Czym żyło miasto
Przegląd wydarzeń z ostatnich dwóch tygodni.
Ruszyła przebudowa centrum Warszawy. Miasto rozpoczęło metamorfozę placu u zbiegu ulic Brackiej, Chmielnej, Kruczej, Zgoda i Szpitalnej (tzw. plac pięciu rogów) oraz ogłosiło konkurs architektoniczny na ulicę Chmielną. Zmiany na tej ważnej historycznie ulicy obejmą odcinek od ul. Nowy Świat do pasażu Stanisława Wiecheckiego „Wiecha” i ul. Bracką (na odcinku od Alej Jerozolimskich do zbiegu ulic Bracka, Chmielna, Krucza, Zgoda i Szpitalna). Miasto chce też poznać koncepcje na ul. Widok. Zakres prac w ścisłym centrum wiąże się z utrudnieniami. Na bieżąco można je sprawdzać na stronie: www.plac5rogow.pl
3 marca został otwarty nowy budynek Stołecznego Centrum Opiekuńczo-Leczniczego przy ul. Mehoffera 72/74 na Białołęce. Nowy budynek to 88 pokoi (82 dwuosobowe i 6 jednoosobowych), każdy ma łazienkę i są dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. W placówce znajdują się sale rehabilitacyjne (pracownia fizykoterapii i kinezyterapii), pokoje lekarskie i pielęgniarskie oraz pomieszczenia administracyjne i pomocnicze. Działalność SCOL na Białołęce polega na udzielaniu całodobowych świadczeń zdrowotnych i opiece długoterminowej. Obejmują swoim zakresem pielęgnację i rehabilitację pacjentów nie wymagających hospitalizacji.
150 uczniów z klas 1-3 uczy się już stacjonarnie w nowym, dobudowanym obiekcie przy ul. Samarytanka 11A na Zaciszu. Dwupiętrowy budynek stanął w miejscu siłowni plenerowej i dawnego placu zabaw, obok szkolnego boiska. Nawiązuje architektonicznie do zabytkowej siedziby szkoły. Jego budowa rozpoczęła się w maju ubiegłego roku, a już na początku lutego 2021 r. inwestycja była gotowa do użytkowania. Dzięki temu władze Targówka mogły zrezygnować z wynajmu dodatkowych pomieszczeń i zlikwidować dwie filie SP nr 52. Już wkrótce szkoła przejdzie na naukę w systemie jednozmianowym.
Lasy Miejskie prowadzą prace na terenie rezerwatu Olszynka Grochowska i do 15 marca będą czasowe ograniczenia w dostępności szlaków pieszych. Chodzi o wycięcie 25 drzew oraz usunięcie martwych konarów na 30 drzewach wzdłuż ww. szlaków, bo zagrażają one bezpieczeństwu. Jak zaznaczają Lasy Miejskie, sprawdzono drzewa pod kątem ewentualnych gniazd czy dziupli lęgowych.
4 marca, w 121. rocznicę urodzin Jana Zachwatowicza, odsłonięto pomnik upamiętniający profesora, któremu zawdzięczamy uratowanie po II wojnie światowej wielu zabytków. To właśnie on był inicjatorem odbudowy m.in. Starego i Nowego Miasta. Jak wspomniała wiceprezydent Renata Kaznowska podczas odsłonięcia pomnika, już w styczniu 1945 r. podjęto decyzję o odbudowie zniszczonego miasta, w miesiąc później powołano Biuro Odbudowy Stolicy. Jan Zachwatowicz od początku działał w strukturach tej instytucji i od początku z uporem domagał się, by Stare Miasto było wierną rekonstrukcją historyczną z wprowadzonymi elementami nowego osiedla, a nie całkowicie współczesną kreacją. A w początkach odbudowy, wśród decydentów, takie stanowisko wcale nie było oczywiste.
Walczył o Starówkę i to na niej stanął jego pomnik: postać Jana Zachwatowicza odlana z brązu i tablica: „1900-1983 Jan Zachwatowicz architekt odbudowanej Warszawy”.
Trzy biblioteki na Targówku zyskały nowe siedziby. Dwa oddziały przeniesione z ul. Kuflewskiej 6 znajdują się w nowym budynku TBS przy ul. Radzymińskiej 121. W poprzedniej lokalizacji nie mogły zostać ze względu na fatalny stan budynku, który przeznaczony jest do rozbiórki. Udało się też znaleźć pieniądze na remont i przenieść Wypożyczalnię dla Dorosłych i Młodzieży nr 85 z małego pomieszczenia, mieszczącego się w Domu Kultury „Świt” przy ul. Wysockiego 11, do dwa razy większego lokalu przy ul. Jórskiego 1. Wszystkie biblioteki są dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Do 22 marca potrwają Praskie Dni Teatru, czyli przegląd artystyczny, w których biorą udział teatry z Pragi. Transmisje wszystkich przedstawień dostępne będą bezpłatnie on-line na oficjalnym profilu Urzędu Dzielnicy Praga-Północ. W sumie zaprezentuje się osiem grup, będą spektakle zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Przed każą transmisją odbywają się rozmowy z aktorami. Najbliższe przedstawienie: 12.03 godz. 19, Off i Cyna zaprezentuje „Inkantacje”. Szczegóły dotyczące nowego projektu kulturalnego można znaleźć w wydarzeniu na fb „Praskie Dni Teatralne”.
Do 15 kwietnia można przesyłać prace do konkursu fotograficznego „Wpływ zmian klimatu na metropolię warszawską”. Zdjęcia z krótkim opisem mają dokumentować zmiany, które zaszły w ostatnich latach (np. pobliski staw, który z roku na rok jest coraz mniejszy) albo wskazywać, jakie działania pomagają w walce ze skutkami globalnego ocieplenia (np. drzewa i krzewy przed blokiem posadzone po to, aby pochłaniały dwutlenek węgla). Regulamin i formularze zgłoszeniowe są dostępne na stronie Europe Direct. Do wygrania m.in. cyfrowe aparaty fotograficzne, mikroskopy, czytniki do e-booków. Wyniki zostaną ogłoszone 22 kwietnia – w Dzień Ziemi.