Encyklopedia Artystów

Przez najbliższe tygodnie w Promie Kultury na Saskiej Kępie można zobaczyć portrety artystów polskich XX i XXI wieku. Trwa wystawa fotografii wybitnego portrecisty Macieja Kłosia.

Na wernisażu ( 12 września) o Macieju Kłosiu opowiadała Maria Juszczyk, dyrektor Promu Kultury. Fotograf dziękował jej za współpracę, a za wsparcie dziękował m.in. burmistrzowi Pragi Południe Tomaszowi Kucharskiemu oraz swojej żonie Jadwidze.

Maciej Kłoś od lat tworzy Fotograficzną Encyklopedię Artystów Polskich. Pod takim zresztą tytułem portrety pokazywane są w Promie Kultury. To czwarta edycja wystawy, która nota bene, pół roku temu była częściowo prezentowana w gmachu Parlamentu Europejskiego w Brukseli i nieoficjalnie była tam traktowana jako rozpoczęcie obchodów 100-lecia niepodległości Polski. Niezmiernie rzadko zdarza się, aby w Parlamencie odbywały się wystawy autorskie (raczej praktykowane są zbiorowe wystawy tematyczne), tak więc docenienie dorobku prac Macieja Kłosia było naprawdę duże.

– Na wystawie w Promie pokazywane są nowe zdjęcia i po raz pierwszy w ekspozycji zdecydowałem się na wydzielenie działu nazwanego „Pamiętamy”, to znaczy portretów artystów, którzy w ostatnich latach od nas odeszli… – mówi „Mieszkańcowi” autor. Zarówno w środowisku fotografowanych, jak i fotografujących powszechna jest opinia, że Maciej Kłoś jest wybitnym portrecistą. Kilkukrotnie zresztą został uznany za Fotoreportera Roku Centralnej Agencji Fotograficznej.

W swoich pracach stara się przekraczać granice pewnej prywatności. Doskonale to widać choćby na portrecie Kazika Staszewskiego, na którym muzyk był fotografowany w czasie… golenia. – Zawsze staram się wejść w bezpośredni, wręcz intymny kontakt z osobą fotografowaną – zwierza się autor „Mieszkańcowi”. Zdjęcie Kazika nawiązuje tematem do fotografii Brada Pitta, którą kilkanaście lat temu zrobił słynny portrecista Paolo Pellegrin.

Na wystawie, która trwa do 4 października, prezentowanych jest blisko 70 portretów. Wśród palety artystów można będzie podziwiać m.in. Krzysztofa Pendereckiego, Wiesława Myśliwskiego, Olgę Tokarczuk, Ewę Wiśniewską, Janusza Głowackiego, Danutę Szaflarską, Romana Kłosowskiego czy Janusza Morgensterna.