Wydarzenia po prawej stronie Wisły w weekend 27-29 stycznia 2023 roku
Najbliższy weekend stać będzie pod hasłem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. To już 31. finał! Niewątpliwie warto wybrać się w niedzielę wieczorem na Plac Bankowy lub wziąć udział w innych wydarzeniach, organizowanych w ramach WOŚP. Pamiętajmy jednak, że na terenie stolicy odbywać się będą wtedy również inne imprezy, godne uwagi.
Dlatego przygotowaliśmy dla Was listę najciekawszych – naszym zdaniem – darmowych wydarzeń kulturalnych i rozrywkowych, które odbędą się po prawej stronie Wisły 27, 28 i 29 stycznia 2023 roku, czyli w najbliższy weekend.
Wydarzenia na Białołęce
Piątek, 27 stycznia, godz. 9.30, Multimedialna Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży Nr LVI Nautilus, ul. Pancera 18 – Warsztaty z Kicią Kocią
Zajęcia dla dzieci w wieku: 5-6 lat. Obowiązują zapisy. Można to zrobić osobiście w bibliotece lub dzwoniąc pod numer telefonu: (022) 614-60-80.
Sobota, 28 stycznia, godz. 11.00, Białołęcki Ośrodek Kultury, ul. Głębocka 66 – Przytul mnie. Poszukiwacze miodu | bezpłatny seans w ramach 31. Finału WOŚP
Dla dzieci od 4 roku życia. Bezpłatny seans filmu Anny Błaszczyk pt. „Przytul mnie. Poszukiwacze miodu”. W tym dniu, na pierwszych 50 młodych widzów czekają specjalne dyplomy pierwszej wizyty w kinie!
O FILMIE: Ulewa zniszczyła wszystkie słoiki pysznego miodku. Nic nie uchowało się także w pszczelich kryjówkach. Mały Miś pragnie wyruszyć do Złotej Krainy w poszukiwaniu niezastąpionego składnika urodzinowego tortu. Niezawodnym kompanem wycieczki okaże się Tata Miś, który początkowo niechętnie zgadza się na wspólną wyprawę przez las. Czy podczas niezwykłej przygody Mały Miś zdoła wykazać się odwagą i samodzielnością? Podróż w nieznane to przecież wielka frajda! Wszystko, żeby uratować urodzinowy tort. „Przytul mnie. Poszukiwacze miodu” to pierwsza od lat polska animacja dla całej rodziny. Film oparty na bestsellerowej książce Przemysława Wechterowicza i Emilii Dziubak to kontynuacja hitowego serialu dla najmłodszych.
Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasach BOK-u.
Regulamin wydarzenia dostępny na stronie: LINK.
Sobota, 28 stycznia, godz. 18.00, Białołęcki Ośrodek Kultury, ul. Głębocka 66 – Arek Kłusowski | koncert w ramach 31. Finału WOŚP
Białołęcki Ośrodek Kultury również wspiera WOŚP, organizując wyjątkowy koncert. Na scenie pojawi się Arek Kłusowski, pochodzący z Rzeszowa charyzmatyczny wokalista, kompozytor, tekściarz, osobowość sceniczna.
Wydarzenie objęte jest projektem WYCHODZĘ Z RODZICAMI, podczas którego animatorzy zapewniają opiekę nad dziećmi w wieku 3-8 lat.
Uwaga! Liczba miejsc jest ograniczona. Bezpłatne wejściówki na wydarzenie do odbioru w kasach BOK-u.
Regulamin wydarzenia dostępny na stronie: LINK.
Wydarzenia na Pradze Południe
Sobota, 28 stycznia, godz. 10.30, Miejsce Akcji PACA 40, ul. Paca 40 – Medytacja krok po kroku
Nauka medytacji krok po kroku. Uczestnicy poznają proste i wysoce efektywne techniki medytacji dobre dla każdego. Do zajęć nie potrzeba się specjalnie przygotowywać, wystarczy wygodny, ciepły strój (w sali do siedzenia dostępne są kanapy, materace i krzesełka). Zajęcia odbywają się w sali 8 „Strefa relaksu”, która mieści się na parterze budynku i potrwają około godziny.
Sobota, 28 stycznia, godz. 12.00, Miejsce Akcji PACA 40, ul. Paca 40 – Wymiennik Grochowski
Akcja sąsiedzkiej wymiany rzeczy bez użycia pieniędzy. jak to działa?
1. Wybierasz rzeczy, którymi chcesz się podzielić (maksymalnie 15 sztuk).
- Mogą to być ubrania, buty, książki (wydane po 2000 roku), płyty CD, bibeloty. Powinny być w stanie, który pozwala na ich użytkowanie. Ubrania powinny odpowiadać sezonowi, czyli jesienne i zimowe.
