Chronimy stare drzewa!

Foto: Urząd m.st. Warszawy

Chronimy stare drzewa!” – pod takim hasłem rozpoczął się cykl listopadowych spacerów szlakiem starych drzew w Warszawie

O drzewach oraz o tym, co im zagraża i dlaczego należy je chronić opowiadać będą specjaliści, czyli dendrolodzy i arboryści. Będzie można posłuchać o metodach badań, które służą ocenie zdrowia starych drzew w stolicy.

Na listopadowych spacerach dendrologicznych po warszawskich parkach będzie można się zapoznać z tematem opieki i badań sędziwych drzew nie tylko w teorii, a także ze sposobami pielęgnacji drzew. Zaproszeni eksperci zaprezentują również działanie takich urządzeń, jak tomograf soniczny, którym określa się wielkość ubytku w środkowej części pnia oraz rezystograf, służący do sprawdzania stopnia rozkładu drewna. 

9 milionów warszawskich drzew

Niestety naprawdę wiekowych drzew w stolicy nie ma zbyt dużo, do czego przyczyniły się między innymi działania wojenne, podczas których zostało zniszczonych wiele terenów zielonych. Dlatego tak ważna jest ochrona tych starych drzewostanów, które się ostały. Przecież to żywe pomniki, cenne ze względów biologicznych, historycznych i społecznych!

Warszawskie drzewa są płucami stolicy, które pochłaniają dwutlenek węgla i uwalniają tlen. Szczególnie wydajne są w tym procesie stare okazy. Powierzchnia liści stuletniego buka równa się powierzchni liści 1700 dziesięcioletnich sadzonek. Takie drzewo przetwarza rocznie około 4800 kilogramów CO2 i produkuje 3500 kilogramów tlenu, co stanowi roczne zapotrzebowanie dla dziesięciu osób.

Drzewa mają też ogromny wpływ na obieg wody i kształtują mikroklimat stolicy. Zapewniają cień i chłód w najgorętszych porach roku. Redukują też miejski hałas! Nie mówiąc już o tym, że są domem dla wielu gatunków kręgowców i bezkręgowców. Stare drzewostany są też po prostu miłe dla naszych oczu. Urozmaicają i upiększają miejskie krajobrazy.

Warszawskie spacery dendrologiczne

Organizator spacerów dendrologicznych po warszawskich parkach zaplanował 6 takich spotkań. Odbędą się one na Woli, Mokotowie, Pradze Południe oraz na Pradze Północ. Imprezy realizowane są z budżetu obywatelskiego, w ramach projektu, którego celem jest ocena stanu zdrowia 300 starych drzew w różnych dzielnicach Warszawy.

Plan spotkań:

  • 10.11 – Park Powstańców Warszawy (spotkanie przy pomniku Polegli Niepokonani)
  • 13.11 – Park Morskie Oko (spotkanie przy pomniku Matejki)
  • 14.11 – Park Arkadia (spotkanie przy przystanku autobusowym Królikarnia 02)
  • 16.11 – Park Skaryszewski (spotkanie przy wejściu od strony ronda Waszyngtona)
  • 20.11 – Park Praski (spotkanie od strony al. Solidarności)
  • 21.11 – Park Skaryszewski (spotkanie przy wejściu od strony ronda Waszyngtona)

Wszystkie spacery dendrologiczne rozpoczynają się o godzinie 10:00. Udział w nich jest bezpłatny i nie wymaga wcześniejszej rejestracji.

Źródło: Urząd m.st. Warszawy 

Bieżący numer

Bieżący numer w .pdf

Nr 17 (833) ROK XXXII
Następne wydanie 28.09.2023

Najnowsze wiadomości

error: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content