Wydarzenia po prawej stronie Wisły w weekend 5-7 maja 2023 roku
Jest ciepło i słonecznie. Zapewne niektórzy planują spędzić najbliższy weekend poza miastem, a może nie wrócili jeszcze z przedłużonego długiego majowego weekendu. Dla tych, którzy zostaną w stolicy przygotowaliśmy listę ciekawych i darmowych imprez, które odbędą się 5, 6 i 7 maja po prawej stronie Wisły.
Wydarzenia na Pradze Południe
Piątek, sobota i niedziela, 5-7 maja, PROM Kultury Saska Kępa, ul. Brukselska 23 – „Demoniczny domator Drakula”
Wystawa ilustracji Marii Ekier pt. „Demoniczny domator Drakula”, zorganizowana z okazji okrągłych urodzin artystki.
Maria Ekier ukończyła studia na Wydziale Grafiki warszawskiej ASP w 1971 roku. Zajmowała się projektowaniem plakatów, okładek książek, a obecnie ilustruje książki dla dzieci. Współpracuje z różnymi wydawnictwami i czasopismami dla dzieci. Brała udział w wielu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Miała wystawy indywidualne w Kolonii (2000 rok), Warszawie (2007 rok) i Poznaniu (z cyklu Mistrzowie Ilustracji, 2009 rok) i w Krakowie (2011 rok). W 2007 przyznano jej Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.
Piątek, sobota, niedziela, 5-7 maja, godz. 9.00-19.00, PROM Kultury Saska Kępa, ul. Brukselska 23 – Józef Wilkoń: malarstwo, rzeźba, ilustracja
Wystawa prac Józefa Wilkonia, na której zostaną zaprezentowane dzieła powstałe w 2023 roku. Wystawa potrwa do 15 maja 2023 roku. Czynna jest od 9.00 do 19.00.
Sobota, 6 maja, godz. 11.00, Chłopickiego 5b – Grochów wokół placu Szembeka
Spacer edukacyjny z Praską Ferajną. Uczestnicy odwiedzą okolice placu Szembeka. Tam zobaczą m.in. osiedle, na którym kręcono film „Cześć Tereska” oraz miejsce, gdzie mieściła się prawdziwa siedziba dowódcy bitwy grochowskiej.
Przybliżona trasa wycieczki: Chłopickiego, Boremlowska, Szaserów, Żółkiewskiego, Grochowska, Tarnowiecka, Jarocińska, Kawcza, Łukowska, Zamieniecka.
Spacer poprowadzi przewodnik Karol Bulski.
Wydarzenie jest bezpłatne, ale mile widziane są napiwki dla przewodnika.
Sobota, 6 maja, godz. 20.00, Teatr Akt, ul. Łaziebna 9 – „Płonące laski 4” w Teatrze na Obrzeżach
Plenerowy spektakl Teatru Akt „Płonące laski 4”. Impulsem do jego napisania były pokazy ogniowe, prezentowane na ulicach, imprezach i festiwalach.
Spektakl w zabawny i przewrotny sposób opowiada o odnajdywaniu radości życia w prozaicznych zdarzeniach dnia codziennego. To lekka, sentymentalna opowieść, na którą składają się humorystyczne sceny i efektowne popisy. To przykład klasycznej sztuki ulicy, bogatej w grę ognia, świateł, dobrej muzyki i wartkiej akcji. Animacje ognia, ekspresyjny taniec, barwne i dynamiczne obrazy przeplatane są nostalgicznymi scenami.
- Reżyseria: Ambroży Pogorzelski.
- Reżyseria świateł: Adam Sztorc.
- Występują: Agnieszka Musiałowicz, Karolina Banaszek, Marek Kowalski, Tomasz Musiałowicz, Janusz Porębski, Krzysztof Skarżyński.
Niedziela, 7 maja, godz. 15.00, Centrum Promocji Kultury, ul. Podskarbińska 2 – „Lubię mieć Cię blisko”, czyli artystyczny Piknik Sąsiedzki
Pierwszy Piknik Sąsiedzki w roku 2023! W programie:
- jazzowy koncert Pucis&Mączka duo x Krzysztof Ratajski z gościnnym występem Tomka Bieleckiego,
- koncert młodych artystów, z wokalnego atelier „Daj głos!”,
- warsztaty integrujące z ruchu i improwizacji kontaktowej,
- open mic dla każdego, kto chciałby wystąpić na scenie! (aby to zrobić, należy wcześniej wysłać maila na adres juliapucispawlowska@gmail.com).
Niedziela, 7 maja, godz. 17.00, Rondo Waszyngtona, popiersie Jerzego Waszyngtona – Nie mów, że w Warszawie byłeś…
Spacer edukacyjny po Saskiej Kępie, w trakcie którego uczestnicy dowiedzą się m.in.:
- dlaczego Saska Kępa była nazywana Holandią,
- gdzie mieszkał uczestnik pierwszej zimowej wyprawy na Mount Everest,
- kto rzucał w dyrektorów i ministrów popielniczką,
- z jakiej okazji wylano asfalt na Zakopiańskiej,
- co ma wspólnego Agnieszka Osiecka z Coca Colą,
- do czego służyła Biała Willa,
- gdzie była tzw. furtka do wolności,
- kto był życzliwy ludziom i zwierzętom,
- co ma wspólnego Saska Kępa z Zakopanem,
- gdzie mieszkał współzałożyciel Polskiego Towarzystwa Fotograficznego,
- gdzie mieszkała pierwsza Polka, która stanęła na Antarktydzie.
Spacer poprowadzi przewodnik miejski Warszawskiego Zaułka.
Wydarzenie nie jest biletowane, ale mile widziane są napiwki dla przewodnika.