- Nie przynosimy artykułów spożywczych, zużytych kosmetyków, używanej bielizny, używanych rzeczy osobistych (np. szczotki, grzebienie, smoczki), leków, czy porwanych, poplamionych ubrań etc.
2. Rzeczy, którymi chcesz się podzielić przynosisz do Miejsca Akcji Paca w piątek, w godz. 10.00-16.00 lub w trakcie Wymiennika.
- Za każdą rzecz, niezależnie od wartości, wielkości i innych cech dostajesz jeden kupon. Osoby odpowiedzialne za Wymiennik przeliczą liczbę rzeczy i ocenią możliwość ich użytkowania.
3. Przychodzisz na Wymiennik w sobotę, w godz. 12.00-14.00.
- Wymieniasz kupony na przedmioty. Oglądasz rzeczy przyniesione przez inne osoby i wybierasz te, które chcesz zabrać ze sobą do domu. Każdą rzecz możesz mieć za jeden kupon – niezależnie od wartości, wielkości i innych cech.
4. Niewykorzystane kupony.
- Nie znalazłeś aż tyle ciekawych rzeczy, żeby wymienić wszystkie swoje kupony? Nie ma problemu, podczas kolejnego Wymiennika będą ważne i będziesz mógł
wymienić je na co chcesz. - Kupony z poprzedniej edycji Wymiennika zachowują ważność tylko na następny Wymiennik.
5. Osoby biorące udział w Wymienniku Grochowskim obowiązuje regulamin Miejsca Akcji Paca.
Sobota, 28 stycznia, godz. 13.00, Miejsce Akcji PACA 40, ul. Paca 40 – Warsztaty karnawałowego malowania twarzy
Zajęcia pod przewodnictwem Emilii Obłękowskiej z Bodypainting przeznaczone dla osób powyżej 12 roku życia.
W programie:
- Część teoretyczna: omówienie techniki malowania: pędzel, air brush, gąbka.
Rodzaje face paintingu min: makijaż ozdobny, makijaż fantazyjny w klimacie karnawałowym. Maski, elementy doklejane typu kawałki koronek, cekiny, dżety, kryształki , brokaty, sztuczne rzęsy. - Część praktyczna: nauka między innymi tego, jak samodzielnie kreować i tworzyć makijaż ozdobny: facepainting, ozdoby, doklejanki, cyrkonie, malowanie twarzy wzór tematyczny czyli facepainting fantazyjny.
Sobota, 28 stycznia, godz. 17.00, Centrum Promocji Kultury, ul. Podskarbińska 2 – Salon Literacki przedstawia „Spotkały się na Miodowej 11”
„Spotykały się na Miodowej 11” – opowieść o trzech dzielnych kobietach śladami książki „Bohaterki drugiego planu. Buchholtz, Auerbach oraz Berman”, autorstwa Ewy Małkowskiej-Bieniek.
Ewa Małkowska-Bieniek, muzealniczka i literatka. Pisze artykuły naukowe, eseje i powieści, w których odtwarza przeszłość. W swej pierwszej publikacji „Synagoga na Tłomackiem” zrekonstruowała najważniejszą budowlę warszawskich Żydów. Jest współautorką biogramów opublikowanych w książce „Żydzi polscy. Historie niezwykłe”. Współpracuje z pismami „Turystyka kulturowa”, „Etnografia nowa”, „Stolica”. Napisała dwa scenariusze (film „Mój 1968”, słuchowisko „Jak powstawało warszawskie getto”) oraz dwie powieści biograficzne – „Wspólnicy i rywale. Koleje życia Kronenbergów i Blochów” i „Bohaterki drugiego planu. Buchholtz, Auerbach oraz Berman”.
Sobota, 28 stycznia, godz. 19.00, Centrum Promocji Kultury, ul. Podskarbińska 2 – Young Fusion: Sixty’sin
Koncert w wykonaniu zespołu Sixty’sin.
Sixty’sin to czysta radość Rock&Rolla, połączenie inspiracji swingującymi rytmami rodem z lat 50. i 60. oraz brudnego męskiego brzmienia oraz wyzwalającej energii. To muzyka prosta w formie, wypełniona treścią. W utworach wybrzmiewa młodość, miłość, fascynacja, entuzjazm, fantazje, wolność, zuchwałość. Wszystko to czuć w jeszcze większym stopniu na koncertach, które są zawsze żywiołowym scenicznym show i okazją do dzikiego tańca. Kwartet ma na koncie minialbum studyjny (EP) „Sixty’Sin” wydany własnym nakładem firmowany przez bardzo entuzjastycznie przyjęty teledysk do singla „Bunny”.
