Opowiedz mi swoją historię
Na spacerze w okolicy Teatru Powszechnego, zima 1958/59 roku. W tle korona Stadionu Dziesięciolecia. Fot. Leszek Fotek, ze zbiorów rodzinnych Pani Marty Kondej.
Od 2019 r. Muzeum Warszawskiej Pragi tworzy Archiwum Społeczne, którego celem jest gromadzenie, a także udostępnianie skanów fotografii oraz dokumentów prawobrzeżnej Warszawy, dotyczących zarówno ludzi, instytucji, jak też miejsc czy osobistych historii mieszkańców prawej strony Wisły.
Wyjaśnijmy, czym jest archiwum społeczne. Jest to jednostka zajmująca się gromadzeniem, przechowywaniem, zabezpieczaniem, opracowywaniem, digitalizacją oraz udostępnianiem materiałów archiwalnych. Prowadzone jest najczęściej przez organizacje pozarządowe (stowarzyszenia, fundacje), instytucje (np. domy kultury, muzea, biblioteki), osoby prywatne, pasjonatów dokumentujących historię miejsca czy tematu, gromadzących zdjęcia, dokumenty czy nagrania.
Archiwa społeczne współtworzą także mieszkańcy, którzy dzielą się pamiątkami. Co daje nam ich gromadzenie? Patrząc na stare zdjęcia, zauważamy modę, styl architektury, sposób budowania miast czy rozwój techniki. Stare dokumenty poinformują m.in. o tym, jak wyglądał status społeczny korespondujących, w jaki sposób, czym i o czym pisano, jakim językiem się posługiwano.
Co skłoniło Muzeum Warszawskiej Pragi do tego, by takie archiwum powstało?
– Poszukujemy fotografii oraz dokumentów, które można udostępnić do digitalizacji, w celu powiększenia cyfrowej bazy materiałów o mieszkańcach z prawego brzegu. Każde zdjęcie, każdy dokument jest dla nas ważny. Pozyskany materiał jest nośnikiem informacji przydatnych przy odnowie praskiej przestrzeni publicznej (m.in. fasady kamienic, mała architektura) w trakcie realizacji Programu Rewitalizacji. Projekt pozwala pozyskać nie tylko bezcenny materiał ikonograficzny, ale i uratować go przed destrukcją. Za zgodą osób udostępniających, materiały są upublicznione za pomocą muzealnych kanałów komunikacji, m.in. w mediach społecznościowych – powiedziała „Mieszkańcowi” Patrycja Labus-Sidor, kustosz Muzeum Warszawskiej Pragi.
– Czy mieszkańcy chętnie przynoszą do archiwum stare dokumenty, fotografie? Może coś jeszcze?
– Mieszkańcy chętnie przynoszą swoje fotografie do skanowania. Dzielą się również swoimi wspomnieniami podczas opisywania zdjęć. Często się zdarza, że wracają i przynoszą kolejne fotografie. Zainteresowanie jest duże i bardzo się z tego cieszymy – odpowiada Patrycja Labus-Sidor.
W Muzeum Warszawskiej Pragi działa także projekt Archiwum Historii Mówionej, w ramach którego nagrywane są wspomnienia dawnych i obecnych mieszkańców prawobrzeżnej Warszawy, dotyczące m.in. codziennego życia i wydarzeń historycznych.
Mamy dobrą informację dla osób, które zechciałyby się podzielić swoimi zasobami z Archiwum Społecznym w Muzeum Warszawskiej Pragi i są w posiadaniu np. zdjęć kamienic, podwórek, wnętrz mieszkań, ulic, dworców, miejsc pracy – fabryk, warsztatów, sklepów, urzędów, bazarów, miejsc spędzania wolnego czasu – basenów, kin, teatrów, parków, plaż. Archiwum Społeczne jest projektem ciągłym. Mieszkańcy mogą przynosić swoje fotografie przez cały czas. Żeby to zrobić, trzeba się umówić mailowo lub telefonicznie.
Kontakt:
Patrycja Labus-Sidor,
e-mail: patrycja.labus-sidor
@muzeumwarszawy.pl,
tel. 22 518 34 01
/om/
Źródło i foto: Muzeum Warszawskiej Pragi.