Budowa domów bez pozwolenia na budowę już możliwa

Od poniedziałku, 3 stycznia obowiązują nowe przepisy związane z budową domów jednorodzinnych. Na czym polegają zmiany? Co muszą zrobić mieszkańcy, którzy chcieliby wybudować nieruchomość? Poniżej szczegółowe informacje.

Duże zmiany w prawie budowlanym, na które czekało dużo mieszkańców Białołęki, Rembertowa, Wawra czy Wesołej weszły w życie na początku tego roku. Zgodnie z nowymi przepisami można wybudować dom o powierzchni nie większej niż 70m2 bez pozwolenia na budowę, kierownika budowy oraz dziennika budowy, a jedynie na podstawie zgłoszenia. Nieruchomość taka może zostać wzniesiona tylko na potrzeby własne. Co ważne jeden budynek może mieć co najwyżej dwie kondygnacje i musi być wolnostojący, rozpiętość elementów konstrukcyjnych nie powinna wynosić więcej niż 6 metrów, natomiast wysięg wsporników do 2 metrów.

Należy pamiętać, że niewymaganie pozwolenia na budowę, nie zwalnia inwestora z przedłożenia zgłoszenia organowi administracji architektoniczno-budowlanej. Organem tym jest starostwo powiatowe, na terenie którego ma powstać budynek. W przypadku mieszkańców stolicy wniosek powinno się złożyć w Urzędzie Miasta Stołecznego Warszawy. Do zgłoszenia dołączony musi być projekt architektoniczno-budowlany. Dodatkowo o terminie rozpoczęcia prac należy poinformować organ nadzoru budowlanego. Jeżeli na danym terenie nie ma uchwalonego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego to warunki zabudowy mają być wydawane w terminie 21 dni.

Pomóc mieszkańcom chce także Główny Urząd Nadzoru Budowlanego, który ogłosił konkurs na wyłonienie projektów budowlanych domów do 70m2. Projekty te będą dostępne na stronie GUNB w II kwartale 2022 roku i będzie je można pobrać bezpłatnie.

/MK/

Źródło: GUNB, businessinsider.com.pl/Fot. Pexels.com   

Bieżący numer

Bieżący numer w .pdf

Nr 18 (834) ROK XXXII
Następne wydanie 12.10.2023

Najnowsze wiadomości

error: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content