Niedziela, 29 stycznia, godz. 12.00, PROM Kultury Saska Kępa, ul. Brukselska 23 – Klaunada: Latający Teatr Sztuki Ciała
Występują: Agata Brzozowska, Anna Ługowska, Katarzyna Markowska, Joanna Płóciennik, Katarzyna Wróbel.
Klaunice: Eufuria, Beza, Edward, Precyzja i Smętek – postacie równie egzotyczne jak swojskie. Barwne grono, które jednocześnie przyciąga i odpycha. Lubimy je, bo popełniają błędy, których my się boimy i szaleństwa, na które mielibyśmy ochotę, ale sobie nie pozwalamy. Kostiumy, charakteryzacja a przede wszystkim naszkicowane grubą kreską postaci i ruch czynią z nich karykatury same w sobie. Ich perypetie i niedorzeczności zapewnią porcję beztroski każdemu. Śmiech niepostrzeżenie oswaja tabu, staje się wentylem dla poważnych tematów.
Projekt Latający Teatr Sztuki Ciała współfinansowany przez m.st. Warszawa.
Wydarzeniu towarzyszy zbiórka na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Niedziela, 29 stycznia, godz. 10.00, OSiR przy ul. Siennickiej 40B – Grochovia i OSiR Praga-Południe grają z WOŚP
Grochovia i OSiR Praga-Południe zapraszają w niedzielę 29 stycznia 2023 roku do wspólnego grania razem z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy!
W harmonogramie turniej piłki nożnej oraz szereg dodatkowych atrakcji w czasie jego trwania:
- stoisko FITLIGHT (sprawdzenie swoich indywidualnych umiejętności w zakresie szybkości czasu reakcji)
- stoisko zdrowego odżywiania,
- stoisko do gry 1×1 (arena do street soccer),
- stoisko nauki techniki indywidualnej (Freestyle Football),
- strefa malowania twarzy,
- loteria fantowa,
- miasteczko piłkarskie,
- mecz mieszkańcy i samorządowcy Pragi Południe grają dla WOŚP,
- zajęcia fitness dla rodziców.
Zbiórka dla WOŚP w trakcie wydarzenia podlega pod Sztab Hufca ZHP Warszawa Praga – Południe #4626!
Wydarzenia na Pradze Północ
Piątek, 27 stycznia, godz. 16.30, Spot Młodzieżowy Praga Północ, ul. Stalowa 29/16 – Popołudnie z planszówkami
Wydarzenie przewidziane dla młodzieży w wiek 12-18 lat. Organizatorzy zapewniają gry, ale jeśli ktoś chce, może przynieść własne.
Gry, które będą czekały na uczestników:
- Everdell,
- Wsiąść do pociągu + rozszerzenie Polska,
- Parki,
- Pradawny las,
- Sabotażysta,
- Tajniacy,
- Terraformacja Marsa,
- Catan,
- Scrabble,
- Szachy.
- Karty.
- Kaskadia,
- Na skrzydłach,
- Splendor.
Uwaga! Liczba miejsc ograniczona – obowiązują zapisy LINK.
Wydarzenia na Targówku
Piątek, 27 stycznia, godz. 17.00, Szkoła ProfiLingua, ul. Kondratowicza 37 – Kino w j.angielskim dla dzieci
Bajka w ProfiLingua Bródno. Uwaga! Liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy: LINK.
Wydarzenie dostępne dla osób z niepełnosprawnością.
Piątek, 27 stycznia, godz. 19.00, Arteneum, ul. Radzymińska 121 – Spotkanie autorskie z Aleksandrą Dańczyszyn / premiera nowej książki
Wieczór poezji i sztuki. Spotkanie autorskie z Aleksandrą Dańczyszyn, która zaprezentuje wiersze ze swojego najnowszego tomiku pt. „Tiszert z Bangladeszu”. Po spotkaniu autorskim autorka chętnie podpisze się z dedykacją na książce, którą można będzie nabyć. W programie wieczoru również wystawa wycinanek ukraińskiej artystki Natalii Guliaievy-Smaglo!
Sobota, 28 stycznia, godz. 10.30, Dom Kultury Zacisze, ul. Blokowa 1 – Przyjdź do nas! Świetlica ukraińska
W planach:
- godz. 10.30-12.30 – zajęcia plastyczne dla mam z dziećmi/spotkania dla pań,
- godz. 12.30-14.00 – Polski Klub,
- godz. 14.00-15.00 – rozciąganie.
