Międzynarodowy Dzień Teatru – Praskie Dni Teatru i Maraton Teatralny w Wesołej
W poniedziałek, 27 marca 2023 roku obchodzimy Międzynarodowy Dzień Teatru. Z tej okazji wiele teatrów i ośrodków kulturalnych specjalne imprezy. Wśród nich nie brakuje oczywiście różnorodnych spektakli teatralnych. W tym roku darmowe wydarzenia teatralne czekają na Pradze Północ i w Wesołej. Niespodzianka czeka też w Rembertowie.
Święto teatru i aktorów
Międzynarodowy Dzień Teatru to święto, które narodziło się w czerwcu 1961 roku podczas 9. światowego kongresu Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (International Theatre Institute – ITI) w Helsinkach (działającego pod auspicjami UNESCO). Na dzień obchodów wybrano datę 27 marca. Tego dnia bowiem w 1957 roku dokonano otwarcia Teatru Narodów (Theatre of Nations) w Paryżu, czyli międzynarodowego festiwalu teatralnego, na którym można podziwiać wybitne spektakle, opery, balet i inne widowiska z całego świata. W Polsce święto teatru jest obchodzone od 1973 roku. Po raz pierwszy zorganizowano je 27 maja, jednak już od kolejnego zaczęło się odbywać, tak jak na całym świecie, 27 marca.
Ideami, przyświecającymi celebrowaniu Międzynarodowego Dnia Teatru są mi.in. promocja sztuki, zwiększenie współpracy ludzi teatru i przede wszystkim uświadomienie ludziom, jak duże znaczenie odgrywa w duchowym życiu człowieka sztuka teatralna. Każdego roku święto teatru obchodzone jest na całym świecie przez narodowe ośrodki ITI (International Theatre Institute) teatry oraz placówki kulturalne.
Obchody Międzynarodowego Dnia Teatru w Warszawie
Tradycyjnie Międzynarodowy Dzień Teatru celebruje się tak, jak na święto sztuki teatralnej przystało, czyli sztuką teatralną.Wiele teatrów i ośrodków kultury na świecie przygotowuje na tę okazję spektakle teatralne. Nie inaczej jest w Warszawie. W tym roku darmowe przedstawienia będzie można obejrzeć na Pradze Północ i w Wesołej.
Praskie Dni Teatru
Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru na Pradze Północ będzie można bawić się przez kilka dni. Czeka na nas uczta kulturalna w postaci Praskich Dni Teatru. To już trzecia edycja tego wydarzenia.
Wstęp na wszystkie spektakle jest bezpłatny, wystarczy pobrać darmowe wejściówki. Można je znaleźć pod LINKIEM.
W programie Praskich Dni Teatru:
- Piątek i sobota, 24, 25 marca 2023 roku, godz. 20.00, Tu mi Wolno, Plac Hallera 5, lok. 10A – „Na stare lata pójdę do dzieci”. Spektakl przygotowany przez TEATR XL im. Artystów Zaangażowanych. Reżyseria i scenariusz: Diana Karamon. Spektakl inspirowany dramatem Król Lear W. Szekspira i doświadczeniami twórców. To poruszająca, niepozbawiona humoru opowieść o skomplikowanych relacjach rodzinnych.
- Sobota, 25 marca 2023 roku, godz. 13.00, Tu mi Wolno, Plac Hallera 5, lok. 10A – „ Improteka”. Sztuka wystawiana przez Ognisko Teatralne XS. Spektakl to nieprzewidywalna historia, której początek inspiruje widownia swoimi pomysłami. Dalszy jej przebieg to już kreacja i sprawność improwizatorska Wychowanków Ogniska Teatralnego dla Dzieci i Młodzieży XS w TEATRZE XL.
- Niedziela, 26 marca 2023 roku, godz. 18.00, Teatr Oratorium, Kawęczyńska 53– „Fakty i mity, czyli każdy swoje wie”. Spektakl Teatru MEANDRY.
