Atlas GRO. Ilustrowany atlas architektury Grochowa
Do dzisiaj nie powstała naukowa monografia Grochowa, a książki i artykuły dotyczące historii architektury tej okolicy nie są liczne. Atlas GRO zatem jest opracowaniem pionierskim, poprzedzonym nie tylko tradycyjną kwerendą w archiwach, lecz także pracą niemal detektywistyczną – rozmowami z mieszkańcami, przeczesywaniem domowych archiwów czy spisów cmentarnych. Autorom udało się przypomnieć nazwiska twórców grochowskiej architektury, zaprezentować budynki nigdy dotąd nieopisywane, a także zweryfikować niektóre mity i dotrzeć do fascynujących architektonicznych historii.
„Atlas GRO. Ilustrowany atlas architektury Grochowa” przedstawia 60 budynków, założeń i detali architektonicznych, pomników i rzeźb znajdujących się na tym terenie. Każdemu obiektowi towarzyszy syntetyczna ilustracja i krótki opis w języku polskim i angielskim. Prezentacje architektury poprzedzone są dwujęzycznym wstępem z zarysem historii dzielnicy. Atlas zawiera także indeks osób i pracowni architektonicznych oraz bibliografię, a nawet wykaz filmów i teledysków z Grochowem w tle.
To dziewiąty ilustrowany atlas warszawskiej architektury nakładem Fundacji Centrum Architektury. Atlasy te wymyśliła graficzka Magdalena Piwowar. Wydawane są od jedenastu lat. Pierwszy był SAS, potem ŻOL, MOK, OCH, POW, PRA, ŚRÓD PN i MUR.
„Atlas GRO. Ilustrowany atlas architektury Grochowa”, Cezary Polak, Anna Wrońska.
Anna Wrońska – historyczka sztuki, redaktorka, dziennikarka, specjalność: architektura i rzeźba. Pracowała m.in. w Muzeum ASPi Muzeum Warszawy. Mieszka na Pradze, jest związana rodzinnie z Grochowem.
Cezary Polak – mieszkaniec Grochowa, dziennikarz prowadzący m.in. autorską audycję w radiu RDC „Polak Potrafi”, polonista, animator kultury, pasjonat Grochowa, założyciel klubokawiarni Kicia Kocia.
Wywiad z Cezarym Polakiem można przeczytać tu:
/om/
Informacje: Cezary Polak
Foto: Peter Lyczkowski (zdjęcia autorów), Cezary Polak (okładka)