Druga plaża na Białołęce. Co na niej znajdziemy?

Na Białołęce powstała druga plaża nad Wisłą. Jakie atrakcje czekają na mieszkańców?


W całej Warszawie miejsca do słonecznych kąpieli cieszą się ogromną popularnością, dlatego już chwilę po tym jak otwarto plażę przy moście Północnym, okazało się, że to zbyt mało na tak dużą dzielnicę jak Białołęka. Dlatego mieszkańcy sami zdecydowali o powstaniu drugiego miejsce do relaksu przy wiślanym brzegu.

Ale od początku. Jak przypomina Patryk Król, jeden z autorów projektu plaży na Nowodworach, sam pomysł zagospodarowania terenu nad Wisłą na Białołęce zrodził się w 2017r. zakładał kompleksową rewitalizację obszaru na całej długości Wału Wiślanego w dzielnicy, aż po granice miasta. Utworzone miały zostać dwa punkty do wypoczynku, na starcie i mecie trasy kajakowej na Wiśle oraz utwardzony i oświetlony szlak pieszo-rowerowy wzdłuż rzeki wraz z infrastrukturą, dostępny o każdej porze dnia i roku, umożliwiający swobodny dostęp do promu kursującego między Białołęką a Młocinami.

Pomysł był kosztowny i czasochłonny dlatego został podzielony na etapy i rozłożony w czasie. Pracowało nad nim kilka osób, członkowie Stowarzyszenia Razem dla Białołęki: Marcin Korowaj ( „ojciec” pierwszej plaży przy moście „Północnym” ) Patryk Król, Piotr Cieszkowski i Jan Mackiewicz (projekty BO dotyczące drugiej plaży nad Wisłą, dojścia do promu, oświetlenia Wału Wiślanego, montażu stacji postojowych dla rowerów).

Począwszy od 2018 r. w ramach budżetu obywatelskiego zostało przygotowanych i złożonych kilka projektów dotyczących terenów nad Wisłą. W dwóch kolejnych edycjach mieszkańcy zdecydowali o wyborze projektów na łączną kwotę ponad 1mln zł.

Niestety, jak to często bywa, realizacja projektów przeciągnęła się w czasie i dojście do promu oraz plaża powstały dopiero pod koniec 2019 roku. Na następny rok przełożono m.in. oświetlenie wału wiślanego.

Plaża na Nowodworach ucieszyła mieszkańców, o czym najlepiej świadczą dzieciaki, które już od pierwszych dni bardzo chętnie korzystały z urządzeń zabawowych.

Plany zakładały przywrócenie pierwotnej formy terenu przy ul. Aluzyjnej – przed umocnieniem brzegu Wisły na obszarze tym znajdowała się kiedyś naturalna plaża, gdzie chętnie wypoczywano – po umocnieniu mieszkańcy na własną rękę zaczęli eksploatować ten teren, który jednak nie był przystosowany do wypoczynku, a niekontrolowane ogniska mogły doprowadzić do pożaru. Ogólnodostępny plac zabaw, którego nie było w okolicy, nawiązuje do otoczenia m.in. poprzez kadłub łodzi z bocianim gniazdem czy piaskownicy przypominającej wrak statku ze zjeżdżalnią – tłumaczy Patryk Król.

Nad Wisłą przy ul. Aluzyjnej jest boisko do siatkówki plażowej (zamontowane zostaną słupki i siatka), szałas wiklinowy, trzy grille, trzy ławy ze stołami, altanka piknikowa ze stołem i ławkami. Latem zamontowane zostaną hamaki i leżanki. Pojawią się też kosze na śmieci i stojaki na rowery. To tutaj też planowane jest letnie kino plenerowe.

Choć dzisiaj jeszcze samo miejsce nie zachwyca (i nic w tym dziwnego, bo mamy przecież styczeń, a plaże nabierają uroku w sezonie letnim), to na pewno w ciepłe weekendy i wakacje stanie się ono jedną z ulubionych atrakcji mieszkańców Białołęki.

Foto: Stowarzyszenie Razem dla Białołęki