Diagnostyka chorób serca

Serce – najbardziej wydajna pompa, jaka istnieje. Pracuje 24 godziny na dobę. Niestety, kiedy zaczyna zawodzić powinniśmy szybko szukać pomocy, by nie dopuścić do jej zatrzymania. Jak sprawdzić, czy nasze serce pracuje prawidłowo?

Warto wiedzieć, że serce w ciągu godziny przetacza około 350 litrów krwi. Przeciętnie w ciągu życia człowieka uderza ponad 3,5 miliarda razy. Pracuje bez przerwy, zarówno w dzień, jak i w nocy. Liczby robią wrażenie. Wszyscy wiemy, że ten organ jest bardzo ważny dla naszego życia i funkcjonowania, dlatego jeśli cokolwiek nas niepokoi powinniśmy wybrać się do kardiologa, który albo rozwieje nasze wątpliwości, albo skieruje na badania.

Na konsultacje do specjalisty w Centrum Medycznym Boramed zgłaszają się pacjenci z różnymi dolegliwościami.

Wśród młodych osób przeważają mężczyźni z nadciśnieniem tętniczym, hipercholesterolemią i kobiety z uczuciem szybkiego, nierównego bicia serca oraz zasłabnięciami. Starsi pacjenci zgłaszają się często z zaburzeniami rytmu serca między innymi migotaniem przedsionków, chorobą wieńcową czy niewydolnością serca – mówi kardiolog, specjalista chorób wewnętrznych, Jarosław Masalski z Centrum Medycznego Boramed i dodaje, że powodów kołatania serca jest wiele, można je podzielić na kardiologiczne oraz niekardiologiczne, np. nadczynność tarczycy, niedokrwistość, zaburzenia elektrolitowe, więc badania są niezbędne.

Podstawowym badaniem jest EKG. Na wyniku w postaci wykresu lekarz oceni pracę serca oraz ewentualne jego zaburzenia. Sprawdzi, czy nie ma problemów z niedokrwieniem, zaburzeniami jego rytmu i przewodzenia, zapaleniem osierdzia, zaburzeniami elektrolitowymi i – co bardzo ważne – cechami zawału.

Podstawowe EKG zapisuje pracę serca przez chwilę. Nie zawsze pozwala to wychwycić wszystkie nieprawidłowości. Dlatego, aby dokładniej zbadać pacjenta, wykorzystywane jest 24 godzinne ambulatoryjne monitorowanie EKG, tak zwany Holter EKG. Urządzenie przez całą dobę zapisuje pracę serca. To pozwala m.in. wychwycić zaburzenia rytmu, pomaga znaleźć przyczyny zasłabnięć czy utraty przytomności (jeśli są one kardiologiczne).

Badanie nie jest uciążliwe. Na klatce piersiowej osoby badanej przyklejane są elektrody połączone z małym urządzeniem rejestrującym, które jest umocowane na pasku. Pacjent jedzie do domu i normalnie funkcjonuje. Powinien prowadzić notatki dotyczące wykonywanych czynności i ewentualnych dolegliwości.

Jak tłumaczy lekarz Jarosław Masalski, kolejnym bardzo ważnym badaniem jest echokardiografia przezklatkowa.

To badanie obrazowe z wykorzystaniem fal ultradźwiękowych. Pozwala ono na ocenę struktur anatomicznych serca, kurczliwości, budowy i pracy zastawek, a także przepływów krwi w przedsionkach i komorach oraz w większych naczyniach krwionośnych. To bezpieczne badanie, nieinwazyjne. Jest bardzo pomocne w diagnostyce wad serca, choroby wieńcowej, nadciśnienia tętniczego czy niewydolności serca – tłumaczy kardiolog.

Coraz częściej już u młodych osób występuje problem z nadciśnieniem tętniczym. Jeśli ciśnienie tętnicze przekracza 140/90 mmHg nie wolno tego lekceważyć, bo może to doprowadzić do groźnych powikłań, m.in. zawału serca czy udaru mózgu. Aby je zdiagnozować najlepiej jest wykonać 24-godzinne ambulatoryjne monitorowanie ciśnienia tętniczego metodą Holtera. To badanie jest też bardzo ważne u kobiet w ciąży czy osób z nadciśnieniem opornym na leczenie. Pacjent ma zakładany na rękę mankiet podobny jak w zwyczajnych aparatach do mierzenia ciśnienia. Jest on podłączony do aparatu zapisującego pomiary (małe urządzenie na pasku) i wiele razy w ciągu doby mierzy ciśnienie. Wszystko odbywa się w warunkach domowych.

Badania zlecane przez kardiologów w Centrum Medycznym Boramed są nieuciążliwe i bezbolesne, co warto podkreślić, bo niestety wciąż w Polsce wiele osób umiera z powodu chorób układu krążenia. Warto zadbać o swoje zdrowie, pomyśleć o profilaktyce, a w przypadku jakichkolwiek dolegliwości wybrać się do kardiologa. Wczesne wykrycie chorób, to szansa na ich skuteczne leczenie, a czasami wyleczenie!