Autor Dziecięcej Radości
Szkoła Podstawowa nr 246 na warszawskim Grochowie, której dyrektorem jest Adam Zaporski, znana jest nie tylko z dużej ilości działań, ale również z ich oryginalności. Tamtejsi uczniowie spotkali się z pisarką, Moniką Kowaleczko-Szumowską. Nie było to jednak typowe spotkanie autorskie, ale uroczystość, podczas której zaproszonemu gościowi nadano tytuł i wręczono medal Autora Dziecięcej Radości.
Pani Monika Kowaleczko-Szumowska studiowała archeologię na Uniwersytecie Warszawskim, a język angielski na Uniwersytecie Stanu Illinois (USA). Tłumaczyła dokumenty zgromadzone w Muzeum Powstania Warszawskiego, a także podpisy do zdjęć „Broka” przedstawiającej okupowaną Warszawę. Autorka ma na swoim koncie tłumaczenia książek dla dzieci i młodzieży, m.in.: „Gorzkie urodziny”, „Z tęsknoty za Judy”, „Hugo i mapa z wyspy potworów”, „Dokąd odchodzisz”. Pierwszą książką, jaką napisała, było „Gupikowo”, potem wydała „Galop 44”. Następnie powstała książka „Fajna ferajna” dla młodszych czytelników, będąca zbiorem ośmiu opowiadań, których bohaterowie przeżyli Powstanie Warszawskie jako dzieci. Autorka napisała również „Wybryki z Ameryki”.
Medal dla Moniki Kowaleczko-Szumowskiej jest piątym wyróżnieniem nadanym w szkole, dotychczas tego typu odznaczenia z rąk uczniów otrzymali następujący autorzy: Wanda Chotomska, Ewa Chotomska, Joanna Papuzińska, Maciej Wojtyszko. Nadawanie takiego wyróżnienia jest tradycją tej szkoły. Uczniowie pod kierunkiem nauczycieli przygotowali na uroczystość prezentację multimedialną związaną z autorką, występ artystyczny ze spektaklem oraz wystawę prac.
Zarówno radość pisarki z gali była duża, jak i uczniów, którzy pracowicie spędzili czas na przygotowaniach, przy okazji nie tylko poznając literaturę i historię, ale też rozwijając swoje umiejętności artystyczne. Na spotkaniu pojawił się oczywiście wątek patriotyczny w związku ze 100-leciem odzyskania niepodległości. Uczestnicy gali mieli okazję poznać osobiście nie tylko Monikę Kowaleczko-Szumowską, ale również wydawcę i bohaterów jej książek.
Uroczystość zaszczycili swą obecnością także przedstawiciele władz oświatowych, prasy, wydawnictwa, bibliotek publicznej i członkowie TPW.
MKN+AW