Dzień Pielgrzymowania , zwiedzania i poznawania

sdm

 

 

 

 

Pod znakiem pielgrzymowania i dzieł miłosierdzia upłynął uczestnikom Dni w Diecezjach piątek 22 lipca. Dla wielu grup – zwłaszcza z Diecezji Warszawsko-Praskiej był to również dzień zwiedzania oraz poznawania kultury i historii Warszawy i Polski.
 

Pielgrzymki, także piesze

Młodzież, która odwiedzała dziś m.in. sanktuarium i muzeum bł. ks. Jerzego Popiełuszki niezależnie od tego czy znała wcześniej życie ks. Jerzego, czy usłyszała o nim po raz pierwszy, była bardzo poruszona jego świadectwem i męczeńską śmiercią.

Muzeum bł. św. Jerzego Popiełuszki odwiedza codziennie ok. 500 pielgrzymów. Wolontariusze oprowadzają grupy w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, portugalskim, hiszpańskim, ukraińskim, a także rosyjskim.

Goście z zagranicy również chętnie pielgrzymowali do sanktuariów: Matki Bożej Łaskawej – Patronki Warszawy oraz św. Andrzeja Boboli na Mokotowie. Do sanktuarium Matki Bożej Tęskniącej w Powsinie pieszo pielgrzymowali mieszkający na Ursynowie młodzi Zambijczycy i Paragwajczycy.
 

Dzieła miłosierdzia

Zainspirowani hasłem ŚDM “Błogosławieni miłosierni” albowiem oni miłosierdzia dostąpią” młodzi ruszyli dziś praktykować uczynki miłosierdzia. Odwiedzali chorych, nieśli im radość i pocieszenie. Pacjentom ośrodka Caritas Archidiecezji Warszawskiej dali koncert. Pielgrzymi z Paragwaju i Brazylii pomagali w malowaniu i drobnych pracach remontowych. 
 

Strefa Miłosierdzia

W Strefie Miłosierdzia zlokalizowanej w ramach Miejskiej Strefy Kultury ŚDM zachęcano do czynnego spełniania dobrych uczynków, na przykład, poprzez zapisy na długoterminowe wolontariaty. Przeprowadzano również spotkania z przedstawicielami grup dyskryminowanych i wykluczonych. Opowiedzieli oni o swoich doświadczeniach.
 

#MigracjaMiłosierdzia

To projekt, w ramach którego wolontariusze z Archidiecezji Warszawskiej, tworzą kilkuminutowe filmiki. Młodzi z całego świata spotkani podczas Dni w Diecezjach opowiadają w nich o swojej wierze i miłosierdziu. Świadectwa gości, mają być w zamyśle pomysłodawców projektu, okazją do ewangelizacji i umocnienia wiary Polaków.

Odc. 1

Odc. 2
 

Czym jest miłosierdzie?

Wywiady z gwiazdami koncertu nt. miłosierdzia (VIDEO) + galeria zdjęć zza kulis przygotowali również wolontariusze Centrum Myśli Jana Pawla II. www.sdmodkuchni.pl/koncertowo-galeria-backstage/
 

Miejska Strefa Kultury ŚDM

W piątek najwięcej wydarzeń dostarczyła Scena Główna. W południe na scenie pojawił się Zespół Pieśni i Tańca „Skowronki” z Brańska (małej miejscowości na Podlasiu). Najpierw odbyły się pokazy tańców ludowych. Widzowie mieli okazję zobaczyć krakowiaka, poloneza oraz polkę podlaską. Podczas występów widzowie byli zapraszani do aktywnego udziału w nauce tańca. Następnie organizatorzy przeszli do dzisiejszego tematu dnia, którym było miłosierdzie. W dyskusji zatytułowanej: „Jak miłosierdzie zmienia świat” wzięły udział osoby na co dzień związane z działalnością miłosierdzia. Zwieńczeniem dnia na Scenie Głównej była kulminacja wydarzeń artystycznych i społecznych Strefy Miłosierdzia oraz koncert zespołu Vavamuffin.

•  Wydarzenia z Miejskiej Strefy Kultury są na bieżąco relacjonowane każdego dnia na blogu wolontariuszy: www.sdmodkuchni.pl
 

Młodzież modliła się o pokój

Wieczorem w kościołach Archidiecezji Warszawskiej zostały odprawione nabożeństwa adoracyjne w intencji młodzieży i pokoju na świecie.

Głównym motywem modlitwy było rozważanie ofiary Abrahama na Górze Moria.

Przed kościołami rozpalono ogniska na znak jedności Kościoła, który zgromadzony w tym samym czasie w różnych miejscach modli się do Boga w różnych językach w intencjach całego świata.
 

Bieżący numer

Bieżący numer w .pdf

Nr 18 (834) ROK XXXII
Następne wydanie 12.10.2023

Najnowsze wiadomości

error: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content