Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem
Rozpoczął się Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem, który w tym roku trwa od 20 do 26 lutego. Akcja związana jest w Międzynarodowym Dniem Ofiar Przestępstw, przypadającym na 22 lutego. Celem jest zwrócenie uwagi na potrzeby osób pokrzywdzonych przez kryminalistów i zachęcenie tych osób do szukania pomocy.
Bycie ofiarą przestępstwa to dla wielu traumatyczne przeżycie, z którym trudno sobie poradzić. Dodatkowym stresem są problemy natury prawnej – niewiele osób wie, jak dochodzić swoich praw w sądzie i poradzić sobie ze wszystkimi procedurami. Nie wszyscy też wiedzą, jakie mają prawa w takich przypadkach.
Obchody Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem mają zwrócić uwagę na potrzeby ofiar i zachęcenie ich do szukania pomocy. Taka pomoc, zarówno prawna, jak i psychologiczna, udzielana jest bezpłatnie w sądach, prokuraturach, komendach policji, a także w siedzibach prawniczych samorządów zawodowych i organizacji pozarządowych. Porad udzielają prokuratorzy, asystenci sędziów, referendarze, adwokaci, radcowie prawni, aplikanci, policjanci, psycholodzy, kuratorzy sądowi oraz inni specjaliści.
Ofiary przestępstwa mogą uzyskać wsparcie w ramach ogólnopolskiej Sieci Pomocy Osobom Pokrzywdzonym finansowanej ze środków Funduszu Sprawiedliwości. Zapewnia on natychmiastową i bezpłatną pomoc doraźną osobom pokrzywdzonym przestępstwem, świadkom oraz osobom im najbliższym, w tym ofiarom wojny na Ukrainie.
Listę placówek udzielających pomocy ofiarom przestępstw można znaleźć na stronie Funduszu Sprawiedliwości. Do dyspozycji osób pokrzywdzonych jest również całodobowa linia telefoniczna (numer +48 222 309 900). Infolinia jest dostępna również języku angielskim, rosyjskim i ukraińskim.
/JPN/
Źródło: Policja.pl