Aparat słuchowy wypada z ucha. Dlaczego? Co robić?
Współczesne aparaty słuchowe to coraz bardziej zaawansowane technicznie urządzenia, które nie tylko pozwalają na poprawę jakości słyszenia, ale zachwycają też designem. Niestety, nawet najlepiej zaprojektowane urządzenia czasem sprawiają trudności. Podczas użytkowania aparatu możesz zauważyć, że urządzenie nie trzyma się stabilnie, a nawet wypada z ucha. Dlaczego tak się dzieje?
Aparaty słuchowe zauszne i wewnątrzuszne – na co zwrócić uwagę?
Aparaty słuchowe dzielimy na dwie większe grupy. Jedną z nich są aparaty zauszne, które składają się z elementu, który znajduje się za uchem oraz części znajdującej się w uchu. Druga grupa to aparaty wewnątrzuszne – cały aparat znajduje się w uchu, nie ma elementu umieszczonego za uchem.
W przypadku aparatów zausznych elementem znajdującym się w uchu jest wkładka, która doprowadza wzmocniony sygnał akustyczny do błony bębenkowej. Najczęstszym problemem jest to, że nie jest wykonana indywidualna wkładka uszna na miarę ucha, a zamiast niej pacjent nosi wkładkę uniwersalną. Wielkość tego typu nakładek/kopułek/wkładek uniwersalnych jest tylko mniej więcej dobierana do wielkości przewodu słuchowego. Przy tego typu rozwiązaniach jest ryzyko, że kopułka może się wysuwać z ucha np. podczas jedzenia. Dlatego trzeba pamiętać, że istotnym elementem aparatu słuchowego zausznego jest wkładka indywidualna, która jest wykonywana na podstawie miary pobranej z ucha pacjenta (wycisk). Przy takich wkładkach ryzyko wypadnięcia z ucha jest zminimalizowane praktycznie do zera. Wkładki tego typu bardzo dobrze trzymają się w uchu, a dodatkowo można w nich wykonać specjalne elementy podtrzymujące, które zapewniają jeszcze większą stabilność aparatu.
Przy aparatach wewnątrzusznych nie mamy już do czynienia z wkładkami, ponieważ cały aparat umieszczany jest w przewodzie słuchowym zewnętrznym. Na rynku są dostępne rozwiązania wewnątrzuszne z kopułkami uniwersalnymi i tutaj, podobnie jak opisano wyżej, rozmiar takiej nakładki jest dobierany tak, aby jak najlepiej pasował do ucha pacjenta. Jednak trzeba pamiętać, że nie będzie to idealnie dopasowane rozwiązanie. U niektórych pacjentów da się bardzo dobrze dobrać nakładkę uniwersalną, ze względu na anatomię przewodu słuchowego i ucha zewnętrznego, dzięki czemu aparat nie wypada. Natomiast nadal pozostaje większe ryzyko wysunięcia się urządzenia. Częściej spotykanym rozwiązaniem jest aparat wykonywany na miarę ucha, czyli podobnie jak w przypadku wkładek, pobieramy miarę z ucha pacjenta i na jej podstawie wykonywany jest aparat, a dokładniej jego obudowa. Przy takim rozwiązaniu ryzyko wysunięcia się aparatu jest dużo mniejsze. Warunkiem jest wykonanie odpowiednio długiego wycisku (miary) z ucha, tak aby aparat mógł być w prawidłowy sposób umieszczony w przewodzie słuchowym zewnętrznym.
Anatomia ucha – częsta przyczyna problemu
Wypadanie aparatu słuchowego może czasami wynikać z naturalnych właściwości ucha, zwłaszcza u starszych osób, których tkanka mięśniowa osłabła w wyniku starzenia się. Również aktywność fizyczna, np. bieganie lub skakanie, może przyczyniać się niestabilności tego urządzenia.
Rozwiązania dla osób z problemem wypadających aparatów słuchowych
Jeśli noszenie aparatu zaczęło powodować u Ciebie dyskomfort i masz wrażenie, że nie trzyma się stabilnie, to sygnał, aby skonsultować się z protetykiem słuchu, który znajdzie przyczynę problemu i zaproponuje odpowiednie rozwiązanie.
Aparaty słuchowe mogą znacząco poprawić jakość życia osób z ubytkami słuchu, ale czasem wymagają pewnych udoskonalających dostosowań. Zrozumienie przyczyn wypadania aparatu słuchowego z ucha i konsultacja z ekspertem pomogą uniknąć frustracji i pozwolą cieszyć się dźwiękami otaczającego świata.
Anna Cierpicka-Świtkowska
Współzałożycielka Strefy Słuchu – posiada 25 lat doświadczenia w protetyce słuchu, absolwentka Wydziału Fizyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. (absolwentka pierwszego rocznika studiów audioprotetyki w Polsce). Należy do Polskiego Stowarzyszenia Protetyków Słuchu. Jej kwalifikacje – potwierdzają liczne certyfikaty. Posiada doświadczenie w pracy z osobami starszymi, młodzieżą i dziećmi. Ukończyła szkolenia w terapii szumów usznych metodą TRT (tinnitus retraining therapy).
Materiał promocyjny Strefa Słuchu
Foto: Unsplash.com
gazeta Mieszkaniec, Warszawski Lokalny Portal Informacyjny Mieszkaniec, warszawskie informacje