ABC CUKRZYCY – stopa cukrzycowa

W wyniku gwałtownego rozwoju cywilizacyjnego obserwujemy zwiększoną zachorowalność na choroby metaboliczne. Najczęściej to my sami fundujemy sobie wiele dolegliwości przez brak aktywności ruchowej, nieprawidłową dietę, nadmiar stresu czy brak podstawowych informacji o objawach chorobowych lub ich lekceważenie.

Cukrzyca to epidemia XXI wieku. W jej przebiegu może dojść w organizmie do wielu powikłań. Do najgroźniejszych należy zespół stopy cukrzycowej. Dotyczy to głównie chorych, u których doszło do zaniedbań w obszarze samokontroli.

Ze względu na szereg zmian zachodzących w układzie nerwowym i tętniczo-żylnym kończyn dolnych u pacjentów chorych na cukrzycę może dochodzić do niedokrwienia i zaburzeń czucia. Wówczas stopy łatwiej ulegają urazom, a te często prowadzą do trudno gojących się stanów zapalnych. Dzieje się tak dlatego, że ból, który u zdrowego pacjenta ostrzega przed zagrożeniem, u osoby z cukrzycą nie występuje, nie ma więc mechanizmu unikania urazów. Jednocześnie niedokrwienie utrudnia lub uniemożliwia proces prawidłowego gojenia. W konsekwencji drobne uszkodzenia mogą prowadzić do powstania owrzodzeń, a w końcowym etapie – amputacji.

Każdy diabetyk powinien w ramach prewencji stosować dwie zasady:

 1. Codzienna samokontrola

 2. Opieka specjalistyczna:

 1. Systematyczne wizyty w gabinecie podologicznym

 2. Systematyczne badania i wizyty w gabinecie diabetologicznym.

PRZY SAMOKONTROLI NALEŻY CODZIENNIE:

 • oglądać stopy od strony grzbietowej i podeszwowej oraz przestrzenie międzypalcowe (w przypadku ograniczeń ruchowych można wykorzystać lusterko teleskopowe)

 • myć stopy w temperaturze poniżej 37 stopni C (nie wolno moczyć stóp aby nie doprowadzać do maceracji naskórka)

 • do mycia używać delikatnych środków myjących (dostępne są specjalistyczne linie kosmetyczne dla diabetyków)

 • po myciu dokładnie osuszać stopy, szczególnie przestrzenie międzypalcowe, aby nie dochodziło do maceracji skóry

 • paznokcie skracać pilnikami papierowymi, nie wolno używać ostrych narzędzi, aby nie doprowadzić do przerwania ciągłości skóry i powstawania infekcji

 • nie przycinać paznokci zbyt krótko, ponieważ może dojść do wrastania i powstawania zakażeń bakteryjnych

 • ważnym elementem jest nawilżanie i natłuszczanie skóry.

Stopy muszą być zabezpieczone przez obuwie zarówno w domu, jak i na zewnątrz Obuwie powinno być wykonane z materiałów naturalnych, miękkie, chroniące palce i pięty, z szerokim przodostopiem, na grubej podeszwie Nie wolno zakładać butów na gołe stopy, ponieważ może dojść do otarć Obuwie należy kupować wieczorem, gdy stopa jest zmęczona i obrzęknięta po całym dniu W przypadku zniekształceń stopy należy nosić wkładki dobrane indywidualnie przez technika ortopedycznego lub odpowiednio przygotowanego fizjoterapeutę Należy używać bawełnianych, bezuciskowych i bezszwowych skarpet z szerokim ściągaczem. Codzienna aktywność fizyczna to konieczność.

Według WHO (Światowa Organizacja Zdrowia), należy wychodzić codziennie 3 razy na półgodzinny spacer z psem, czy go posiadamy, czy nie.

Skóra diabetyka, ze względu na potencjalne zagrożenia towarzyszące cukrzycy, wymaga specjalistycznej i systematycznej pielęgnacji prowadzonej przez wykwalifikowanego podologa w porozumieniu z diabetologiem.

OPIEKA PODOLOGICZNA

Każdy diabetyk powinien systematycznie odwiedzać gabinet podologiczny w celu uniknięcia powstawania owrzodzeń lub trudno gojących się ran. Ze względu na zachodzące w stopie zmiany, diabetyk nie jest w stanie samodzielnie zareagować w przypadku wystąpienia wczesnych powikłań.

Należy jednak pamiętać aby korzystać z usług specjalistów, którzy są do tego typu pielęgnacji przygotowani. Odwiedzać osoby, które posiadają rzetelne wykształcenie i odpowiednio przygotowany gabinet aby świadczyć usługi na wysokim poziomie merytorycznym i sanitarnym. Nie bójmy się zapytać o poziom wykształcenia i wiedzy. Cukrzyca to bardzo poważna jednostka chorobowa, więc oddajcie swe stopy w ręce specjalistów, dzięki którym będą Was nosić w komforcie i zdrowiu.

W gabinecie podologicznym poza odpowiednio przygotowanym personelem muszą być przestrzegane zasady aseptyki i antyseptyki.

W krajach rozwiniętych każdy diabetyk ma swojego podologa.

Specjalistów, którzy profesjonalnie i z troską zajmą się stopami można znaleźć w:

Akademii A&E

Zwycięzców 35, 03-929 Warszawa

 

Bieżący numer

Bieżący numer w .pdf

Nr 17 (833) ROK XXXII
Następne wydanie 28.09.2023

Najnowsze wiadomości

error: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content