Co wiesz o biedronkach?

biedronkaTo ponad 5000 gatunków, spośród których w Polsce żyje około 80, a najczęściej spotykamy biedronkę siedmiokropkę. Czy to prawda, że kropek przybywa biedronce z wiekiem? Nieprawda! Ich liczba zależy od gatunku. Jeśli ma inną liczbę kropek – to inny gatunek, a nie siedmiokropka.

Żywią się owadami, a najchętniej – mszycami, ale też innymi szkodnikami roślin, takimi jak: tarczniki, wełnowce, czerwce. Są więc pożyteczne w sadach i na grządkach.

W roku 2006 w Poznaniu zanotowano po raz pierwszy nową odmianę biedronki, bardzo agresywną: to tzw. biedronka azjatycka, niezwykle podstępna, o zmieniającym się kolorze i liczbie kropek: od pomarańczu do brązu, od 2 do kilkunastu. Poza zjadaniem szkodników, potrafi pożerać pyłek kwiatowy, nektar, liście, owoce, zwłaszcza już uszkodzone przez ptaki lub owady; lubi wgryźć się na przykład w winogrono. Zjadają też nasze siedmiokropki, a wydają do pięciu pokoleń rocznie!

 

error: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content