„Plaża Saska” nowym czarnym punktem wodnym!
Siedem nowych punktów na Mazowszu trafiło na listę „czarnych punktów wodnych”. Wśród nich znajduje się jeden z prawobrzeżnej Warszawy – „Plaża Saska” – zlokalizowana na 510. kilometrze rzeki Wisły.
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego zaprezentował nowe punkty szczególnie niebezpieczne dla mieszkańców, przy których pojawi się specjalne oznakowanie „czarny punkt wodny”.
Dzikie kąpieliska czy wyrobiska mogą wydawać się atrakcyjne, jednak są bardzo zdradliwe. Wątpliwości rozwiewają tablice ostrzegawcze, które są wyraźnym sygnałem, że tu nie należy się kąpać. I jest to rzetelna informacja o tym, że jest tu niebezpiecznie. Nie ignorujmy jej. Nie warto ryzykować zdrowia i życia – powiedział marszałek Adam Struzik.
Od czternastu lat samorząd województwa mazowieckiego, Komenda Stołeczna Policji w Warszawie i Komenda Wojewódzka Policji zs. w Radomiu prowadzą akcję mającą na celu wyznaczanie miejsc niebezpiecznych oznaczanych następnie tabliczkami „czarny punkt wodny”.
Jednym z podstawowych zadań policji jest ochrona bezpieczeństwa i porządku publicznego m.in. na wodach przeznaczonych do powszechnego korzystania. Na Mazowszu zadania te realizować będą policjanci posiadający specjalistyczne kwalifikacje i przeszkolenie. Naszym priorytetem jest zmniejszenie liczby utonięć osób, zapewnienie bezpieczeństwa kąpiących się, pływających i uprawiających sporty wodne. W swych działaniach wspierać będziemy także inne podmioty, w tym: właściwe gminy oraz WOPR. Synergia naszych działań pozwoli mieszkańcom na bezpieczny wypoczynek – zaznacza insp. Jakub Gorczyński, I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji zs. w Radomiu.
Tabliczki „czarny punkt wodny” zostaną ustawione w kolejnych, nowych siedmiu miejscach na Mazowszu. Ustawione zostaną w: Warszawie – po prawym brzegu Wisły – „Plaża Saska”; Płocku – odcinek wzdłuż nabrzeża od Oddziału Żeglarsko Motorowodnego PTTK „Morka” w kierunku kompleksu konferencyjnego „Naftoremont” w Płocku (rzeka Wisła); Sochaczewie – rzeka Bzura, okolice starego młyna Kulisiewicza od ul. Gawłowskiej; Sochaczewie – rzeka Bzura, okolice starego młyna Kulisiewicza obok kładki na ul. Staszica; Górze Kalwarii – strona lewa Wisły w rejonie dzikiej plaży przy przeprawie czołgowej; Gorzewie – Jezioro Białe, dzikie kąpielisko Klusek, działka 368/4 i Teodorowie – przeprawa promowa na rzece Narew.
Po aktualizacji na Mazowszu będą łącznie 123 miejsca, w których pojawi się oznaczenie „czarny punkt wodny”. 23 z nich znajduje się na terenie Warszawy. Są to:
- 500. km rzeki Wisły „Plaża naturystów” ul. Sitowie i Rychnowska;
- 501. km rzeki Wisły przy ul. Romantycznej;
- 510. km rzeki Wisły – „Plaża Saska” na prawym brzegu;
- 512. km rzeki Wisły plaża po prawej stronie przy moście Poniatowskiego tzw. „Poniatówka”;
- 515. km rzeki Wisły plaża po prawej stronie „Rusałka”;
- Jezioro Balaton przy ul. Abrahama/Nasypowa;
- Jeziorko Czerniakowskie przy ul. Kąpielowej;
- Jezioro Gocławskie, aleja Stanów Zjednoczonych;
- Jezioro Kamionkowskie w Parku Skaryszewskim od ul. Grochowskie;
- Jezioro Kamionkowskie w Parku Skaryszewskim od Al. Zielenieckiej;
- Jeziorko Szczęśliwickie od ul. Bielskiej;
- Jeziorko Szczęśliwickie od ul. Dickensa – od strony pętli MZA;
- Jeziorko Szczęśliwickie od ul. Usypiskowa 17;
- Jeziorko Szczęśliwickie od ul. Włodarzewskiej – od strony kościoła;
- Jeziorko Szczęśliwickie od ul. Włodarzewskiej – przy pomoście;
- Glinianki Sznajdra ul. Połczyńska;
- Kąpielisko przy ul. ks. Szulczyka/Napoleona Bonaparte (osiedle Aleksandrów);
- Rzeka Wisła plaża na wysokości klubu „Spójnia”, ul. Wybrzeże Gdyńskie 2;
- Staw Cietrzewia od ul. Cietrzewia;
- Staw Cietrzewia od ul. Dukatowej;
- Staw Cietrzewia od ul. Konewki;
- Staw Cietrzewia od ul. Zbocze/Pana Tadeusza;
- Zbiornik wodny przy ul. Dudziarskiej.
/MK/
Źródło/Fot. Samorząd Województwa Mazowieckiego