Projekt Fabryki Perun ewoluuje w toku dialogu o inwestycji
W odpowiedzi na wytyczne Mazowieckiego Konserwatora Zabytków oraz postulaty zgłaszane przez społeczność warszawskiego Kamionka, architekci z pracowni WWAA przygotowali nową odsłonę koncepcji Fabryki Perun. Zabytkowe hale są teraz jeszcze lepiej wyeksponowane, a całość projektu została ponownie przemyślana pod kątem potrzeb przyszłych mieszkańców i sąsiadów. Wypracowano też więcej szczegółów dotyczących inwestycji towarzyszącej – atrakcyjnego, zielonego skweru pomiędzy ulicą Grochowską a Błoniami Elekcyjnymi.
To kolejny etap dialogu na temat inwestycji planowanej według przepisów specustawy mieszkaniowej na terenie dawnego zakładu przedsiębiorstwa “Perun” Towarzystwo Akcyjne Fabryk Tlenu i Aparatów. W porównaniu z koncepcją zaprezentowaną w lipcu, nadwieszanie nowej zabudowy mieszkalnej nad dawnymi halami fabrycznymi zostało zastąpione przez jej rozproszenie, przy jednoczesnym wyraźnym rozróżnieniu tkanki dawnej i współczesnej.
„Od początku prac projektowych nad Fabryką Perun konsultujemy się ze służbami konserwatorskimi. Obecnie dysponujemy formalnymi zaleceniami ze strony Urzędu Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, które odnoszą się do układu urbanistycznego i kluczowych rozwiązań architektonicznych. W aktualnym projekcie uwzględniliśmy też postulaty strony społecznej dotyczące np. liczby miejsc parkingowych i charakteru lokali usługowych – obecnie w większym stopniu nastawionych na zaspokojenie potrzeb lokalnej społeczności” – mówi Maciej Wandzel, współinwestor Fabryki Perun.
Zabytki lepiej widoczne
Priorytetem inwestora oraz architektów pozostaje rewitalizacja i należyte wyeksponowanie czterech historycznych budynków z czerwonej cegły, które pomieszczą lokale usługowe. Zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami, zabytkowe hale zostaną odrestaurowane z zachowaniem oryginalnych elementów, suwnic, detali i zdobień.
„Nasza aktualna propozycja zakłada m.in. wysokie na około pięć metrów podcienie części z nowych budynków, dzięki czemu obiekty historyczne będą dobrze widoczne z różnych kierunków. Z kolei nową zabudowę mieszkalną zaplanowaliśmy na planie prostokąta, w miejscach nawiązujących do kolejnych etapów rozwoju Peruna w jego przemysłowej przeszłości. Rozwiązanie to wytworzy sieć kameralnych uliczek, zapraszających do eksplorowania ogólnodostępnego terenu z różnych stron” – komentuje Mateusz Świętorzecki z pracowni WWAA.
Nowy, zielony skwer
Jednym z miejsc, z których doskonale będzie widać zabytkowe hale, może stać się publiczny skwer położony po zachodniej stronie inwestycji, pomiędzy ulicami Grochowską i Stanisława Augusta. Inwestor Fabryki Perun planuje gruntownie zrewitalizować i przekazać miastu ten obecnie zaniedbany teren o powierzchni niemal pół hektara. Skwer projektują wspólnie pracownie WWAA i Kwiatozbiory.
„Nasz pomysł na to miejsce zakłada stworzenie trzech zróżnicowanych stref. Od strony Grochowskiej skwer miałby charakter typowo miejski, następnie przechodziłby w przestrzeń otwartą z łąką kwietną lub trawnikiem, a najbliżej ulicy Stanisława Augusta znalazłyby się dwa place zabaw – ogólnodostępny oraz przynależny do lokalu oświatowego w Fabryce Perun, który zostanie przekazany do zasobów dzielnicy Praga-Południe” – wyjaśnia Mateusz Świętorzecki.
W przypadku realizacji Fabryki Perun, inwestor będzie też partycypować w poprawie jakości układu drogowego w okolicy, w tym rozwiązań dla pieszych i rowerzystów.
Funkcjonalna architektura z lokalnym kontekstem
Charakterystycznym elementem przestrzennym siedmiu nowych budynków w Fabryce Perun jest zastosowanie betonowej kraty elewacyjnej, która nawiązuje do industrialnego dziedzictwa warszawskiego Kamionka. Rozwiązanie to nada elewacjom charakterystyczny dla okolicy rytm, a jednocześnie stworzy dodatkową przestrzeń rekreacyjną dla mieszkań, w formie loggii i balkonów.
„Chcemy, aby nowe i zabytkowe budynki, fizycznie wyraźnie od siebie oddzielone, miały wspólny mianownik. Aby uniknąć wrażenia monolitycznej zabudowy, kolorystyka i detale wykończenia kraty będą różne dla poszczególnych budynków. Paleta barw będzie jednak zawsze nawiązywać do obiektów zabytkowych na terenie Peruna lub w jego sąsiedztwie. Zabiegiem, który pozwoli lepiej wpisać nowe budynki w lokalny kontekst, jest także zwiększenie wysokości parterów, dzięki czemu zrównają się one wizualnie z parterami okolicznych kamienic” – mówi Marcin Mostafa z pracowni WWAA.
Również gabaryty planowanych budynków, licząc w większości od 5 lub 6 pięter, zostały dostosowane do wysokości sąsiednich istniejących kamienic.
Najnowsza koncepcja zagospodarowania Fabryki Perun zakłada stworzenie maksymalnie 285 mieszkań. Na około 20 lokali handlowo-usługowych przeznaczono około 2,8 tys. mkw. powierzchni. Pod większością zabudowy powstanie jednopoziomowy parking podziemny.
Ze szczegółami aktualnego projektu można zapoznać się na stronie internetowej www.fabrykaperun.pl.
Historia Peruna
Fabryka Perun to jeden z najstarszych przykładów architektury przemysłowej na Grochowie. Od 1913 roku prężnie działał tu zakład przedsiębiorstwa “Perun” Towarzystwo Akcyjne Fabryk Tlenu i Aparatów – pierwsza w Polsce fabryka wytwarzająca nowoczesny sprzęt spawalniczy. Budynki fabryki przetrwały obie wojny światowe, a ona sama, przechodząc kolejne przekształcenia własnościowe i przestrzenne, kontynuowała działalność i rozwój do początków XXI wieku.
Materiał informacyjny Grochowska 301/305 Sp. z o.o., Sp.k.