Bezpłatne czipowanie, dofinansowanie sterylizacji i kastracji psów oraz kotów
Rusza bezpłatne czipowanie warszawskich psów i kotów. Jak co roku stolica dofinansowuje też sterylizację oraz kastrację czworonogów. Mieszkańcy mogą zapisać pupila na zabieg do wybranych placówek weterynaryjnych. Miejska akcja zapobiega bezdomności zwierząt.
Każdy warszawiak, który zaczipuje pupila, ma większą pewność, że jego kot bądź pies wróci do domu. Z kolei zabieg sterylizacji i kastracji jest bardziej bezpieczny dla zwierząt, niż podawanie antykoncepcyjnych środków hormonalnych, które mają niepożądane działania uboczne.
Elektroniczne znakowanie psów i kotów
Właściciele psów i kotów mieszkający w Warszawie mogą skorzystać z miejskiego programu bezpłatnego zaczipowania zwierzęcia, w jednym z wybranych zakładów leczniczych (bez względu na dzielnicę zamieszkania). Lista klinik dostępna jest tutaj. Akcja trwa do 31 grudnia 2020 r. (lub do wyczerpania środków finansowych).
Wystarczy wypełnić wiosek w placówce weterynaryjnej, pokazać dowód tożsamości oraz książeczkę zdrowia lub paszport psa bądź kota. Warunkiem jest ukończenie przez zwierzę 12 tygodnia życia, a dodatkowo w przypadku psów, aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie. Po zaczipowaniu dane dotyczące zwierzęcia i jego właściciela są wprowadzane do Międzynarodowej Bazy Danych SAFE-ANIMAL do 5 dni od dnia wszczepienia mikroprocesora.
Czip ma wielkość ziarenka ryżu, nie przeszkadza zwierzęciu i nie powoduje reakcji alergicznych. Wprowadzany jest podskórnie i może działać nawet kilkadziesiąt lat. W przypadku odnalezienia zgubionego psa lub kota funkcjonariusze Eko Patrolu Straży Miejskiej mogą za pomocą specjalnego czytnika poznać indywidualny numer czipa i w elektronicznej bazie danych uzyskać informacje o właścicielu. W urządzenia wyposażone jest Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt oraz większość lecznic weterynaryjnych.
W latach 2007-2019 elektronicznemu znakowaniu w ramach akcji prowadzonej przez Warszawę poddano 100 839 psów i kotów.
Sterylizacja i kastracja
Mieszkańcy mogą przyprowadzić psa lub kota na zabieg sterylizacji i kastracji – Warszawa pokrywa koszt wizyty kwalifikującej, narkozy, zabiegu sterylizacji bądź kastracji, pooperacyjnej opieki oraz wizyty kontrolnej i zdjęcia szwów. Podczas pierwszej wizyty właściciel czworonoga okazuje dowód tożsamości, Kartę Warszawiaka z ważnym e-hologramem, książeczkę zdrowia zwierzęcia z numerem czipa (w przypadku psów również z potwierdzonym szczepieniem przeciwko wściekliźnie). Domowy pupil musi mieć ukończone sześć miesięcy życia. Podczas zabiegu, suki i kotki nie powinny być w trakcie cieczki bądź rui, a od ostatniego szczepienia muszą upłynąć przynajmniej dwa tygodnie. Szczegóły i wskazówki dla właścicieli dostępne są tutaj. Lista z adresami klinik weterynaryjnych współpracujących z miastem dostępna tutaj.
W latach 2012-2019 sterylizacji i kastracji w ramach akcji prowadzonej przez Warszawę poddano 13 410 psów i kotów.
Źródło: UM