Antysmogowy chodnik ratunkiem dla powietrza?
Przy pięciu ulicach w mieście powstaną antysmogowe chodniki. Innowacyjne rozwiązanie ma pomóc w walce z zanieczyszczeniami.
Wśród wskazanych przez Zarząd Dróg Miejskich lokalizacji, znalazł się ciągu ulic Czecha – Sejmikowa (na odcinku od ul. Kajki do ul. Wydawniczej). Powstaną tam niemal 2 kilometry chodnika, który będzie pochłaniał szkodliwe związki, w tym m.in. dwutlenek azotu. Pozytywne wyniki badań skuteczności nawierzchni skłoniły warszawskich drogowców do wykorzystania nowoczesnej technologii przy najbliższych remontach.
Jak to działa? Miasto wyjaśnia, że „beton, z którego wykonane są antysmogowe płyty chodnikowe, ma właściwości fotokatalityczne. W ich produkcji wykorzystywany jest cement z dodatkiem nanometrycznego dwutlenku tytanu. Na dobrze nasłonecznionej powierzchni płyty redukują się związki zagrażające zdrowiu, takie jak dwutlenku azotu. Rozkładane substancje stają się nieszkodliwe (podobne związki stosuje się do nawożenia roślin) i następnie wraz z wodą deszczową odprowadzane są do gleby. Atutem samego betonu są właściwości samooczyszczenia się.”
Oczywiście same chodniki nie rozwiążą problemu smogu w mieście, ale choć trochę zmniejszą zanieczyszczenia, które powodują samochody. Mamy nadzieję, że dzięki temu, krok po kroku problem w końcu będzie coraz mniejszy.
Pierwszy antysmogowy chodnik powstał w ramach eksperymentu przy rondzie Daszyńskiego i zdał egzamin. Wartość budowy nowych trotuarów to ponad 5 mln zł.
Wizualizacja: um.warszawa.pl