Czy w umowie o dział spadku można określić
Czytelnicy pytają – adwokat Wojciech Lipka odpowiada
Czy w umowie o dział spadku można określić, który ze spadkobierców będzie zobowiązany uregulować konkretne długi spadkowe oraz czy można w ewentualnym postępowaniu sądowym o dział spadku wnieść, żeby sąd określił tę kwestię w końcowym postanowieniu?
W umowie o dział spadku spadkobiercy mogą ustalić, który z nich będzie regulował określone długi spadkowe. Jednakże, ustalenia takie wywierają wyłącznie skutek wewnętrzny między spadkobiercami, a nie między nimi a wierzycielami.
Zgodnie bowiem z art. 1034 § 1 k.c. do chwili działu spadku spadkobiercy ponoszą solidarną odpowiedzialność za długi spadkowe, co oznacza, że wierzyciel może żądać całości lub części świadczenia od wszystkich spadkobierców łącznie, od kilku z nich lub od każdego z osobna. Powyższe skutkuje tym, że Sąd spadku nie może rozstrzygać o długach spadku, a w szczególności określać, który ze spadkobierców ma jakiego wierzyciela spłacić (Postanowienie Sądu Najwyższego – Izba Cywilna z dnia 26.01. 1972 r., sygn. akt III CRN 477/71)
Podsumowując, przedmiotem działu spadku mogą być wyłącznie aktywa, natomiast podział długów następuje z mocy prawa, odpowiednio do podziału aktywów, co skutkuje tym, że Sądy spadku nie powinny rozstrzygać kwestii dotyczących długów w wydawanych postanowieniach działowych. (Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 20 września 2000 r.
I CKN 295/00)
Adwokat Wojciech Lipka specjalizuje się w sprawach rodzinnych, spadkowych, odszkodowawczych, dotyczących nieruchomości w roszczeniach z „umów frankowych”.
Lokalny Portal Informacyjny w Warszawie
gazeta Mieszkaniec
prawnik radzi