Będzie nowy park na Tarchominie
Na Tarchominie powstanie nowy park w kwadracie ulic: Botewa, Myśliborska, Ćmielowska i Światowida. Teren będzie podzielony na funkcjonalne części. Od strony ul. Myśliborskiej zaplanowano wielofunkcyjną strefę z polaną i częścią rekreacyjną dla dzieci. W tym obszarze powstanie miejsce do wspinaczki po kłodach i pniach oraz strefa do budowy szałasów. Od strony ul Światowida pojawi się pawilon wielofunkcyjny, w którym znajdzie się kawiarnia oraz część wystawiennicza. Niecka od strony ul. Botewa zamieni się w parkowy staw, nad którym zaplanowano kładki dla pieszych. Dookoła parkowego terenu pojawią się krzewy, których zadaniem będzie izolacja wnętrza parku od uciążliwego ruchu kołowego panującego na ulicach. Oczywiście w parku nie zabraknie ławek.
– Nieurządzony teren zielony będzie wkrótce tętnił życiem. Jestem pewien, że stanie się ważnym, lubianym i uczęszczanym miejscem na Białołęce. Tym bardziej, że to mieszkańcy podczas konsultacji wskazali, jak park powinien zostać urządzony – mówi Grzegorz Kuca, burmistrz Białołęki.
– Od lat mieszkańcy oczekiwali, że teren w sercu Tarchomina zostanie uporządkowany i zagospodarowany. Dziś jesteśmy o krok dalej, by te oczekiwania spełnić. Zapraszamy solidnych wykonawców do składania ofert w przetargu – mówi Jan Mackiewicz, zastępca burmistrza Białołęki.
Autorem wybranego projektu parku na Tarchominie, w ramach konkursu architektonicznego na zagospodarowanie terenu, jest RS Architektura Krajobrazu Dorota Rudawa. 17 listopada 2022 r. ogłoszono przetarg na budowę parku przy ul. Botewa. Wykonawca będzie mieć 8 miesięcy na realizację inwestycji (od momentu podpisania umowy).
Rzecznik prasowy Urzędu Dzielnicy Białołęka, Marzena Gawkowska, poinformowała, że konkurs architektoniczny był poprzedzony społecznymi konsultacjami, w trakcie których mieszkańcy wskazali, że parku na Tarchominie powinien być dostosowany do potrzeb różnych grup użytkowników. Mieszkańcy zwrócili także uwagę na to, że w parku powinna zostać jak największa ilość istniejących drzew oraz krzewów. Te drzewa, które są zdrowe i nie zagrażają bezpieczeństwu, zostaną zachowane. Układ ciągów komunikacyjnych zostanie do nich dostosowany. Alejki będą wykonane z przepuszczalnych nawierzchni – mineralnych lub ewentualnie z kruszywa łączonego żywicą. Część ścieżek będzie mieć nawierzchnię drewnianą, antypoślizgową.
Źródło, wizualizacje: UD Białołęka