Co powstanie po „Rogatce”?
Mieszkańcy Kamionka zaniepokojeni są marazmem, który od kilku miesięcy trwa na placu po zlikwidowanym ponad rok temu Targowisku „Rogatka”. Wciąż pytają co będzie dalej z tym terenem…
– Miały być konsultacje społeczne i inwestycje, a tymczasem plac nadal jest nieogrodzony, zielska przy nim rosną coraz bujniej, a rano okupują go bezdomni, którzy oczekują na otwarcie pobliskiego skupu złomu… – opisują naszej redakcji.
W grudniu ubiegłego roku pisaliśmy o najbliższej przyszłości placu. Władze Pragi-Południe zapowiadały wtedy, że do wakacji będą trwały konsultacje społeczne dotyczące przeznaczenia tego terenu, a kilka miesięcy później miała ruszyć jego modernizacja. Tymczasem konsultacje się nawet nie rozpoczęły.
O wyjaśnienie tej sytuacji prosimy wiceburmistrza Pragi-Południe Piotra Żbikowskiego. – Takie wrażenie, że „nic się nie dzieje” może wynikać z tego, że niewiele widać w przestrzeni – tłumaczy wiceburmistrz. – Poza tym, że grunt został uporządkowany, drzewa zabezpieczone, położona sieć elektryczna. Zapowiadane konsultacje społeczne rzeczywiście odbędą się później, ale jest to wynikiem pewnego kłopotu bogactwa…
Ten „kłopot bogactwa” wynika z tego, że Kamionek jest obszarem podlegającym rewitalizacji i okazało się, że na modernizację terenu po byłym targowisku można uzyskać dodatkowe środki. Dzielnicowy Ratusz informuje, że obecnie urzędnicy są na etapie przygotowania dokumentacji, która umożliwi wyłonienie wykonawcy warsztatów i konsultacji społecznych. Wykonawca powinien zostać wybrany do końca sierpnia, a wspomniane warsztaty i konsultacje urząd chce przeprowadzić już po wakacjach. – Już po okresie wzmożonych urlopów mieszkańców, bo chcemy żeby każdy miał możliwość wzięcia w nich udziału – zaznacza wiceburmistrz Żbikowski. Jako realny termin wskazuje przełom września i października.
Po tym etapie Ratusz przystąpi do realizacji konkursu na wyłonienie projektu architektonicznego. Projekt powinien być gotowy na wiosnę przyszłego roku. Trzeba mieć na uwadze, że w miejskich planach cały czas teren po „Rogatce” przeznaczony jest pod potężną ulicę (dawny przebieg tzw. Trasy Tysiąclecia), a więc nie można tutaj budować poważnych, związanych z gruntem konstrukcji.
Nie zmieniła się wstępna koncepcja przeznaczenia placu, choć zostanie ona uszczegółowiona po konsultacjach z mieszkańcami. Powinny tu stanąć lekkie konstrukcje, które umożliwią utworzenie na tym terenie tzw. targowiska jednodniowego. Możliwe, że przez dwa dni w tygodniu będzie to targ owocowo-warzywny, a jednego dnia giełda sąsiedzka. Południowoprascy urzędnicy myślą też o udostępnieniu tego obszaru artystom ze Stowarzyszenia Pracownie Twórcze „Scena Lubelska 30/32”. – Chcemy, aby tu powstało Centrum Lokalne – dodaje Katarzyna Mól z Urzędu Dzielnicy.
– Przewidujemy, że Centrum Lokalne na Kamionku może zacząć funkcjonować pod koniec przyszłego roku – mówi wiceburmistrz Piotr Żbikowski i wychodzi z propozycją. – A może wspólnie z „Mieszkańcem” byśmy przeprowadzili konkurs na nową nazwę tego miejsca…?