Wydarzenia na Pradze Północ
Piątek, 4 maja, godz. 18.15-19.45, Praska Plaża Miejska, Wybrzeże Helskie – Frisbee dla początkujących
Frisbee dla początkujących w ramach akcji „Aktywny warszawiak”. Zajęcia odbywać się będą na Praskiej Plaży (w okolicach ogrodu zoologicznego). Nie ma znaczenia wiek, płeć oraz umiejętności – każdy może wziąć w nich udział. Projekt współfinansowany jest przez m. st. Warszawa.
W programie:
- nauka rzucania frisbee dla początkujących i doskonalenie techniki rzutu,
- gry i zabawy z dyskiem integrujące uczestników,
- mecz beach ultimate (wyjątkowa gra drużynowa z frisbee na piasku).
Zajęcia odbywają się w każdy piątek w godz. 18.15-18.45 do 25 sierpnia 2023 roku.
Uwaga! Obowiązują zapisy: kontakt@skythis.pl.
Dodatkowe informacje pod numerem telefonu: +48 793 157 177.
Niedziela, 7 maja, godz. 11.00-14.00, Muzeum Warszawskiej Pragi, ul. Targowa 50/52 – Chór Otwarty vol. 26: śpiewajmy razem
Wspólne śpiewanie dla każdego. Uczestnicy będą uczyć się śpiewać na głosy polskie piosenki. Finałem imprezy będzie nagranie wyuczonych piosenek, które zostanie udostępnione na YouTube i Facebooku.
Na wydarzenie nie trzeba się zapisywać.
Spotkanie poprowadzi Paulina Kowalska – wokalistka, nauczycielka emisji głosów, rehabilitantka głosu i prowadząca zespoły wokalne od ponad 15 lat.
Niedziela, 7 maja, godz. 12.00, Hulakula, ul. Jagiellońska 82b – Warsztaty cheerleaderskie i rodzinna niedziela w Hulakula
Taneczna rodzinna niedziela w Hulakula. W programie wydarzenia:
- godz. 12.00 – GRA JUST DANCE, czyli taniec z animatorkami Hulaparku!
- godz. 13.00 – zajęcia taneczne dla dzieci w wieku 3-6 lat (odbędą się na scenie głównej),
- godz. 13.30 – zajęcia taneczne dla dzieci w wieku 1-12 lat (odbędą się na scenie głównej),
- godz. 14.00 – warsztaty cheerleaderskie pod przewodnictwem grupy LDA CHEER TEAM,
- godz. 15.00 – kino dla dzieci na 350 calowym ekranie.
Wydarzenia na Targówku
Niedziela, 7 maja, godz. 17.00, Dom Kultury Zacisze, ul. Blokowa 1 – Wernisaż wystawy Doroty Koch
Wystawa prac autorstwa Doroty Koch, prezentująca obrazy olejne, tkaniny inspirowane sztuką etniczną i stroje kimona – yukaty. To wyraz fascynacji artystki kulturą Japonii. Wydarzeniem towarzyszącym otwarciu wystawy będą muzyczne improwizacje Macieja Przysiwka (gitara).
Dorota Koch – mieszka, marzy i tworzy w Warszawie. Od najmłodszych lat rozwija swoje artystyczne pasje. Malarstwa uczyła się u Adama J. Kozłowskiego, a u Stanisława Tworzydło studiowała malarstwo chińskie. Przez wiele lat współdziała z grupą artystów skupionych przy Galerii Symbolicznej Adama J. Kozłowskiego przy ul. Tykocińskiej w Warszawie.
Wydarzenia w Wawrze
Piątek, 5 maja, godz. 20.00, Wawerskie Centrum Kultury Filia Radość, ul. Powojowa 2 – Spektakl „Płonące laski 4” w Radości
Plenerowy spektakl Teatru Akt pt. „Płonące laski 4”. Impulsem do jego napisania były pokazy ogniowe widziane na ulicach, imprezach, festiwalach.
Spektakl w zabawny i przewrotny sposób opowiada o odnajdywaniu radości życia w prozaicznych zdarzeniach dnia codziennego. To lekka, sentymentalna opowieść, na którą składają się humorystyczne sceny i efektowne popisy. To przykład klasycznej sztuki ulicy, bogatej w grę ognia, świateł, dobrej muzyki i wartkiej akcji. Animacje ognia, ekspresyjny taniec, barwne i dynamiczne obrazy przeplatają sceny ukazujące odrobinę nostalgii, która pojawia się wraz z każdą dobrze przeżytą chwilą.
- Reżyseria: Ambroży Pogorzelski.
- Reżyseria świateł: Adam Sztorc.
- Występują: Agnieszka Musiałowicz, Karolina Banaszek, Marek Kowalski, Tomasz Musiałowicz, Janusz Porębski, Krzysztof Skarżyński.
Sobota, maja, godz. 10.00-11.30, Szkoła Podstawowa nr 300 im. Wandy Rutkiewicz, Gubinowska 28/30 – Tai-Chi dla każdego, czyli wspólne ćwiczenia dla zdrowia
Otwarte plenerowe zajęcia „Tai-Chi dla każdego – wspólne ćwiczenia dla zdrowia” organizowane w ramach budżetu obywatelskiego. Odbywać się będą na boisku Szkoły Podstawowej nr 300 im. Wandy Rutkiewicz w każdą sobotę do 23 września 2023 roku. Na zajęcia nie trzeba się zapisywać.
Sobota, 6 maja, godz. 12.00, Plaża Romantyczna, ul. Rychnowska – Warszawski miszmasz!
Familijna gra terenowa „W poszukiwaniu kwiatu paproci”, czyli wspólne świętowanie wiosny nad Wisłą. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Bez Wizy.
/JPN, Lokalny Portal Informacyjny w Warszawie/
Foto: PIxabay