Aparat słuchowy a implant ślimakowy

akademia słyszeniaDzień dobry wszystkim! Dzisiaj chcielibyśmy przedstawić Państwu różnice pomiędzy aparatem słuchowym a implantem ślimakowym. Zarówno jedno, jak i drugie urządzenie pomaga usłyszeć otaczający nas świat, ale pomimo jednej wspólnej cechy trochę się różnią… Czym dokładnie?

BUDOWĄ
Aparat słuchowy, mówiąc najprościej, składa się z takich części jak wzmacniacz, mikrofon, słuchawka oraz indywidualna wkładka douszna i w całości mieści się na uchu lub w nim.

Na części implantu ślimakowego składają się 2 elementy, które są podzielone na 2 części – część zewnętrzną oraz część wewnętrzną. W części wewnętrznej (wszczepionej podczas operacji) znajduje się odbiornik oraz elektryczny stymulator. Obie części umieszczone są we wspólnej obudowie wraz z wiązką elektrod. Część zewnętrzna to cyfrowy, wielokanałowy procesor mowy, znajdujący się za małżowiną uszną. Tak więc, na pierwszy rzut oka można zauważyć różnice w noszeniu tych dwóch urządzeń słuchowych.

FUNKCJAMI
Aparat słuchowy jest urządzeniem, służącym do wzmacniania głośności dźwięków, dopasowanych do rodzaju niedosłuchu i indywidualnych potrzeb każdego z nas. Aparaty słuchowe stosowane są przy różnych stopniach ubytków słuchu – od lekkich po głębokie oraz do różnych typów wad słuchu.

Mechanizmem, za którego pomocą działa implant ślimakowy jest elektroniczna proteza narządu słuchu zastępująca uszkodzoną część ucha wewnętrznego – ślimaka. Działanie implantu ślimakowego polega na stymulacji elektrycznej zakończeń nerwu słuchowego, generując wzbudzenie potencjałów czynnościowych komórek słuchowych. Dlatego aparat słuchowy zaczyna swoją prace już od ucha zewnętrznego, a implant ślimakowy pomija ucho zewnętrzne i ucho środkowe, a zaczyna wspomagać słuch od ucha wewnętrznego.

UŻYTKOWNIKAMI
Użytkownikiem aparatu słuchowego może być każdy, kto ma jakąkolwiek wadę słuchu i chce nosić aparaty słuchowe.

Natomiast nieco inaczej sprawa wygląda przy kwalifikacji do wszczepienia implantu ślimakowego, gdzie trzeba wykonać szereg badań i zobaczyć, czy nie ma żadnych przeciwwskazań. Jednymi z najważniejszych aspektów kwalifikujących do wszczepienia implantu ślimakowego jest obecność zdiagnozowanej głuchoty, niedosłuchu czuciowo – nerwowego w stopniu głębokim lub znacznym, brak innych przeciwwskazań medycznych, co do operacji oraz brak wcześniejszych korzyści z użytkowania aparatów słuchowych.

Na pozór nie ma zbyt wielu różnic pomiędzy aparatami słuchowymi a implantami ślimakowymi. Jednak, jeśli na spokojnie przemyślimy wszystkie aspekty – prezentują nam się konkretne dowody, które czarno na białym pokazują znaczące różnice pomiędzy dwoma sprzętami audiologicznymi.


Jeżeli ktoś z Państwa ma problem ze słyszeniem mowy, czuje, że telewizor musi być ustawiany coraz głośniej – powinniście się Państwo zgłosić do protetyka słuchu, który podczas rozmowy zaproponuje najlepsze rozwiązanie problemu.

akademia słyszenia

Materiał promocyjny

error: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content