Bon turystyczny przedłużony do marca
Termin płatności bonem turystycznym został wydłużony z 30 września 2022 r. do 31 marca 2023 r. Na ponad 650 tys. uprawnionych osób w województwie mazowieckim wciąż nieaktywnych jest ok. 96 tys. bonów – wynika z najnowszych danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Wydłużenie terminu płatności bonem turystycznym – z 30 września 2022 r. na 31 marca 2023 r. – zakłada ustawa podpisana pod koniec września przez prezydenta Andrzeja Dudę.
„W całym kraju do tej pory rodzice i opiekunowie z 4,3 mln przyznanych bonów turystycznych aktywowali około 3,7 mln. Jednak wciąż pozostało około 600 tys. bonów nieaktywnych” – mówi Grzegorz Dyjak z ZUS.
“Jeżeli chodzi o województw mazowieckie to na kilkaset tysięcy uprawnionych osób wciąż nieaktywnych jest ok. 96 tys. bonów. Do tej pory transakcje opłacone za pośrednictwem bonu wyniosły – według danych dla Mazowsza – około 425 mln zł” – dodaje przedstawiciel ZUS.
Od sierpnia 2020 r. za pomocą bonu rodzice mogą płacić m.in. za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne w Polsce. Bon przyznawany jest na dziecko urodzone do końca 2021 r., na które przysługuje świadczenie “Rodzina 500 plus”.
Na dziecko przysługuje jeden bon w wysokości 500 zł. Dzieci z orzeczoną niepełnosprawnością dostaną dwa bony w wysokości 500 zł, jednak, aby otrzymać drugi, należy złożyć odpowiednie oświadczenie na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.
Bon turystyczny jest dostępny tylko na Platformie Usług Elektronicznych. Wystarczy wejść na swój profil, w zakładkę “ogólny”, po lewej stronie ekranu jest zakładka “bon turystyczny”. Po kliknięciu w nią należy uzupełnić niezbędne dane kontaktowe, czyli adres e-mail i numer telefonu komórkowego. Aktywować bon można w dowolnym momencie, nawet na dzień przed planowanym wyjazdem.
Bon przyznawany jest w formie dokumentu elektronicznego, ma 16-cyfrowy numer. Nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze. Można nim płacić kilkakrotnie, aż do wyczerpania kwoty. Płatności można dokonywać w podmiotach, które zarejestrowały się na liście Polskiej Organizacji Turystycznej.
/ZUS/
Fot. Pixabay