Zdecyduj jak ma wyglądać okolica rejonu ulicy Chłopickiego
Ruszają konsultacje społeczne w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla rejonu ulicy Chłopickiego. Urzędnicy czekają do 18 lipca na wszelkie uwagi w przedstawionym dokumencie i uwagi mieszkańców.
Propozycję projektu planu dla tej części Pragi Południe przygotowali urbaniści i stołeczni urzędnicy. Dokument określi, jak będzie mogła być urządzona okolica objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Pozwoli to na wskazanie m.in. w jakie sposób mogą być budowane budynki, ulice czy urządzone tereny zielone.
Jakiego terenu dotyczy plan miejscowego zagospodarowania przestrzennego dla rejonu ulicy Chłopickiego?
Obszar objęty planem miejscowego zagospodarowania przestrzennego dla rejonu ulicy Chłopickiego obejmuje powierzchnię blisko 100 ha i jest ograniczony ulicami: Garwolińską, Augustyna, Kordeckiego, Żółkiewskiego i Makowską. Większość terenu jest zagospodarowana oraz zabudowana.
Zespoły zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej znajdują się w zachodniej, południowej, południowo-zachodniej i centralnej części obszaru planu. W północno-wschodniej część obszaru zlokalizowana jest zabudowa jednorodzinna. Ponadto na obszarze całego planu występują zróżnicowane usługi w tym usługi oświaty i kultu religijnego. Brakuje jednak usług w parterach budynków przy głównych ciągach komunikacyjnych. Obszar objęty sporządzanym planem tworzą tereny oparte na siatce głównych ulic: Szaserów, Józefa Chłopickiego, Ossowskiej i Wspólnej Drodze. Dzięki temu obszar jest dobrze skomunikowany i dostępny. Na obszarze objętym planem przestrzenie publiczne takie jak: plac Piotra Szembeka, pl.1831 Roku są dobrze skomunikowane i ogólnodostępne. Tereny zieleni w osiedlach mieszkaniowych (szczególnie na Osiedlu Młodych) są ogólnodostępne dla mieszkańców i charakteryzują się dużą ilością zieleni wewnątrz osiedlowej. Nowe osiedla i budynki wielorodzinne są często ogrodzone i stanowią nieprzekraczalną barierę oraz wprowadzają dysharmonię w strukturze sąsiednich zabudowań. Charakter ich zabudowy nie wpisuje się w otoczenie, nie nawiązują kubaturowo i architektonicznie do najbliższego sąsiedztwa. W północnej części obszaru planu znajduje się ogrodzony teren ogrodów działkowych – zaznaczają miejscy urzędnicy z Biura Architektury i Planowania Przestrzennego m. st. Warszawy.
W obszarze sporządzanego planu znajdują się obiekty i tereny mające wartości historyczne lub kulturowe np. Kolonia Praussa (Osiedle Posłów i Senatorów PPS), Osiedle Młodych, Szkoła Specjalna Przysposabiająca do Pracy nr 6, Kościół pw. Najczystszego Serca Maryi wraz z sąsiednim budynkiem parafii czy przystanek kolejowy Warszawa Olszynka Grochowska.
Jak wziąć udział w konsultacjach?
Uwagi do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla rejonu ulicy Chłopickiego można zgłosić podczas spotkania online, które odbędzie się w czwartek, 15 czerwca o godz. 17:00 na platformie Zoom. Aby wziąć udział w dyskusji należy zgłosić się wysyłając wiadomość na adres mailowy: dialogwplanowaniu@um.warszawa.pl. Na temat planu można będzie także porozmawiać z jego projektantem na dyżurze telefonicznym we wtorki 13 i 27 czerwca w godz. 13:00-16:00 oraz 20 czerwca w godz. 9:00-12:00 pod numerem telefonu 22 325 81 08.
Uwagi i wszelkie propozycje zmian można zgłosić również pisemnie w jeden z czterech poniższych sposobów:
- mailowo na adres sekretariat.BAiPP@um.warszawa.pl,
- drogą pocztową na adres Biura Architektury i Planowania Przestrzennego Al. Jerozolimskie 44, 00-024 Warszawa,
- osobiście w kancelarii głównej m.st. Warszawy, kancelarii Biura Architektury i Planowania Przestrzennego lub w Wydziałach Obsługi Mieszkańców w dzielnicy,
- możesz skorzystać z umieszczonego w ePUAP formularza ogólnego.
Uwagi do projektu planu miejscowego dla rejonu ulicy Chłopickiego można zgłaszać do 18 lipca 2023 roku.
/MK/
Źródło/Fot. BAiPP