Będzie zakaz wstępu do lasów?
Niedawno media obiegła wiadomość o możliwym zakazie wstępu do lasów ze względu na brak opadów. Taką informację miał podać wiceszef MSWiA. Do sprawy odniosły się Lasy Państwowe.
– Wbrew medialnym nagłówkom, nie ma możliwości prawnej, by zakaz wstępu objął wszystkie lasy w Polsce. Tylko nadleśniczy, czyli lokalny gospodarz terenu, może czasowo ograniczyć dostęp do lasu – i tylko na terenie swojego nadleśnictwa, na określony czas – czytamy w komunikacie Lasów Państwowych, które informują również, że – (…) Nie ma prawnej możliwości, by zakaz wstępu do lasu wprowadził ktoś inny, np. premier, minister czy wojewoda, i dla innego niż nadleśnictwo obszaru, np. dla całego województwa.
Kiedy zakaz może zostać wprowadzony?
Gdy występuje duże zagrożenie pożarowe, las został zniszczony przez wichurę i stanowi zagrożenie, a także w chwili prowadzonych prac gospodarczych w lesie. Stały zakaz występuje tylko w szczególnych miejscach takich jak młode uprawy leśne, czy w ostojach zwierząt.
Gdzie sprawdzić, czy zakaz został w jakimś rejonie wprowadzony?
Na stronach www nadleśnictw oraz na stronie www.lasy.gov.pl/pl/informacje/zakazy-wstepu-do-lasow
Istotne jest abyśmy spacerując po lesie sami nie powodowali zagrożenia. Niestety to ludzka niefrasobliwość jest częstym powodem pożarów. Warto pamiętać o tym, że w lesie nie można używać otwartego ognia pod żadną postacią. Rzucenie butelki lub dopiero co zgaszonej zapałki może być tragiczne w skutkach. Wjazd samochodem do lasu również stanowi zagrożenie, ponieważ przy dużej suszy ściółka może zapalić się od rozgrzanej rury wydechowej. Pamiętajmy o tym, by ogniska, czy grille palić tylko w wyznaczonych do tego miejscach.
Bądźmy świadomi, że to od nas zależy bezpieczeństwo lasów. Jeżeli udajemy się na piknik to zabierzmy swoje śmieci do domu. Spacerując po lesie zapewne każdy z nas widział szkło, które może spowodować pożar. Może zamiast się złościć na śmieciarzy, co jest zrozumiałe, wynieśmy butelkę z lasu do kosza. Takie zachowanie może ocalić las od ognia. Bądźmy odpowiedzialni.
Zamknięcie wstępu do lasów jest jednak wysoce prawdopodobne ponieważ opadów prawie nie ma, a zagrożenie pożarowe w niektórych rejonach jest bardzo duże i występuje w wielu rejonach Polski, także w Warszawie i na terenie całego woj. mazowieckiego. Na bieżąco sytuację można śledzić na stronie www.lasy.gov.pl/pl/informacje/zagrozenie-pozarowe
Niech nas nie zmylą ostatnie opady i przejściowe ochłodzenie. Już wkrótce pojawią się upały, a wraz z nimi susza. To nie będą komfortowe warunki ani dla przyrody, ani dla człowieka. |
Co zrobić, gdy zauważymy pożar? Należy natychmiast powiadomić straż pożarną (tel. 998 lub 112), podając informację co się pali, czy są zagrożeni ludzie, budynki, zwierzęta, informując o dokładnej lokalizacji np. odczytanej z GPS czy ze słupka znajdującego się na każdej leśnej krzyżówce. Jeżeli zauważymy, że ściółka dopiero zaczyna się tlić i w naszej ocenie jesteśmy w stanie stłumić ogień, podejmijmy próbę. Pamiętajmy jednak, że bezpieczeństwo jest najważniejsze. Jeżeli dojdzie do sytuacji, w której sami ugasimy zarzewie pożaru, poinformujmy o tym koniecznie straż pożarną. |
TeO
Foto: Pixabay
gazeta Mieszkaniec, Warszawski Lokalny Portal Informacyjny Mieszkaniec, warszawskie informacje