Dodatkowy nabór wniosków o udzielenie dotacji na likwidację szamb i podłączenie do kanalizacji
Prezydent m. st. Warszawy ogłosił dodatkowy nabór wniosków o udzielenie dotacji na likwidację szamb i podłączenie do kanalizacji. Wnioski można składać do 31 maja 2023 r.
Właściciele nieruchomości, które są zlokalizowane na terenie, na którym istnieje możliwość podłączenia nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej, mają obowiązek podłączenia się do takiej sieci. Muszą to zrobić na własny koszt zgodnie z ustawą o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzeniu ścieków, chyba że nieruchomość jest wyposażona w przydomową oczyszczalnię ścieków. W takim przypadku nie ma obowiązku.
Od 1 kwietnia można ubiegać się o dotację do likwidacji szamba w wysokości 6 000 zł. Wniosek można pobrać ze strony warszawa19115.pl/-/dotacje-dla-mieszkancow-na-likwidacje-zbiornika-ow-bezodplywowego-ych-wraz-z-budowa-przylacza-kanalizacyjnego na której znajduje się również opisana procedura otrzymania dotacji.
Szczegółowe informacje można uzyskać pod nr telefonu: 22 443 25 19, 22 443 25 35, 22 443 25 67, 22 443 25 74, 22 443 25 86, 22 443 25 92.
Kontrole szamb oraz przydomowych oczyszczalni ścieków
Na terenie Warszawy prowadzone są kontrole szamb (zbiorników bezodpływowych) a także przydomowych oczyszczalni (POŚ). Wszystko ze względu na zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańców. Prawidłowe użytkowanie szamb oraz POŚ wpływa na ograniczenie zanieczyszczenia środowiska naturalnego.
Właściciele nieruchomości powinni pamiętać o tym, że podczas kontroli mają obowiązek okazać umowę na odbiór ścieków, a także dowody potwierdzające płatności za usługę, czyli rachunki, faktury. O dokumenty mogą prosić pracownicy urzędu miasta oraz strażnicy miejscy. Z rachunków musi także wynikać regularność wywozu ścieków, a zgodnie z regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie stolicy, szambo musi być opróżniane nie rzadziej niż raz na kwartał.
Posiadacze przydomowych oczyszczalni ścieków muszą pamiętać o tym, że nie rzadziej niż raz na dwa lata mają obowiązek pozbywać się osadów ściekowych. Właściciele POŚ są także zobowiązani do posiadania umowy na wywóz osadów ściekowych, oraz do udokumentowania ww. czynności rachunkami.
Lista firm uprawnionych do zawarcia umowy na opróżnianie zbiorników bezodpływowych i transport nieczystości ciekłych na terenie Warszawy
Właściciele nieruchomości nie posiadający podpisanych umów, powinni je zawrzeć jak najszybciej. Na stronie Przedsiębiorcy posiadający zezwolenie na opróżnianie zbiorników bezodpływowych i transport nieczystości znajduje się wykaz firm uprawnionych do zawarcia umowy na opróżnianie zbiorników bezodpływowych i transport nieczystości ciekłych na terenie Warszawy, co oznacza, że umowy nie można zawrzeć z przypadkową firmą.
/om/ Warszawski Lokalny Serwis Informacyjny
Źródło: warszawa19115.pl
Foto poglądowe: pixabay