Artur Zaczyński o funkcjonowaniu Szpitala Narodowego – oświadczenie

Artur Zaczyński, dyrektor tymczasowego Szpitala Narodowego wydał oświadczenie dotyczące funkcjonowania placówki. Publikujemy jego pełną treść:

Liczba lekarzy, a liczba łóżek w Szpitalu Narodowym

Szpital jest zorganizowany tak, że są w nim przygotowane łóżka gotowe do przyjmowania pacjentów, natomiast wielkość obsady personelu jest dopasowywana do aktualnych potrzeb wynikających z liczby przebywających w szpitalu pacjentów.

 • W tej chwili kadry są przygotowane do obsługi 56 łóżek. Jeżeli zajdzie taka potrzeba, w ciągu doby możemy tę liczbę zwiększyć do 112, itd.
 • Liczby te prognozujemy na podstawie bieżących informacji na temat potrzeb w tym zakresie. To najbardziej efektywny sposób zarządzania kadrą.

 W jakim celu zorganizowano oddział Intensywnej Terapii w Szpitalu Narodowym

 Jeżeli pacjent najpierw trafi do Szpitala Narodowego z izby przyjęć lub SOR, a następnie jego stan zacznie się załamywać, Szpital musi być przygotowany na jego leczenie.

 • Dlatego powstał dla pacjentów oddział Intensywnej Terapii pre OIT, zakład diagnostyki obrazowej z tomografem i RTG mobilnym oraz ultrasonografem.
 • Jeżeli są możliwości przejęcia takiego pacjenta przez szpital standardowy, to Szpital Narodowy zapewnia transport – posiada własne karetki w zasobach szpitala CSK MSWiA oraz lekarzy interwencyjnych, którymi przewozi pacjentów do właściwej placówki, w pierwszej kolejności do macierzystej placówki na Wołoską 137.
 • Jeżeli nie ma takiej możliwości na wymienionym OIT i pre OIT można bezpiecznie opiekować się pacjentem do czasu zwolnienia miejsca docelowego.

 Kryteria przyjmowania pacjentów do Szpitala Narodowego

 Przyjmowani są:

 • Chorzy, którzy mają potwierdzone wiarygodnym testem zakażenie wirusem SARS-COV2.
 • Pacjenci ze stwierdzonym zapaleniem płuc, którzy mają zmiany w płucach o cechach choroby COVID-19 
 • Pacjenci, którzy nie mają innych ostrych stanów klinicznych wymagających konsultacji specjalistycznych– np. kardiologów, neurologów czy gastroenterologów (lekarze tych specjalności nie pracują na terenie szpitala tymczasowego). 
 • Pacjenci, którzy nie wymagają działań diagnostyczno-leczniczych i operacyjnych. W tej lecznicy nie ma możliwości np. operowania pęcherzyka żółciowego czy wyrostka albo leczenia interwencyjnego zawału serca czy udaru mózgu.
 •  

 Dlaczego zostały wprowadzone kryteria przyjęć

 Jest to kwestia optymalnego zarządzania bezpieczeństwem pacjentów. Tak długo, jak mogą otrzymać opiekę lekarską w standardowym szpitalu, tak długo należy ich tam kierować, ponieważ szpital standardowy posiada najszersze spektrum możliwości udzielania pomocy (również w sytuacji występowania chorób współistniejących).

 • Należy stanowczo podkreślić, że szpital tymczasowy nie jest regularną placówką, gdzie jest ordynator i zespół specjalistów, którzy do 15.00 pracują, a potem na dyżurze zostają dwie osoby. W szpitalu tymczasowym jest ordynator i zespół dyżurny, który się zmienia co 3 godziny (dłuższa praca w kombinezonach i maskach jest niemożliwa). W ciągu 24 godzin jest 8 zmian zespołów. 
 • W zakresie objawów COVID-19 szpital jest przygotowany na leczenie większości zakażonych SARS-COV-2.

 W jakim stanie są pacjenci, którzy obecnie przebywają w szpitalu tymczasowym na terenie Stadionu Narodowego?

 50 proc. pacjentów trafia do Szpitala Narodowego z izb przyjęć i szpitalnych oddziałów ratunkowych. Są to chorzy, którzy mają określone przepływy tlenu, mają zapalenie płuc, mają choroby współistniejące (np. nadciśnienie, cukrzycę) wyrównane, ale nie mają zaostrzenia tych schorzeń co wymaga leczenia specjalistycznego.  

 • W Szpitalu przebywają pacjenci, którzy wymagają hospitalizacji np. potrzebują podawania leków dożylnych, monitorowania parametrów życiowych czy obserwacji lekarskiej i doraźnego działania w przypadku pogorszenia stanu oraz co najważniejsze potrzebują tlenoterapii i pielęgnacji.  Takich świadczeń nie da się zapewnić ani w domu, ani w izolatorium.

 Uwaga – w chwili obecnej na terenie województwa mazowieckiego nie występuje brak łóżek w szpitalach standardowych. Każdy pacjent wymagający intensywnej opieki ma taką opiekę zagwarantowaną. 

 Na koniec pragnę jeszcze odnieść się do zarzutu o to, że lekarze pracujący w Szpitalu Narodowym nie mają co robić. 

Otóż: 

 • Każdy lekarz ma wydany zakres obowiązków zarówno po strefie skażonej jak i czystej. Są wyznaczone zadania w trakcie dyżuru. Jeżeli ktoś chciałby zaangażować się jeszcze mocniej w walkę z pandemią bardziej niż w szpitalu tymczasowym, ma możliwość i prawo udzielać pomocy na Wołoskiej 137. 
 • Dlatego też zapraszamy każdego Pracownika, który czuje się niewystarczająco obciążony obowiązkami w Szpitalu Narodowym do aktywnego włączenia się w pomoc chorym w Szpitalu na Wołoskiej – będziemy za to bardzo wdzięczni, ale nie możemy też zmuszać nikogo.
 • Potwierdzam, że staraliśmy się zapewnić naszym lekarzom jak najlepsze warunki bytowe – również korzystając z oferty PHH, który udostępnił naszym lekarzom swoje pokoje, jak to miało miejsce od początku pandemii.

 Mam nadzieję, że Szpital Tymczasowy nie będzie musiał działać w pełnym obłożeniu – bo zgodnie z jego ideą do takiej sytuacji dojdzie wtedy, kiedy wyczerpią się możliwości standardowych placówek.  

Artur Zaczyński

 

Foto: KPRM 

error: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content