- Wtorek, 28 marca 2023 roku, godz. 20.00, Tu mi Wolno, Plac Hallera 5, lok. 10A – „Iwona”. Sztuka przygotowana przez Teatr „Tu mi wolno”.
Spotkanie z „pazurem”
Nietypowe wydarzenie przygotował Dom Kultury Rembertów, mieszczący się przy al. Komandosów 8. 29 marca o godz. 18.00 odbędzie się tu spotkanie ze znanym aktorem Radosławem Pazurą. Wstęp bezpłatny
Maraton teatralny w Wesołej
Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru w niedzielę, 26 marca 2023 roku w Klubie Kościuszkowca w Wesołej odbędzie się II edycja Maratonu Teatralnego. Klub mieści się przy placu Wojska Polskiego 129 w Wesołej. Wejście na wszystkie spektakle wystawiane w trakcie maratonu jest bezpłatne. Ale uwaga! Liczba miejsc jest ograniczona!
W programie II edycji Maratonu Teatralnego:
Godz. 13.00-13.45 – „Kiedy będę dorosły”. Spektakl przygotowany przez Teatr KOT, scenariusz i reżyseria: Julia Kotarska. Sztuka przeznaczona dla osób od 12. roku życia. To słodko-gorzka historia, poruszająca kwestie odpowiedzialności, podejmowania samodzielnie decyzji i bycia gotowym do ponoszenia konsekwencji. Młodzieżowy Teatr KOT działa od września 2022 roku w Ośrodku Działań Twórczych „Pogodna”. Będzie to jego pierwszy publiczny występ.
Godz. 15.00-15.45 – „ Mazowiecka Chata – Wielkanoc”. Sztuka wystawi przez Teatr Wariacja, scenariusz i reżyseria: Lidia Sycz. Spektakl dla dzieci w wieku 5-12 lat. To historia dziadka i babci, mieszkający w pewnej mazowieckiej chacie. Seniorzy przygotowują się do Wielkanocy. Robią palemkę i święconkę, szykują się do świątecznego śniadania. W spektaklu widzowie zobaczą, jak niegdyś obchodzono Święta Wielkiej Nocy.
Godz. 18.00-19.00 – „Keja”. Sztuka wystawiana przez Studio Teatralne Julii Kotarskiej, scenariusz i reżyseria: Julia Kotarska, muzyka: Tomasz Struzik. Spektakl dla młodzieży i dorosłych. Sztuka w wykonaniu utytułowanej najważniejszymi nagrodami teatralnymi 15 letniej Zofii Wrzosek (mieszkanki Warszawy-Wesołej) i aktora teatralnego, filmowego i dubbingowego – Wojciecha Machnickiego. Tematami przewodnimi są nawiązywanie relacji, walka z samotnością, szeroko rozumiana bezdomność i poszukiwanie miłości w szybkim, chaotycznym świecie. To niezwykła historia przyjaźni dziewczynki z dobrego domu i bezdomnego mężczyzny.
Godz. 20.00-21.00 – „Zamężek”. Sztuka przygotowana przez Teatr Południe, adaptacja i reżyseria: Bartłomiej Gola. Spektakl dla dorosłych. To opowieść, która zrywa z konwenansami, zwłaszcza w kwestii tego, co wypada kobiecie, a co mężczyźnie w miłości, kto powinien zrobić pierwszy krok i na ile można przekroczyć granice w dążeniu do własnego szczęścia. Spektakl inspirowany „Ożenkiem” Nikołaja Gogola, ale „postawiony na głowie”! Występują: Agnieszka Bartnikiewicz, Ania Łada, Tomasz Kamiński, Piotr Barański, Magda Oleksiewicz, Monika Pawlik, Paulina Radzimirska, Aleksandra Rogucka, Patrycja Wasilewska, Ireneusz Wojaczek, Ewelina Zęgota.
/JPN, Lokalny Portal Informacyjny Warszawie/
Źródło: UD Praga-Północ, UD Wesoła, Dom Kultury Rembertów, Wikipedia
Foto: Pixabay