopkę.
Żywa szopka przy katedrze warszawsko-praskiej przy ul. Floriana, niestety i w tym roku nie będzie funkcjonować.
/om/
Foto: UM, Metro Warszawskie, lumagica.pl, WTP