Co można zrobić, jeżeli sąsiad wynajął mieszkanie
Czytelnicy pytają – adwokat Wojciech Lipka odpowiada
Co można zrobić, jeżeli sąsiad wynajął mieszkanie, a najemcy nie stosują się do żadnych reguł obowiązujących lokatorów i swoim zachowaniem naruszają wszelkie zasady sąsiedzkie powodując, że korzystanie z innych lokali jest bardzo utrudnione?
Obowiązkiem lokatorów zgodnie z art. 6b Ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego jest m.in. utrzymywanie lokalu oraz pomieszczenia, do używania których jest uprawniony, we właściwym stanie technicznym i higieniczno-sanitarnym określonym odrębnymi przepisami oraz przestrzeganie porządku domowego.
W przypadku kiedy lokator wykracza w sposób rażący lub uporczywy przeciwko porządkowi domowemu, czyniąc m.in. uciążliwym korzystanie z innych lokali w budynku:
a) inny lokator lub właściciel innego lokalu w tym budynku zgodnie z art. 13 ww. ustawy może wytoczyć powództwo o rozwiązanie przez sąd stosunku prawnego uprawniającego do używania lokalu i nakazanie jego opróżnienia.
b) w oparciu o art. art. 16. Ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali wspólnota mieszkaniowa może w trybie procesu żądać sprzedaży lokalu w drodze licytacji na podstawie przepisów Kodeksu postępowania cywilnego o egzekucji z nieruchomości. Powyższą regulację stosuję się odpowiednio do Spółdzielni Mieszkaniowej (art. 1710 Ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych)
Dodatkowo, w opisanym stanie można zastosować art. 144 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny, zgodnie z którym właściciel (oraz każdy władający nieruchomością) powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych. W takim przypadku można domagać się: (i) zaprzestania takich działań (immisji) (ii) przywrócenia stanu zgodnego z prawem, (iii) odszkodowania (iv) zapobieżenia szkodzie ( podjęcia działań zapobiegających jej powstaniu). Podkreślić należy, że ww. żądania można kierować do właściciela nieruchomości jak i najemców, których zachowanie powoduje immisje.
Na koniec należy przypomnieć, że w myśl art. 51. Ustawy z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń ten kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.
Adwokat Wojciech Lipka specjalizuje się w sprawach rodzinnych, spadkowych, odszkodowawczych, dotyczących nieruchomości w roszczeniach z „umów frankowych”.
Lokalny Portal Informacyjny w Warszawie
gazeta Mieszkaniec
prawnik radzi