Uratowane dęby Miłosz i Malwa w finale konkursu Drzewo Roku 2023
Uratowana przez mieszkańców para dębów Miłosz i Malwa znalazła się w finale konkursu Drzewo Roku 2023.
Przypomnijmy, że w listopadzie 2022 r. na ul. Malwy przy Pogodnej w Starej Miłośnie w dzielnicy Wesoła odbyła się pikieta „Zrób sobie pomnik przyrody” jako wyraz sprzeciwu przeciwko wycięciu dwóch dębów. Władze dzielnicy chciały przebudować drogę, a projektant, w miejscu dębów, zaprojektował latarnię. Mieszkańcy postanowili zaprotestować. Kilka dni po tym wydarzeniu doszło do spotkania z Prezydentem m. st. Warszawy, podczas którego Rafał Trzaskowski obiecał mieszkańcom uratowanie dębów Miłosz i Malwa.
Pikietujący nadali dębom nazwy kojarzące się z miejscem, w którym rosną. Malwa otrzymała imię od nazwy ulicy, natomiast Miłosz pochodzi od Starej Miłosnej. Złożono także wniosek o nadanie dębom statusu pomnika przyrody (aktualnie jest procedowany). Ciekawe jest to, że w opinii dendrologów drzewa są pozostałością prehistorycznego boru kontynentalnego.
Więcej o proteście pisaliśmy tu:
„Drzewa stały się symbolem dzielnicy i zachęcają mieszkańców do dalszego działania, m.in. nadawanie wybranym okazom status społecznego pomnika przyrody czy projekty przypinek i tabliczek na samochody, a nawet tablice na drzwi lub płoty z logo i hasłem „Dom miłośników drzew” – czytamy na stronie Klubu Gaja.
Dlaczego dwa dęby Miłosz i Malwa znalazły się w konkursie na Drzewo Roku? 130-letni dąb szypułkowy Miłosz jest połączony z 80-letnim dębem Malwa systemem korzeniowym i koroną. Drzewa zostały zgłoszone przez członków Inicjatywy Społecznej „Stara Miłosna dla Drzew”.
Tegoroczna, trzynasta edycja konkursu Drzewo Roku, jak każda, ma za zadanie zwrócenia uwagi na rolę drzew w naszym życiu, wzmocnić świadomość społeczną odnośnie środowiska. Celem konkursu, organizowanego przez Klub Gaja, jest wyłonienie najciekawszego, najważniejszego, najbardziej lubianego, cenionego przez społeczności lokalne drzewa z historią. Historią, która pobudza wyobraźnię, scala społeczność konkretnego regionu (tak, jak miało to miejsce w przypadku dębów Miłosz i Malwa).
Ważne są aspekty dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, które powinny być zauważone i chronione.
Uratowane dęby Miłosz i Malwa w finale konkursu Drzewo Roku 2023
Spośród 40 zgłoszeń do finału wybrano 16 finalistów, w tym parę dębów Miłosz i Malwa.
– Chcę także podkreślić, że są jedynym „drzewem” ze stolicy, który będzie brał udział w głosowaniu – mówi „Mieszkańcowi” Małgorzata Olejniczak z Inicjatywy Stara Miłosna dla drzew.
– Przypominamy jednocześnie władzom dzielnicy Wesoła o konieczności zabezpieczenia dębów podczas trwającego remontu ulic Cienistej/Malwy/Konwaliowej, zgodnie z obowiązującymi w Warszawie standardami ochrony zieleni, tak aby drzewa przetrwały prace i pozostały dumą całej stolicy! Mam nadzieję, że nominacja w konkursie, o którym mówi cała zielona Polska, zmotywuje Burmistrzów Wesołej do poważnego traktowania zarządzeń Pana Prezydenta Rafała Trzaskowskiego – dodaje Małgorzata Olejniczak.
Które drzewo zostanie Drzewem Roku 2023? Tego dowiemy się w czerwcu podczas głosowania internetowego na drzeworoku.pl
Wszystko w rękach internautów. Głosować może każdy przez cały miesiąc. Zwycięzca konkursu będzie reprezentować Polskę w konkursie europejskim w roku 2024.
O tym, jakie drzewa znalazły się w konkursie można dowiedzieć się tu: swietodrzewa.pl
Więcej informacji o konkursie i poprzednich edycjach: drzeworoku.pl
/om/
Źródło: Inicjatywa Stara Miłosna dla drzew, własne
Foto: gazeta Mieszkaniec
Warszawski Lokalny Portal Informacyjny Mieszkaniec