Niedziela, 29 stycznia, godz. 15.30, Dom Kultury Świt, Wysockiego 11 – Gramy razem dla WOŚP. DK ŚWIT i PRZYJACIELE vol. 3
W planach moc atrakcji, występy artystyczne oraz niespodzianki i dobra zabawa:
- godz. 14.00 – Folwark Bródno, ul. św. Wincentego 92 – zwiedzanie,
- godz. 15.30 – TEATR MUZYCZNY GAFFA | sala widowiskowo-kinowa DK ŚWIT,
Od godz. 17.00 na dziecińcu DK ŚWIT wystąpią:
- Maciej Gąsiorek – Krasnoludek Piksel Show,
- Zespół SINGIN’ WARSAW,
- RICKY LION z zespołem BAKUBA,
- Chór DOROTY KOPKI,
- ZESPÓŁ SYLABA ze Szkoły Podstawowej nr 42 z Oddziałami Integracyjnymi,
- Szkoła Tańca TAZARO,
- OS.SO KONCERT,
- Klub karate SHINKYOKUSHIN “SEKAI”,
- Zespół rockowy STIFF BONES,
- BRICK 4 KIDS Warszawa Targówek – namiot z klockami lego,
- NIENUDNO animacje,
- Pokaz Fireshow PRACOWNIA CYRKOWA.
Podczas wydarzenia prowadzona jest zrzutka za udział.
Niedziela, 29 stycznia, godz. 18.00, Dom Kultury Zacisze, ul. Blokowa 1 – Spektakl: Relacje
Wydarzenie przeznaczone dla osób powyżej 16 roku życia.
Spektakl w wykonaniu grupy Warsztatów Teatralnych Akademii Sztuki i Kultury.
Tematem centralnym pokazu będą relacje międzyludzkie. Trudne momenty w życiu, przez które musimy się przedzierać. Punktem wyjścia do naszych poszukiwań są rozmaite teksty z dramaturgii współczesnej.
Występują:
- Anna Michalczewska,
- Kamila Margasińska,
- Wojciech Szkółka,
- Anna Samul,
- Marta Szymczak,
- Justyna Slupska,
- Aleksandra Wasilewska,
- Zuzanna Włosok,
- Aleksandra Grzechnik,
- Adrianna Kobylarczyk,
- Jakub Baran,
- Krzysztof Wilk.
Scenariusz i Reżyseria: Natalia Sołtysik, absolwentka Wydziału Reżyserii Dramatu na AT w Warszawie i Akademii Praktyk Teatralnych w Gardzienicach. Reżyserka teatralna i filmoznawczyni (UJ), stypendystka Ministra Kultury w 2020 roku, laureatka Nagrody WNEK za 2020.
Wydarzenia w Rembertowie
Piątek, 27 stycznia, godz. 17.30, Dom Kultury Wygoda, Koniecpolska 14 – Pani Zima na Balu
Bal karnawałowy dla dzieci. W programie wiele atrakcji: konkursy, zabawy, nauka tańców z najdalszych zakątków świata. Mile widziane stroje karnawałowe! Zabawę poprowadzi Alicja Łukomska. Czas trwania balu ok. 1,5 godziny.
Uwaga! Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy pod numerem telefonu 22 812 06 33.
Wydarzenia w Wawrze
Niedziela, 29 stycznia, godz. 10.00, Kulturoteka w Falenicy, Walcownicza 4/6 – Biblioteczny finał WOŚP 2023
Wawerski finał 31. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy organizowany przez sztab Biblioteki Wawerskiej nr 7093 i partnerów: Wawerski Wolontariat Biblioteczny, SP nr 76 im. 13 Dywizji Piechoty Strzelców Kresowych, SP nr 86 im. Bronisława Czecha, Zespół Szkół Specjalnych Nr 102, OSiR Wawer, Wawerskie Centrum Kultury, Specjalistyczną Poradnię Rodzinną Dzielnicy Wawer m.st.Warszawy, Ośrodek Pomocy Społecznej Dzielnicy Wawer m. st. Warszawy oraz Hufiec ZHP Wawer.
W programie m.in.:
- godz. 10.15 – mix kolęd i piosenek świątecznych zespołu wokalnego „Muzyczne Figle” pod kierownictwem Luizy Figiel-Hryniewskiej (WCK Filia Radość)
- godz. 10.45 – występ taneczny uczniów z Zespołu Szkół Specjalnych nr 102
- godz. 11.15 – występ dzieci z zerówki (grupa Odkrywcy) w piosence ,,Nie liczę godzin i lat” Andrzeja Rybińskiego (SP nr 86 im. Bronisława Czecha)
/JPN/
Foto: Pixabay