Budżet obywatelski 2022 rozstrzygnięty
93 mln zł jest do wydania w przyszłym roku z budżetu obywatelskiego. Warszawiacy wybrali 348 projektów, które zostaną zrealizowane w ramach 8. edycji BO.
W tym roku mieszkańcy mieli do wyboru 1429 projektów, z czego 129 to pomysły dotyczące całego miasta, a 1300 to projekty dzielnicowe. W trwającym dwa tygodnie głosowaniu wybranych zostało 348 mniejszych i większych inwestycji, które zostaną zrealizowane w 2022 roku. Większość zgłoszonych pomysłów w tegorocznym BO dotyczyła miejskiej zieleni np.: nasadzenia drzew, krzewów, żywopłotów, drzew owocowych, zrywanie starego betonu i zmian na biologicznie czynne powierzchnie. A jak wyglądało to w poszczególnych dzielnicach na prawym brzegu Wisły?
Białołęka postawiła na zieleń i bezpieczeństwo. 13 projektów, które zostało wybranych, dotyczy właśnie tych zagadnień, ale wśród nich jest również jeden, ważny dla osób niepełnosprawnych i ich rodzin. Chodzi o mini park sportowo-rekreacyjny przy Szkole 112.
– Wniosek zakłada projekt i realizację mini parku sportowo rekreacyjnego z uwzględnieniem potrzeb dzieci i dorosłych niepełnosprawnych, z podziałem na strefę siłowni plenerowej z przyrządami do kalisteniki i strefę edukacyjno sensoryczną dla dzieci młodszych wraz z elementami małej architektury takimi, jak ławki i kosze – opisuje autorka projektu Sylwia Bednarczyk.
Na Pradze Południe wybrano 18 projektów, wśród nich poza zielenią, której jest najwięcej, mieszkańcy postawili na tężnie solne. Jedna z nich ma powstać na Gocławiu nad Balatonem, druga w innym miejscu dzielnicy.
– Tężnia wpływa na nasz organizm ( pomaga w oczyszczeniu dróg oddechowych, alergii, nadciśnień, nerwicy i wiele innych) oraz na środowisko ( pomaga w walce z smogiem i oczyszcza powietrze ). Tężnia będzie ulokowana w miejscu w którym najbardziej będzie potrzebna a dostęp do niej będzie bezpłatny oraz każdy będzie mógł z niej korzystać o każdej porze dnia – opisuje Norbert Zieliński, pomysłodawca jednego z projektów, a mieszkanka, która zgłosiła drugi z wygranych pomysłów podkreśla, że skuteczność suchego aerozolu solnego w tężniach w schorzeniach dróg oddechowych, alergii, astmie, zapaleniu zatok itp. jest potwierdzona badaniami klinicznymi.
Praga-Północ chce „Mniej betonu”, „Więcej zieleni”, „Zielonych skwerów”, ale także mieszkańcy tej dzielnicy wybrali park trampolin w Jordanku i domki dla wiewiórek w Parku Praskim. Dużym poparciem cieszył się pomysł cyklu wyprzedaży garażowych. Dzięki budżetowi obywatelskiemu, w 2022 roku będzie pięć wydarzeń w różnych miejscach. Wskazane przez Ernesta Kobylińskiego lokalizacje to: Śliwice, Golędzinów, Plac Hallera, Kłopotowskiego (pod urzędem dzielnicy) i Michałów.
Mieszkańcy Wawra wybrali 19 projektów. Tutaj nie dominują zielone zmiany, bo dzielnica już jest zielona. Mieszkańcy wybrali m.in. leśne kino plenerowe ul. Łasaka 44 lub przy ZSP nr 9, zakup książek do wawerskich bibliotek, kosze na śmieci i sfinansowanie sprzątania terenów nad Wisłą, most bezpieczeństwa dla wiewiórek na ul. Derkaczy. Wśród wygranych są też pojemniki na nakrętki przy szkołach i „Neonowy napis promujący dzielnicę Wawer, ale fajniejszy”.
– Projekt zakłada instalację neonu świetlnego promującego dzielnicę, który zawierałby symbole charakterystyczne dla lokalnej kultury (flora i fauna, obiekty bądź osoby związane z historią dzielnicy). Neon mógłby zostać podłączony do istniejącej instalacji elektrycznej będącej na miejscu – opisuje mieszkaniec i dodaje, że najlepsza lokalizacja to siedziba WCK Falenica, ale może być również inne miejsce.
Kino pod chmurką i książki do biblioteki wybrali również mieszkańcy Rembertowa. Oprócz tych pomysłów, wybrano też 10 innych, a wśród nich rozpoczęcie prac przy tworzeniu nowego parku w okolicy ul. Strażackiej i Kordiana – uporządkowanie fragmentu terenu przeznaczonego w planie zagospodarowania na park, pierwsze nasadzenia, infrastruktura służąca wypoczynkowi i rekreacji mieszkańców oraz zabawie dzieci. Autor projektu, Maciej Ciulkin podkreśla, że najbliższy Park przy Frontowej oddalony jest od planowanego skweru o około 1,5 km. Osoby starsze lub rodzice z małymi dziećmi nie zawsze mają możliwość lub ich sprawność nie pozwala na dotarcie do Parku przy Frontowej, by odpocząć w otoczeniu zieleni.
Najwięcej, bo aż 22 projektów wybrano na Targówku. Mieszkańcy zdecydowali m.in. o tym, że w przyszłym roku na Skwerze Wiecha powstanie tężnia, na Kołowej pumptrack, a przy Siarczanej skatepark. Prawdziwą ciekawostką jest projekt „Tor przeszkód typu Runmageddon”.
– Będzie to pierwsza w stolicy w pełni darmowa konstrukcja z przeszkodami, podobna do tych, występujących w biegach przeszkodowych OCR, np. w Runmageddonie.
Klatka multirg zawierająca m.in. „małpi gaj”, ruchome drążki oraz linę do wspinania umożliwi zabawę dla całej rodziny, a także profesjonalne przygotowanie się do zawodów ninja lub biegów terenowych – wyjaśnia Michał Różycki.