Co musisz wiedzieć o wyborach
18 maja br. pełnoletni Polacy pójdą do urn wyborczych, aby wybrać Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Głosowanie odbędzie się w kraju i za granicą.
Kto może głosować?
W wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej mogą wziąć udział obywatele polscy, którzy:
- najpóźniej w dniu głosowania kończą 18 lat,
- nie zostali ubezwłasnowolnieni lub pozbawieni praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu,
- nie zostali pozbawieni praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu.
Gdzie głosujemy?
W wyborach na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej wyborca głosuje w obwodowej komisji wyborczej właściwej dla swojego stałego miejsca zameldowania.
Sprawdź swoje dane
Jeśli chcesz sprawdzić jakie Twoje dane są gromadzone w Centralnym Rejestrze Wyborców (CRW) oraz jaki numer i adres ma obwodowa komisja wyborcza, w której będziesz głosował skorzystaj z usługi dostępnej na stronie www.gov.pl lub za pomocą aplikacji mobilnej mObywatel (zakładka Wybory).
Głosowanie poza miejscem zameldowania
Wyborcy, którzy w dniu głosowania nie będą przebywali w miejscu zameldowania na pobyt stały lub nie posiadają stałego miejsca zameldowania mogą w terminie od 4 kwietnia 2025 r. do 15 maja 2025 r.:
- pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania. Na podstawie tego dokumentu będzie można oddać swój głos w każdej obwodowej komisji wyborczej w kraju lub za granicą. Wyborca otrzyma dwa zaświadczenia: zaświadczenie o prawie do głosowania w dniu pierwszego głosowania oraz zaświadczenie o prawie do głosowania w dniu ponownego głosowania (tzw. II tura). Ważne aby dobrze zabezpieczyć ten dokument. Zaświadczenia wydawane są tylko raz i ich utrata będzie oznaczała brak możliwości oddania głosu.
Wniosek i upoważnienie (jeśli jest potrzebne) należy złożyć w dowolnej delegaturze Biura Administracji i Spraw Obywatelskich znajdującym się w urzędach dzielnic. Zaświadczenie, należy odebrać osobiście lub przez osobę upoważnioną, w delegaturze Biura Administracji i Spraw Obywatelskich, w której został złożony wniosek.
- złożyć wniosek o zmianę miejsca głosowania. W pierwszej kolejności trzeba sprawdzić swoje dane, które są gromadzone w Centralnym Rejestrze Wyborców. Można skorzystać z usługi dostępnej na stronie.
Wniosek o zmianę miejsca głosowania można złożyć :
- osobiście w delegaturze Biura Administracji i Spraw Obywatelskich w dzielnicy, w której wyborca będzie przebywać w dniu wyborów,
- przez Internet na stronie www.gov.pl Usługa odbywa się poza Urzędem. Wniosek złożony poprzez e-PUAP przesyłany jest bezpośrednio do CRW i zmiany nanoszone są na spis wyborców.
Usługa zmiany miejsca głosowania skierowana jest do wyborców, którzy w dniu wyborów będą przebywać poza miejscem zameldowania, gdzie są ujęci w Centralnym Rejestrze Wyborców i gdzie zwykle głosują i obejmuje obie tury.
Udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami oraz osób starszych.
Osoba, która posiada orzeczenie o znacznym bądź umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz osoba, która najpóźniej w dniu wyborów skończy 60 lat może:
- głosować przez pełnomocnika – w tym celu należy złożyć wniosek o sporządzenie aktu pełnomocnictwa.
- głosować korespondencyjnie – zamiar głosowania korespondencyjnego należy zgłosić Komisarzowi Wyborczemu w Warszawie I na pl. Bankowym 3/5.
W przypadku choroby
Wyborca, który zachorował i w dniu głosowania podlega obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych może również głosować korespondencyjnie.
Warszawa 19115
Na stronie warszawa19115.pl zamieszczone są informacje dotyczące wyborów. Znajdują się tam szczegóły na temat każdej kategorii sprawy, w tym m.in.: wymaganych dokumentów, terminów złożenia i odpowiedzi, jednostki odpowiedzialnej za realizację oraz co należy zrobić – krok po kroku – by skutecznie załatwić sprawę.
Głosowanie odbędzie się 18 maja 2025 r. w godz. 7:00-21:00
Źródło i foto: UM
gazeta Mieszkaniec, Warszawski Lokalny Portal Informacyjny Mieszkaniec, warszawskie informacje